Jamaika Asgari Ücret – 2022

Jamaika Asgari Ücret konusunu inceleyeceğimiz bu içeriğimizde aynı zamanda Jamaika Alım Gücü, Jamaika Para Birimi ve ülkenin ekonomik durumunu da sizler için inceleyeceğiz. Bir ada ülkesi olan Jamaika Amerika kıtasında, Küba’nın güneyinde bulunan bir Karayip ada ülkesidir. Jamaika’nın ekonomisinde en büyük katkıyı turizm ve madencilik üzerinden elde eder. Yıllık ortalama 1.3 milyon turistin ülkeyi ziyaret etmesiyle bacasız ekonomi olan turizm, Jamaika ekonomisine oldukça fazla katkıda bulunmaktadır.

Jamaika para birimi Jamaika dolarıdır ve Ağustos 2022 itibariyle 1 TL 8.5 Jamaika dolar etmektedir. Jamaika dolarının kısaltması JMD olarak geçer.

Japonya Asgari Ücret
Japonya Asgari Ücret

Jamaika asgari ücret haftalık bazda 9000 Jamaika Doları yani 58.7 dolara tekabül etmektedir. Jamaika asgari ücreti saatlik olarak incelersek 2022 itibariyle Jamaika’da asgari ücretli bir çalışan haftalık 40 saat çalışırsa saatte 1.47 dolar kazanmaktadır. Kültürünü saklayan ve sürekli eğlenen bir halk olarak görünen Jamaikalıların aslında ekonomik durumları kötü ve alım güçleri düşüktür.

31.07.2022 İtibariyle 1 Jamaika Doları 0.12 TL etmektedir. Yani Jamaika’da asgari ücret tl cinsinden haftalık 1,053.92 TL’dir.

Wikipedia‘nın verilerine göre Jamaika 1980’lerden itibaren özel sektör faliyetlerini teşvik etmiş, 1991 yılında ise enflasyonu düşürmek ve yabancı yatırımcı çekmek amacıyla kısıtlamaları kaldırmıştır. Dünya boksit ihtracatında beşinci sırada olan Jamaika 2006 yılının ilk çeyreğinde ekonomik olarak büyümeye geçmiştir.

Jamaika Asgari Ücret – 2022

Jamaika asgari ücret 2022 itibariyle saatlik olarak yaklaşık 225 Jamaika Doları yani 1.47 dolar civarındadır.Jamaika’da asgari ücret günlük 1285 Jamaika Doları yani 8.40 dolardır. Aylık bazda incelediğimizde Jamaika’da asgari ücretliler 2022 itibariyle aylık 36 bin Jamaika Doları yani 235 dolar kazanmaktadır.

Jamaika Saatlik Asgari Ücret1.47 Dolar26,33 Türk Lirası1,44 Euro
Jamaika Günlük Asgari Ücret11.76 Dolar210,68 Türk Lirası11,50 Euro
Jamaika Haftalık Asgari Ücret58.75 Dolar1052,49 Türk Lirası57,45 Euro
Jamaika Aylık Asgari Ücret235 Dolar4209,98 Türk Lirası229,82 Euro

Asgari Ücreti Jamaika’dan daha yüksek olan 47 ülke vardır ve Jamaika, yıllık asgari ücret oranına göre tüm ülkelerin ilk yüzde 24’ündedir.

Jamaika’da resmi çalışma saati günlük 8 saat olmakla birlikte ülkenin asgari ücretle çalışan oranı yaklaşık %35’tir. İnsanların çoğu asgari ücret kazanır ve asgari ücretle yaşamlarını geçirir. Jamaika’nın bir iki şehri dışında diğer şehirleri sefalet içindedir. Jamaika’da güvenlik görevlileri asgari ücretin üstünde maaş alırlar.

Jamaika Alım Gücü

Jamaika alım gücü açısından asgari ücretliler için yaşaması zor ve alım gücünün düşük olduğu bir ülkedir. CNW’nin yaptığı habere göre Jamaika halkı yüksek enflasyondan ve düşük asgari ücretten şikayetçi. Halk nisan 2022 itibariyle Jamaika asgari ücretinin 9000 Jamaika Doları’na çıkarılmasına tepkili ve yüksek enflasyondan dolayı düşen alım güçlerini nasıl toparlayacağını düşünüyor.

