İshale İyi Gelen Yiyecekler İle İshal Nasıl Geçer?

İshali Ne Keser?

ishale ne iyi gelir

Doğal yöntemler olarak ishale ne iyi gelir, hangi bitkisel tedavi ile ishal nasıl geçer ve ishali ne geçirir. Ayrıca ishale iyi gelen yiyecekler ile bitkileri, ishalin nedenlerini yazımızda bulabilirsiniz.İshale ne iyi gelir sorusuna cevap değilse bile ishal iken ne yapılmaması gerektiğine güzel bir örnektir.

İshal Nedir?

Kısaca dışkının normalden daha yumuşak, sulu, sık ve fazla çıkası durumuna ishal denir. Suyun ana emildiği yer olan kalın bağırsak bazı zamanlarda suyu yeterince ememez, bu durumda bağırsaklarda bulunan su dışkı ile atılır. İshal bir hastalık çeşidi değil polifaktöriyel nedenli bir semptomdur. Günde 200 gram üzeri sulu ve yumuşak dışkı atılmasına da ishal denilebilir. 5 yaş altı çocuklarda zatürre hastalığından sonra en fazla ölüm nedenleri arasındadır. Ayrıca bir çok hayvan türü de ishal yüzünden yaşamını kaybetmeye devam etmektedir.  Bu yüzden ishal nedenleri, ishale ne iyi gelir, ishal nasıl geçer konusunda bilgi sahibi olmak önemlidir. Şuradan bebeklerde ishal tedavisi için bitkisel çözüm yöntemleri yazımıza bakınız.

İshal Neden olur?

Farklı etkenlere bağlı olarak görülen ishal, genellikle belirli bazı yiyeceklerin daha fazla tüketilmesi de ishalin nedenleri arasında olabilir.  Uzun süreli görülen ishal durumunda, kişi de kilo kayıpları ve önemli ölçüde bitkinlik görülebilmektedir. Aynı zamanda ishal, kişinin normal yaşantısının seyrini değiştirebilecek düzeye gelebilir. İshal nedenleri arasında yer alan faktörlere baktığımızda beslenme bozukluklarının önemli yer kapladığını görürüz. Çok fazla baharatlı yiyecekler, kafeinli içecekler, alkol ve çok lifli gıdaların yanı sıra süt  ve süt ürünlerinin çok tüketilmesi sonucunda ishale neden olur diyebiliriz.

 İshal neden olur sorusunun bir diğer ayağı ve ishal nedenleri ise enfeksiyon kaynaklı olabilir. Tüketilen gıdaların bozuk olması durumunda bazen bu gıdalardan bazı bakteri, mantar ya da virüsler bağırsaklarımıza ulaşıp ishale neden olur. İshal nedenleri arasında enfeksiyonun da yer alması yemekleri hazırlarken hijyene dikkat edilmesi gerektiğini de tekrar vurgulamaktadır. İshal nedenleri arasında yer alan bir diğer husus ise enzim eksikliği gibi durumlar olabilir. Örneğin süt içince ishal olma konusunda dünyadaki bazı halklarda hassasiyet vardır. Türkiye, Ortadoğu ve Afrika ülkeleri, başta Çin olmak üzere Asya ülkelerinin büyük bir kısmı ve Güney Amerika ülkelerinde yaşayan insanlarda önemli sayıda bu durum görülebilir. Laktoz intoleransı olarak adlandırılan bu duruma bağırsaklarda bulunan laktaz enziminin yeterli düzeyde çalışmaması ya da eksikliği sebep olur. Bu durumda süt şekeri olan laktoz parçalanamaz ve süt sindirilemez. Bundan muzdarip insanlar laktozsuz süt alarak tüketmelidirler. Yukarıda da okuyacağınız üzere ishal neden olur sorusunu üç ana kaynak üzerinde toplayabiliriz.

