Inverter Klima Nedir?

Yaş veya kış mevsim farketmeksizin klimalar her mevsimin vazgeçilmezidir. Bu yazımızda inverter klima nedir sorusuna cevap verirken ınverter klima nasıl kullanılır ve inverter klima ile normal klima arasındaki fark nedir bu sorulara cevap veriyor olacağız.

Ortam sıcaklığını ayarlamak için icat edilen klimalar, dört mevsim odanızın iklimini değiştirmeniz için kullanılır. Özellikle yaz aylarında talep artışı yaşayan klimalar ılıman bölgelerde kışında en çok tercih edilen ısınma aracıdır. Farklı mekanlara göre farklı ihtiyaçlar için geliştirilen farklı özellikteki klimalar her beklentiye uygun tasarımlara sahiptir.

Inverter Klima Nedir?
Inverter Klima Nedir?

Enerji tasarrufu ile doğayı korumanın ön plana çıktığı bu dönemlerde doğayı korumak için çok az enerji tüketen klima modelleri üretilmiştir.

  Inverter klimalar enerji tasarrufu için üretilen klima çeşitlerinden biridir. Yüksek performans ve doğayı enerji tasarrufu ile koruma konusundaki performansı ile dikkat çeken inverter klima modelleri özellikle büyük odalar, geniş ofis odaları için en uygun klima modelidir. Yeni bir klima almak istiyorsanız klimanın inverter klima olmasına dikkat edebilirsiniz. Gelin hep birlikte inverter klima nedir, inverter klimanın avantajları nelerdir hep birlikte inceleyelim..

Klima, elektrikli klima veya pasif soğutma ve havalandırmalı soğutma dâhil olmak üzere çeşitli diğer yöntemlerin kullanımıyla daha konforlu bir iç ortam elde etmek için kapalı bir alandaki havanın ısı ve nem kontrol edilmesi işlemidir.

Inverter Klima Nedir? Ne İşe Yarar?

Inverter klima nedir sorusunun cevabını özetlememiz gerekirse inverter klimalar kısaca sürekli aynı kapasitede hava üfleyerek ısıtma veya soğutma farketmeksizin yüksek enerji tasarrufu yapan klimalara inverter klima denir. Inverter klima nedir sorusundaki inverterin türkçe “çevirici” demektir. Inverter klimalarda soğuk veya sıcak şekilde çevrilen elektrik akımının şeklidir. Inverter klimalar doğru akım moturuna sahip oldukları için elektrik akımın şeklini değiştirir ve rölantide doğru akım motorları ile çalışma sağlar. Inverter klima nedir sorusunun cevabını kısaca özetleyecek olacaksak yüksek tasarruflu klima modelidir diyebiliriz.

Inverter klima modellerinin kompresör modelleri rölantide iken dalgalı şebeke ile akım iletmez doğru akım motorları ile çalıştıklarından cihaz eğer ısıtma soğutma yapmıyorsa yüksek enerji tasarrufu ve klimanızda güç istikrarı sağlar.

Inverter Klima Özellikleri
Isıtma ve soğutmada %30’a varan tasarruf sağlar.
Oldukça sessiz çalışırlar, çoğu zaman çalıştığını bile hissetmezsiniz.
Inverter klimalar akıllı ısıtma ve soğutma sistemine sahiptirler.
Antialerjik filtresi sayesinde bakteri ve mikropları filtreler.
Inverter Klima Özellikleri

Inverter Klima Nasıl Kullanılır?

Inverter klima nasıl kullanılır sorusunun asıl cevabını satın aldığınız klimanın kullanıcı kılavuzundan öğrenebilirsiniz. Fakat Inverter kullanırken dikkat edilmesi gereken birçok şey vardır. Inverter klima nasıl kullanılır sorusunun ayrı özel bir cevabı yoktur. Normal klima ile inverter klimanın kullanımı arasında bir fark yoktur.

Inverter Klima Nasıl Kullanılır?
Inverter Klima Nasıl Kullanılır?

Inverter kullanırken dikkat etmeniz gereken durumlar nelerdir diye merak ediyorsanız:

  • Yalnız inverter klima olmamakla birlikte diğer tüm klimalarda ekonomik ve sağlıklı bir kullanım için klima montajınızın bir profesyonel tarafından doğru yere yapılması gerekir. Klimanın takılacağı mekanın en verimli noktasına klimayı montajlamalısınız.
  • Satın alacağınız klimanın kullanılacağı ortama uygun bir klima olduğuna dikkat etmelisiniz. Çok geniş bir alana sahipseniz ufak bir klima almanızın mekanın ısısına hiç bir faydası olmayacaktır.
  • Klimanızı daha verimli kullanmak için elektronik termostat kullanabilir, sıcaklığı kontrol edip verimi %30 civarında arttırabilirsiniz.
  • Inverter klimayı soğutma modunda kullanıyorsanız, diğer elektrikli ev aletlerini kullanmamaya özen gösterin. Elektrikli ev aletleri ortama ısı yaydığından, inverter klimanın daha çok enerji harcamasına neden olacaktır.
  • Inverter klimanızın filtrelerini düzenli olarak temizleyip hava akışının daha sağlıklı olmasını sağlamalısınız.
  • Inverter klima nasıl kullanılır sorusunun bir diğer cevabı da kesinlikle düzenli klima bakımı yapmanız olacaktır.
  • Bulunduğunuz ortamın ısınmasını veya soğumasını istiyorsanız bu durumları engelleyecek durumlara karşı önlem almalısınız.

