Kabızlık Nasıl Geçer?

Kabızlığa Ne İyi Gelir?

Eğer kabızlık nasıl geçer diye merak ediyorsanız bu yazımız tam size göre. Genel olarak bitkisel tedavisinde lif ve su (konstipasyon) kabızlığa iyi gelen tedavi yöntemleri arasındadır. Diyette ve yanlış beslenme sonucu oluşan kabızlık genellikle buna bağlıdır. Müsli bol miktarda lif içerir ve aşağıdan diğer yiyeceklere bakabilirsiniz. Eğer kabızlık geçmiyorsa bir uzmana görünmeniz önerilir.

kabızlığa ne iyi gelir

Kabızlık nedir?

Dışkının sertleşip yoğunlaşması ve zamanında dışarı atılmayıp, bağırsaklarda daha uzun süre beklemesine kabızlık denir. Karaciğerin yükü artar, cilt bozulur, sivilce yapması belirtileri ve yan etkisi arasındadır. Konstipasyon veya Peklik adıyla da bilinmektedir.

Kabızlık nasıl geçer? ve kabızlığa ne iyi gelir?  sorusuna tıbbi açıdan cevap vermeden önce neden kabızlık var sorusuna cevap vermek gerekmektedir. Tüm tıbbı sorunlarda olduğu gibi tanı iyi konulmalıdır. Çünkü altta yatan başka hastalıklar kabızlık ile kendilerini gösterebilir. Eğer altta yatan metabolik hastalıklar varsa ayrı tedavi protokolleri uygulanır ve bağırsakla ilgili bir çözüm aramaya gerek yoktur. Bunların arasında guatr, diyabet gibi hastalıklar vardır. Bu tür durumlar varlığında bu sorunların tedavi edilmesi (diyabet varsa iyi regüle edilmesi vb.) kabızlık sorununu da çözecektir.

Tamamen bağırsağa ait bir kabızlık olduğu düşünülüyorsa kabızlık sorunun geçmesi için kişinin yaşam tarzı ve diyeti sorgulanmalıdır. Bu sorundan muzdarip olan kişi sedanter -yani çok hareketsiz bir yaşam- mı yaşıyor, suyu az mı içiyor, az lifli hazır gıdalarla mı besleniyor soruları sorulmalıdır. Tuvaletin rahatlıkla makattan çıkabilmesi için kişinin çok iyi su içmesi gerekir. Aşağıda kabızlığa ne iyi gelir sorusunun cevaplarına devam ediyoruz.

Kabızlığa Ne İyi Gelir ve Nasıl Geçer sorusuna güzel ve kısa bir cevap bol su içerek olabilir.

kabızlık nasıl geçer

 

Günlük normal şartlarda 2, 2.5 litre su içilmelidir. Ayrıca kişi posalı beslenmelidir. Meyveler mümkünse kabuklarıyla yenmelidir. Meyve suyu yapmak her ne kadar cazip gözükse de özellikle kabızlık sorunu yaşayan kişiler meyveleri kabukları ve posasıyla tüketmelidir. Diyet ve yaşam tarzı değişikliği kabızlık tedavisinin ilk aşamasını oluşturmaktadır. Kişi su içmiyorsa ne kadar ilaç kullanırsa kullansın kabızlık sorununa çözüm bulunamaz ve kabızlık geçmez. Bu sorunla muzdarip kişi önce bu açılardan kendisini sorgulamalıdır.

Aşağıda kabızlığa iyi gelen yiyecekler ile kabızlık nasıl geçer, bitkisel tedavisi için ne yapmalı ve doktor Ahmet Maranki, Saraçoğu önerilerini bulacaksınız. Bunlara geçmeden önce kısaca kabızlık nedir, neden olur bakalım;

Kabızlık neden olur: Bir çok sebeple olabildiği gibi; Troid bezinin az çalışması, lifli gıda tüketilmemesi, doğuştan olabilir, çeşitli ilaçlar kullanmak kabızlığa neden olabilir. Ayrıca; Bağırsaklarda olan kaydırıcı maddeye Mukoza denir. Bu dışkıyı dışarı kaydırmak için gereklidir. Bu salgı azaldığı zaman kabızlığa neden olur. Bir diğer olma sebebi ise; Bağırsakların peristaltik hareketlerinin yavaşlaması da kabızlığa neden olur. Bunların haricinde, insan bağırsaklarında bulunan 400-600 çeşit bakteri vardır. Bu bakterinin bazıları zararlı bazıları ise faydalıdır. Bu bakteriler arasında bir denge bozulursa örneğin(Uzun zaman antibiyotik kullanmak bağırsak florasını etkiler ve zamanla düzenin kurulması gereklidir) Bir başka nedenleri ise; Parazitler suyu emer ve kabızlık başlar.