İshal Tedavisi: 

İshal bilinen tek bir nedene dayalı oluşmaz, farklı ishal nedenleri olabilir. Teşhis konulduktan sonra ishal tedavisine başlanır. Hiçbir mikrop kapma veya hastalık belirtisi olmadığı zaman da ishal ortaya çıkabilir. Örneğin vücudun fazla oranda aldığı C vitamini, yanlış besleme, kirli su veya fazla şekilde magnezyum alınması bağırsak hareketini bozarak (Diareishale neden olurİshal tedavisi noktasında bir diğer önemli husus ise yetişkinlere önerilen ishal tedavisi çocuklar ve bebekler için önerilen ishal tedavisinden farklı olabilir. Bu neden çocuklar ve bebeklerde ishal tedavisi doktor gözetiminde yapılmalıdır.

İshal vücutta bulunan suyu fazlasıyla harcadığı için (dehidratasyon) çok ciddi sorunlara neden olabilir. Özellikle yaşlı insanlar, çocuklar ve bebeklerde ishal daha tehlikeli oluyor. Kan dolaşımı ve böbrekleri etkileyebilir.

İshale İyi Gelen Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Başlangıç olarak bitkisel ishal tedavisi için İbrahim Saraçoğlu kür tarifini verelim. İshale iyi gelen yiyecekler ile ishal nasıl geçer ve ishali ne keser, ishale ne iyi gelir sorularının cevabı aşağıdadır.

İshale İyi Gelen İbrahim Saraçoğlu Kürü:

 İshal bitkisel tedavisi için Saraçoğlu hocamız kuru karanfil kürünü önermekte. Eğer ki bu bitkisel kürü uyguladınız ve 3 gün sonra ishalim geçmiyor diyorsanız uzun süren ishal durumunda kesinlikle olarak doktora gitmelisiniz.

Kür Tarifi: 

Karanfil ishal tedavisi için çok faydalıdır ve bağırsak florasını dengeler. İshale iyi gelen yiyecekler arasındadır. 10 adet kuru karanfili kırın ve en fazla 1 bardak suyla sabah, akşam aç karnına içmek ishale ne iyi gelir. Özellikle yaşlılar için ani tuz, su kaybetmek tansiyonu düşürebilir.İshal çoğu zaman bir hastalık olmayıp bağırsakların bozulmasına neden olan bakteri, parazit veya toksinlerin atılması için bir semptomdur.

Sürekli İshal Tedavisi İçin Kür: 

Sorun Gluten Enteropatisi (Çölyak Hastalığı) değilse 1 tatlı kaşığı süpürge tohumu havanda ezilir ve öğle yemeğinden önce bir kaç yudum suyla içilir. Öğleden sonra ise (3 saat sonra) ebegümeci 4 yaprağı 1 bardak suda kaynatılıp içilir veya kurulmuş da olabilir. Mide gurultusu ve ishal tedavisi için yöntemidir.

İshale ne iyi gelir, doğal tedavi yöntemleri ve bitkiler ile ishali ne geçirir?

 • Pirinç suyu ve pirinç: 

Beyaz pirinç ishale iyi gelir. Düşük lif oranına sahip olan beyaz pirinç, ishal olunduğu dönemlerde daha sık tüketilmelidir. Dışkının sertleşmesini ve normale dönmesini sağlayan beyaz pirincin suyu da, ishale ne iyi gelir. Bir miktar pirinci 1 saat sıcak suda bekleterek, suyunu içmeniz durumunda faydasını görmeye başlayabilirsiniz. Beyaz pirinç ishale iyi gelen yiyecekler arasında yer alırken esmer pirinç ishal tedavisi için önerilmez. Esmer pirinç lif açısından daha yoğun olduğu için, ishal olunduğunda tüketilmemesi tavsiye edilmektedir.

 • İshal İçin Kahve Limon: 

1 kaşık Türk kahvesi üzerine yarım limon sıkıp için. Ardından hemen su içmeyin, bir kaç dakika sonra su içebilirsiniz. Kahve limon ishale iyi gelir. İshal tedavisi için sıklıkla kullanılır.