Jamaika’da aylık 235 Dolar kazanan bir asgari ücretlinin geçinmesi hayli zordur. Jamaika’da ortalama bir yaşam sürdürmeniz için ayda minimum 650 ila 850 dolar arasında bir kazanç elde etmeniz gerekmektedir.

Jamaika Yaşam Maliyeti

Jamaika’da yaşam maliyeti oldukça pahalıdır. Ağustos 2022 itibariyle Jamaika’da dört kişilik ailenin tahmini aylık maliyeti kirasız 43.095,76TL yani 369,920,99 Jamaika Doları’dır. Yani dört kişilik bir aile Jamaika’da minimum beş asgari ücret maaş alarak geçinebilir.

Jamaika’da Tek bir kişinin tahmini aylık maliyeti kirasız 11.936.83TL yani 102.462.15 Jamaika Doları’dır. Jamaika’nın yaşam maliyeti Türkiye’ye oranla %86 daha yüksek ve Jamaika’da kiralar Türkiye’den ortalama %123 daha yüksektir.

Jamaika Vize İstiyor mu?

Jamaika vize istememektedir. Türkiye ile Jamaika arasındaki anlaşmada Türk vatandaşları 90 gün boyunca vize muafiyetinden uzak Jamaika’ya pasaportlarıyla birlikte giriş yapabilirler. Dışişleri bakanlığının resmi websitesinde yayınlanan resmi duyuruya göre pasaport farketmeksizin tüm resmi pasaport sahibi vatandaşlar 90 gün süreyle vizesiz bir şekilde ülkeye giriş yapabilirler.

Yine Dışişleri Bakanlığı’nın uyarısına göre Jamaika gezilerinizi fırtına ve kasırga gibi doğa olayları nedeniyle Haziran ve Kasım aylarında seyahatinizi ertelemeniz gerekebilmektedir.

Jamaika Pahalı mı?

Jamaika’da yaşam oldukça pahalıdır. Jamaika’da yaşam maliyeti Türkiye’den ortalama %86 daha yüksektir. Jamaika’da kira fiyatları bile Türkiye’den %123 oranında yüksektir. Jamaika asgari ücretli için yaşaması oldukça zor bilr ülkedir.

Jamaika Tehlikeli mi?

Jamaika suç oranı yüksek ve tehlikeli bir ülkedir. Özellikle başkent Kingston’da gece geç vakitlerde tek başınıza dolaşırsanız kapkaç veya gaspa uğrama ihtimaliniz oldukça yüksektir. Jamaika hükümeti saat 11’den sonra tek başınıza dışarı çıkmanızın tehlikeli olduğunu özellikle belirtiyorlar. Uyuşturucu satıcıları tarafından satın alana kadar tacize uğrayabilir, sokaktakiler tarafından bıçak ile tehdit edilebilirsiniz.

Jamaika Neyi ile Meşhur?

Jamaika genellikle ilginç ve eğlenceli yaşam tarzıyla meşhur olmakla birlikte, Reggae müzik, boksit üretimi, atletizm, esrar ve güzel sahilleriyle meşhurdur.

Jamaika Kira Fiyatları

Jamaika’da 1+1 bir evin kirası şehir merkezinde ortalama 73.800,00 Jamaika Doları’dır. 3+1 ev tutmak isterseniz şehir merkezindeki kiralar 100.000 Jamaika Doları’na kadar çıkmaktadır.

Jamaika hakkında biraz daha bilgi edinmek isterseniz aşağıdaki youtube kanalının Jamaika vlog’unu izleyip bilgi sahibi olabilirsiniz:

Bu içeriğimizde Jamaika Asgari Ücret konusu işledik. Dilerseniz sitemizde bulunan Dünyanın En İyi Bisikleti – 2022, Psikolojim Bozuk mu? Nasıl Anlarım? ve Sarımsak Yanığına Ne İyi Gelir? içeriklerimizi okuyabilir bunun yanısıra En İyi Klima Markası – 2022 ve Klimanın Gazı Bittiği Nasıl Anlaşılır? içeriklerimize de göz gezdirebilirsiniz.

5/5 - (1 vote)
Tugaycan

Tugaycan

Tugaycan, Aferin.NET'i 2022 yılının haziran ayında yıllardır biriktirdiği SEO tecrübesiyle birlikte kullanıcıların aradığı sorulara cevap vermek için kurdu. Normalde bir ajansta PPC Technical Lead olarak çalışan Tugaycan, bu işi hobi amaçlı yürütüyor.

Yorum yapın