Ispanak Besin Değeri ve Kalorisi Kilo Aldırır mı?

Ispanak Kalorisi Kilo Aldırır mı, Diyette Yenir mi ve Besin Değeri;

Yıllar boyu Temel Reis çizgi filmini izledik ve ıspanağın olağan üstü olduğunu gördük. Peki, yemeği ve çiğ ıspanak besin değeri nelerdir, ıspanak kaç kalori ve kilo aldırır mı konuları hakkında sizlere bilgi vermek istiyoruz;

Yeşil sebzeler pek çok açıdan yararlı, yalnız ıspanak besin değeri olarak bu konuda diğerlerinden avantajlı, çünkü besin değerleri pek çok sebzeye göre daha fazladır.  Göz hastalıklarını engeller, kanseri önleyici faydaları vardır ve kemikleri güçlendirir. Ispanağın bu denli yararlı olmasındaki neden ise içerdiği vitamin ve minerallerdir. Şimdi bunların neler olduğuna bir bakalım.

Ispanak Kalorisi

Ispanak Kilo Aldırır mı:

 Ispanak kilo aldırıyor mu sorusu doğru bir yaklaşım değildir. Ispanak yemeği, sade yerseniz, yani 180 gramlık 1 porsiyon olarak düşünürseniz, kilo alma ihtimaliniz bir hayli düşüktür. Tabi, zeytinyağı, pirinç gibi ek besinler ilave ettiğimiz zaman işin boyutu değişir. 41 kalorilik bir tabağın anında 250-300 kalorilere kadar çıkmasına neden olur. Bir de yanında beyaz ekmek yediyseniz, o zaman sorunun cevabı ıspanak kilo yapar oluyor.Ispanak yemeği kilo aldırır mı sorusunun cevabı hayırdır.

100 Gram Çiğ Ispanak Kaç Kalori:

  100 gram pişmemiş çiğ ıspanak 23,2 kaloridir.

Ispanak Yemeği Kalorisi:

 Yarım kilo ıspanak yemeği kalorisi 150 Kcal. 1 porsiyonda ortalama 180-200 gram olduğunu varsayalım, kalori değeri 50-60 kalori miktarı oluyor. Bu da diyette ıspanak yenir mi sorusunun net cevabıdır. Düşük kalorisiyle diyet yaparken hem besleyici hemde kalorisi düşük sebzedir.

ıspanak besin değeri

Ispanak kalori açısından az bir sebzedir, tabi kilo vermek isteyen kişiler için bu iyi haberdir. 100 gram ıspanak 23 kaloridir. Buna rağmen içerdiği besin değerleri inanılmazdır. Bir porsiyon ıspanağın 180 gram olduğunu varsayarsak sadece 41 kalorilik bir yemektir. Tabi, içerisine atacağınız yağ, tuz, pirinç gibi ürünler kalori miktarı artıracaktır.

Ispanak Besin Değeri;
  • İnsan vücudunun A vitamini ihtiyacının 4 katını sadece bir porsiyon (180 gram) ıspanak karşılayabilir.
  • C vitamini özellikle vücut direnci için hastalıklardan korunmak amacı ile gereklidir, Ispanak (180 gram için) bu ihtiyacın yüzde 29 oranını karşılar.
  • Günlük protein ihtiyacı insan ağırlığının 1.5-2 katı oranındadır. Ispanak (100 gram için) sadece 3 gram protein değeri içerir.
  • Karbonhidrat çok fazla kilo aldırır, ıspanak besin değerlerinde ise sadece 3.6 gram karbonhidrat (100 gram için) yer almaktadır.
  • 100 gramında 93 gram kalsiyum bulunan ıspanak, 180 gramlık porsiyon günlük vücudun yüzde 24’lük ihtiyacını karşılayabilir.
  • 100 gram ıspanakta 2.2 miligram demir bulunur, bir porsiyon ıspanak (180 gram) ise vücudun ihtiyacı olan demirin yüzde 36’sını karşılar.
  • B1 vitaminini de içerisinde barından ıspanak, 180 gramlık porsiyonda bu ihtiyacın yüzde 11’ini karşılar.
  • Ispanak besin değerleri açısından en zengin olduğu vitaminlerden biri de B9 vitaminidir, 180 gramda vücudumuzun yüzde 66 ihtiyacını karşılar.
  • 100 gram içerisinde 0.14 miligram B2 vitamini barındıran ıspanak, 1 porsiyon (180 gram) ile vücudun ihtiyacı olduğu oranın yüzde 25’ini karşılar.
  • Ispanak besin değerlerinde lif de yer alır. 180 gramda 4.3 gram lif  vardır ki, vücudumuzun ihtiyacının yüzde 17’sini karşılayabilir.
Diyette Ispanak Yenir mi:

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi ıspanak kalori değeri düşük bir sebzedir, doğru şekilde hazırlanmış ıspanak veya yemeği diyette yenir ve kilo aldırmaz. Gün içinde vücudun ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin bazılarını karşılar.

Aşırı yağlı besinler tüketmek yerine, az yağlı, haşlanmış, pirinçsiz ıspanak yemek, zayıflamanıza yardımcı olacaktır. Günlük insanın ihtiyacı olan kalori miktarı 1500-2000 arası değişir, siz bu miktarı azalttığınız veya koruduğunuz takdirde ıspanak kilo aldırır mı sorusunun cevabı hayır olacaktır.

Yorum yapın