 • Muz İle İshal Nasıl Geçer:

 İshale iyi gelen  yiyeceklerden birisi de, muzdur. Potasyum açısından zengin ve sindirimi oldukça kolay olan bu meyve, ishal sırasında kaybedilen minerallerin alınması açısından faydalıdır. Bu yüzden ishal tedavisi uygulanırken muz kullanılması hızlandırıcı etki yaratacaktır.

 • Zencefil Çayı: 

Özellikle ishal olunan dönemlerde tüketilen zencefil çayı, ishalin etkilerini azaltma konusunda olumlu sonuçlar vermektedir. Bunun yanı sıra bu içecek sayesinde, ishal nedeniyle kaybedilen sıvı yeniden kazanılmış olunacaktır. İshale iyi gelen bitki çayı arasındadır.

 • Patates Çorbası: 

Bağırsakların normal işleyişine devam etmesi için, patates çorbası içmek etkili olan yöntemlerden birisidir. Hazırlayacağınız çorbayı, ishal olduğunuz günlerde birkaç gün boyunca bol miktarda tüketmek tedavi çözümü olacaktır.

 • Havuç: 

İshale iyi gelen yiyecekler arasında olan havuç ishal tedavisi için kullanılabilir. Kabuğunu soyulan havucu kaynatın. Daha sonra yumuşamış olan havucu ezerek, elde edeceğiniz püreyi 20 dakikada bir tatlı kaşığı miktarında yiyin. Kaynatılmış havuç püresi, ishalin etkilerini azaltmaya yarayacaktır.

 • Bal: 

Özellikle bakterinin neden olduğu ishal tipleri için bal tüketimi idealdir. Sıcağa yakın ısı değerine sahip olan suyun içerisine, belirlediğiniz oranda balı iyice karıştırın. Sonrasında gün içerisinde belirli aralıklarla tüketin. İshale ne iyi gelir diyorsanız bal alternatif iyi gelen bir bitkisel çözümdür.İshale ne iyi gelir elbette bağırsakların bozulmasına neden olan etkenin vücuttan ishal yoluyla atılması ishali geçirir

 • Sarımsak: 
  Birçok hastalığa iyi geldiği de bilinen sarımsak, ishal döneminde birkaç diş çiğ olarak tüketilmelidir. Bağırsaklar için faydası bulunan sarımsak, ishali keser.
 • Elma Sirkesi: 

Antiseptik özelliği bulunan elma sirkesi, bağırsakların sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olan besinler arasında yer almaktadır. Her yemeğin ardından, su dolu bir bardağın içerisine birkaç damla elma sirkesi koyarak tüketebilirsiniz. Bu yöntem ishal olmayı önlemekte ve mide ağrısına iyi geliyor.

 • Böğürtlen: 

İshali geçirmek için en yararlı meyvelerden birisi de, hiç şüphesiz böğürtlen. İster meyve olarak tüketin, ister suyunu için, ishale iyi gelen yiyecekler arasındadır.

 • Keçiboynuzu Tozu İshale İyi Gelir mi? :

 İçerdiği yüksek fiber nedeniyle keçiboynuzu dışkının kıvam alıp, sertleşmesine yardımcı olur, ishalin genel etkisini azaltır. İshale ne iyi gelir sorusuna iç rahatlığı ile keçiboynuzu diyebilirsiniz ve özellikle bebeklerde mamalarına katacağınız keçiboynuzu tozu ile ishali kesmeniz mümkün ve doğal yolla bulacağınız bu çözüm elbette daha yararlıdır. Ancak bebeklerin keçiboynuzu tüketimi, son derece ölçülü olmalı ve fazla tüketmemeleri tavsiye edilmektedir. Keçiboynuzunu toz olarak tüketmenin yanı sıra, normal şekillerde de tüketmeniz yararlı olacaktır.

 • Kepek:

 Yemek tabağınıza bir yemek kaşığı ekleyerek tüketmeniz önerilir. İshale iyi gelen yiyecekler arasında, en olumlu etkileri veren besinlerden birisi de kepektir. En iyi su emiciler arasında yer alan kepek, bağırsaktaki suyu emerek ishalin geçmesine yardımcı olacaktır ve ishal tedavisi sürecini hızlandıracaktır.