Klima markası seçmekte zorlanıyorsanız En İyi Klima Markası içeriğimizi okuyarak en iyi klima markaları 2022 hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Inverter Klima İle Normal Klima Arasında Ne Fark Var?

Inverter klima nedir sorusuna cevap verdiğimize göre inverter klima ile normal klima arasında ne fark var sorusuna geçebiliriz. Normal klima ile inverter klima arasında kalanlar için inverter klima ile normal klima arasındaki farklar var merak ediyorsanız size bir tabloda özetleyelim:

Normal KlimaInverter Klima
Belirlediğiniz oda sıcaklığına gelene kadar daima sabit devirde çalışır. Oda sıcaklığı ne olursa olsun aynı enerjiyi tüketir.Inverter klima oda sıcaklığına göre çalışır. Akıllı bir sistem olduğundan %30’a varan enerji tasarrufu sağlar.
Kompresörü odaklığına bağlı paralel olarak durur ve yeniden çalışır.Inverter klimada kompresör durmaz. Kendini en düşük devirde rölantiye alır, kompresörü yeniden başlatmak için enerji harcamaz.
Her durdurup çalıştırdığınızda mekanik aşınmalar olur. Ömür olarak günümüz teknolojisinde inverter klimaya göre kısa ömürlüdür.Inverter klimada mekanik aşınmalarla çok nadir karşılaşılır. Normal klimaya göre daha uzun ömürlüdür.
Belirlediğiniz sıcaklığa ulaşmak için maksimum kapasitede enerji harcar ve bu harcadığı enerjiyi sürekli devam ettirir kapasitesini azaltmaz.Belirlediğiniz oda sıcaklığına ulaşana kadar kapasitesini maksimize eder ve belirlediğiniz oda sıcaklığından sonra kapasitesini otomatik düşürerek enerji tasarrufu sağlamaya başlar.
Inverter Klima İle Normal Klima Arasında Ne Fark Var?

Inverter Klima Çok Yakar mı?

Hayır, inverter klimalar enerji tasarrufu yapmak üzere kurgulanmıştır. A++ seviyede bir inverter klima ile %30’a yakın enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Klima Inverter Olmazsa Ne Olur?

Klimanızda inverter özelliği yoksa %30’a yakın daha fazla enerji harcarsınız. Inverter klimalar normal klimalara göre daha yüksek performans ve yüksek enerji tasarrufu sağlar. Klimanız inverter olmazsa yüksek enerji ile düşük performans elde edersiniz.

Inverter Klima Ne Kadar Tasarruf Sağlar?

Ortalama bir inverter klima %30’a yakın enerji tasarrufu sağlar. Inverter klimalar enerji tasarrufu yapmak için tasarlanmışlardır.

Klimanın Inverter Olduğunu Nasıl Anlarız?

Klimanın inverter olduğunu otomatik olarak açılıp kapanmasından anlayabilirsiniz. Inverter olmayan klimalar belirlenen sıcaklığa geldiğinde kapanırken, inverter klimalar sıcaklığı aynı seviyede tutmak için minimum performansla çalışmaya devam eder.

Ekolojik Inverter Ne Demek?

Ekolojik Inverter klimalarda çalışan iki aşamalı kompresör mevcuttur. Bulunan bu iki kompresör cihazların düşük enerji ile çalışmasına oldukça yardımcı olurlar. Ekolojik inverter yüksek tasarruflu klima anlamına gelmektedir.

Bu yazımızda sizlere inverter klima nedir sorusunun cevabını verdik. İnverter klima nedir sorusuna cevap aldıysanız Klimanın Gazı Bittiği Nasıl Anlaşılır? , Lazer Epilasyon His kaybı Yapar mı? , Eski Çoraplarla Ne Yapılabilir? içeriklerimizi de okuyabilir. Bunun yanısıra KYK Kredisi Saat Kaçta Yatar? ve Bugün Emekli Olsam Ne Kadar Maaş Alırım? – 2022 içeriklerimizi de okuyabilirsiniz.

5/5 - (1 vote)

Performans pazarlama alanında hizmet veren Tugaycan, Aferin.NET'i SEO uyumlu içerekler oluşturarak hem faydalı içerikler oluşturmak hem de trafik çekmek amacıyla kurdu.

Tugaycan aslan

Yorum yapın