İştah Kesen Yiyecekler

İştah Kesen Yiyecekler ve Besinler Listesi Nelerdir;

Ne kadar diyet yaparsak yapalım iştah en büyük düşmanımızdır ve diyet sonucu vermiş olduğumuz kilolar diyetimizin sona ermesiyle iştahımızın kurbanı olarak geri alınır ve neredeyse verilen kiloların 1.5 katı kilo geri alınmış olur. Bu durumda sağlıklı bir yaşam sürebilmek için iştah kesen yiyecekler ile tok tutan yiyecekler tüketilmeli ve bu sayede uzun süre tokluk hissi sağlanarak zayıflama süreci daha hızlı olmaktadır.

Bunun dışında sağlıklı bir diyet programı uygularken de uzun süre açlık çekmek ve diyetin eziyete dönüşmesini engellemek için tok tutucu besinler ile iştah kesici yiyecekler tüketilmelidir. Şunu unutmayalım eğer tokluk hissine ulaşmak istiyorsak, bunu Leptin hormonu yapıyor. Bir diğer etken ise vücuda açlık sinyalleri gönderen hormon ise Ghrelin‘dir.

iştah kesen yiyecekler

Yemeğe başlamadan 30-40 dakika önce 1-2 bardak su içmeniz veya yarım porsiyon C vitaminli meyve,fazla yemek yeme isteğini bastırarak iştah kesmenin yolları arasındadır.

İştah Kesen Yiyecekler İle Sağlıklı Beslenme Yöntemleri Ve İştah Kesmenin Yolları

  • İştah Kapatıcı Elma: Elmanın içeriğinde yer alan pektin ve lif oranı sayesinde uzun süre tok tutan meyveler arasındadır. Özellikle diyet programlarında ara öğünlerde iştah kesici olarak tüketilen elma sayesinde çok daha fazla tok kalabilmek mümkün olacaktır. Elmanın iştah kesen meyveler içerisinde yer almasının yanı sıra, içeriğindeki glikoz düzenleyici etkileri ile gün içerisindeki fiziksel aktiviteler için gerekli enerji ihtiyacını sağlamaktadır.
  • İştahı Azaltan Salatalar: Salata tüketimi sindirim sisteminin normalden daha hızlı çalışmasını sağlar ve içeriklerinde yer alan lif miktarları sayesinde mide dolar ve daha uzun süre tok tutar. Özellikle mevsim yeşillikleri kullanılarak hazırlanan salataların içerisinde yer alan mineral ve vitamin desteği sayesinde diyet yaparken halsizlik durumu da ortadan kaldırılmış olur, ayrıca kilo verme sürecinde yardımcı bir etkendir.
  • Protein İştah Keser: Protein içeren besinler tüketildiğinde karbonhidratın vücut içerisinde işlenmesi bir miktar yavaşlatılmış olur. Bu sayede protein içeren besinler iştah kesici yiyecekler olarak nitelendirilmektedir.
  • İçeriğinde bol miktarda protein bulunan iştah azaltan yiyecekler balık, tavuk, yumurta ve deniz ürünleri olarak sıralanabilmektedir.
  • Yeşil Çay Bitkisi: Özellikle diyet listesi uygulanırken öğünler arasında acıkacak olursanız 1 fincan yeşil çay tüketerek açlığınızı bir miktar bastırabilirsiniz. Yeşil çay iştah kesen bitkiler arasında etkilidir, özellikle vücutta bulunan acıkmaya neden olan hormonların salınmasını engellemesi ve baskılayarak tokluk hissi yaratmasıdır. Ayrıca yeşil çay kalorisi yok denilecek kadar azdır.
  • Yulaf Ezmesi; İçine kuruyemiş ilave edip sütle karıştırdığınızda düşük kalorili olmasıyla beraber iştah kapatıcı özelliği yanı sıra iştah kesmenin yolları arasındadır.
  • Not: Son olarak iştah kesici içecekler içerisinde en önemli olanı sudur ve bol miktarda su tüketilerek hem suyun yağ yakıcı etkilerinden faydalanılır, hem de midenin su ile doldurularak tokluk hissi sağlanması sağlanır.
  • C vitamini: Bu vitamini içeren meyveler yemekler önce yenirse iştah kesici özellikleri oluyor. Genelde portakal, greyfurt gibi meyveler. Suyunu sıkıp içebilirsiniz fakat bu şekilde daha fazla kalori almış olursunuz.
  • Kırmızı acı Biber: Her nekadar iştah açan yiyecekler arasında zannedilsede, acı biber ana öğünlerde yemeklere ilave edildiğinde normalden çok daha az besin tüketildiği, onun yerine su içildiği tespit edilmiştir. Bu nedenle yemeklerle birlikte acı biber tüketerek iştah kesen yiyecekler tüketmiş olursunuz.

Yorum yapın