İshal Nasıl Geçer ve Diğer Öneriler;

İshal fazla sıvı kaybına neden olan rahatsızlıklar arasındadır. Bu yüzden bu dönemde normalinden fazla sıvı tüketilmesi, vücudun susuz kalmasının önüne geçecektir.

En Çok Görülen İshal Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir;

 • Enfeksiyöz, Mikrobik Nedenler:Bazı durumlarda bağırsak duvarına yapışan viral, parazit veya bakterilerin kendi salgıladıkları toksinler, bağırsak sisteminin ritmik hareketleri bozar ve ishale nedenleri arasında yer alır.
 • Beslenme: Sağlıksız yiyecek ve içecekler ishal nedenleri arasında en önemli paya sahiptir. İyi temizlenmeyerek yapılan yeşil salatalar ile gıda zehirlenmesi de ishal nedenleri arasındadır.
 • Enzim Eksikliği: İshal neden olur diye araştırdığınızda karşınıza çıkacak en ilginç ishal nedenleri arasında enzim eksikliği yer alacaktır.Bağırsaklarda yer alan laktaz enziminin eksikliği ya da işlevini yürütememesi laktoz intoleransına neden olur. Bu durumda süt şekeri olan laktoz enzimler tarafından parçalanamaz ve sütün sindirilmesi zorlaşır. Dünyada bazı bölgelerde yaşayan insanlar evrimsel süreç içerisinde laktoz intoleransına sahip olmuşlardır. Laktoz intoleransı Türkiye’de de önemli ölçüde görülür ve ishal nedenleri arasında yer alabilir. Bu durumda ishal tedavisi de farklılaşabilir. Laktoz intoleransında ishal nasıl geçer diye baktığımızda durum biraz daha farklılaşmaktadır. Çünkü bu bir enzim eksikliği durumudur ve laktozsuz süt tüketilerek önüne geçilebilir. 
 • Karın Ağrısı: Normal bir karın ağrısı dışında spesifik olarak görülür. Kramp şeklinde kısa aralıklarla giren kramplar.
 • Mide Ağrısı, Bulantısı ve Kusma: Karın ağrılarının yanında mide bulantısı da ishal belirtileri arasındadır. Bazı dönemlerde kusma da bu semptomlara eşlik eder. Şuradan mide ağrısı geçirmek için doğal yöntemler sayfamıza bakınız.
 • Halsizlik: Vücut direncinin düşmesi, metabolizmanın ve bağırsakların farklı çalışması durumunda halsizlik meydana gelir. Bu da ishal semptomlarından birisi olabilir.
 • Ateş: İshal vücutta ateşlenme yapabilir.

Limon Suyu İshali Keser mi?

 İshale sebebiyet veren patojenleri yok etmek için etkili olan limon suyunu, ishal dönemi boyunca her gün 3-4 tane limonu sıkarak tüketebilirsiniz. Kimileri ishali ne keser dediğimizde kahve ile beraber tükettiklerini söylüyor.

Sade Gazoz ve Aspirin İshali Geçirir mi?

Çok eski ishal tedavisi doğal yöntemi olarak bilinen aspirin ve sade gazoz ikilisini deneyebilirsiniz. İshali ne geçirir sorusuna cevap olarak uzun zamandır biliniyor ve kullanılıyor.

Coca Cola ve türevi içeceklerin ishali geçirir mi? 

Aslında Coca Cola ve benzeri içeceklerin içerdikleri kafein bağırsak motilitesini azaltarak ve ishale bağlı kaybedilen sıvıyı yerine koyup, içerdikleri  bol miktarda şeker ile vücuda enerji verikleri için ishal olan çocuklara anne babaları tarafından veya gençler arasında motoru bozdum diyenlere arkadaşları tarafından sıklıkla önerilen bir ishal tedavisi yöntemidir.

Yorum yapın