Kabızlıktan korunmak için: Bu konu oldukça tartışmalı olmakla beraber lif oranını arttırmak ve bol miktarda bakliyat yenmesi gereklidir. Kayısı ve incir gibi meyvelerin düzenli tüketilmesi gerekir. Günde minimum 2 litre su içilmeli. Metabolizmayı hızlandırıcı bir yaşam seçilmesi kabızlık için önemlidir.

Kabızlığa İyi Gelen Doğal Tedavi Yöntemleri İle Beslenme

Kabızlığa Ne İyi Gelir İbrahim Saraçoğlu Kürü: Kabızlığı gidermek için yoğurt suyu mikrobiyolojik flora için bakteri popülasyonları için önemli bir bitkisel çözüm takviyesidir. Öğleden önce birde öğleden sonra yaklaşık 150 ml. içilmeli. Bağırsak florasını dengelemek için yoğurt suyu çok önemlidir. Bununla beraber kızarmış ekmek yemek de doktor İbrahim Saraçoğlu tavsiyeleri arasındadır.

Mukozal bir sorun yok ise pirinçsiz prasa, zeytinyağlı prasa yemeği son derece iyi gelmektedir. Öğlen ve akşam olarak 2 seçenekli yemelisiniz.

kabızlık

Keten Tohumu: İbrahim Saraçolu’nun kabızlık için bitkisel tedavi yöntemleri arasında içinde bolca B vitamini barındıran keten tohumu var. 1 çay kaşığı kadar ezilerek sulu yoğurt ile yemek kabızlığa iyi geliyor.

Pof. Doktor Ahmet Maranki: Sarımsak tüketimini mutlaka arttırın. Bağırsak parazitlerini öldürücü ektkisi olduğu için kabızlık önüne geçer.

Kabızlığa İyi Gelen Bitkiler ve Bitki Çayları İle Kabızlık Tedavisi

Kabızlık İçin Bitkisel Basur Otu: Yaprakları kaynatılarak içildiği zaman, kabızlığa olumlu yararları olan bir bitkidir. Kabızlığı gidermek için bu bitkisel otun faydaları vardır.

Kabızlığa İyi Gelen Ebegümeci Çayı: Kabızlığa iyi gelen bitkisel çaylardan birisi olan Ebegümeci çayı, ebegümeci bitkisinin kökü, yaprakları ve çiçeklerini kaynatmak suretiyle hazırlanır. Kabızlığı gidermek için günde birkaç fincan içilmesi uygundur.

Kabızlık İçin Sinirli Ot: Gerek yenilerek, gerekse çay şeklinde kaynatılarak tüketmek kabızlığa iyi geliyor. Kabızlık sırasında günde 2 fincan sinirli ot çayı faydalı olmaktadır.

Kabızlığa İyi Gelen Ak Diken: Ak diken, kabuğu bal ile karıştırılıp tüketildiğinde kabızlığa yararlı olmaktadır. Öğütülmüş kuru ak diken bitkisi, yarım litre suyun içerisine 50 gram kadar atılarak kaynatılır. Daha sonra elde edilen bu su bal ile karıştırılarak içilir.

Kabızlığa iyi gelen bitkiler dışında Probiyotik ve Prebiyotik ürünlerde iyi gelen besinler arasındadır. Kabızlık için sinameki kullanımı son derece yanlıştır. Sinameki bitkisi rahatlatır fakat kabızlık şikayetiniz varsa kullanmamalı.

Doğal Yöntemlerle Kabızlığa Ne İyi Gelir?
  • Meyve ve Meyve Suları: Özellikle kurutulmuş meyvelerin yüksek oranda ihtiva ettikleri lif, kabızlık tedavisi için önemli bir etken olarak göze çarpmaktadır. Kuru üzüm ve kuru erik bunların başındadır. Aynı zaman da erik ve üzüm suyu, bağırsakların etkin ve yumuşak bir şekilde çalışmasına neden olarak kabızlığı önler. Ülser ve reflü gibi rahatsızlıkları bulunan kişilerin, asit oranı yüksek meyve sularını fazla tüketmemeleri önerilmektedir. Bunun dışında genel olarak, taze sıkılmış tüm meyve suları kabızlığa iyi geliyor ve kabızlık nasıl geçer sorusunun yanıtı oluyor.
  • Su: Suyun sağlıklı bir vücut için öneminin büyük olduğu gibi, kabızlık nasıl geçer sorusunun faydalı cevaplarındandır. Sağlıklı her birey, normal şartlarda günde en az 2.5 Litre su tüketmelidir. Vücut dışkıyı yumuşatmak için sıvıya ihtiyaç duymaktadır. İhtiyaç duyulan mineralleri sağlamasının yanı sıra, bağırsakların sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için suyun önemi büyüktür. Ancak su direk olarak alınmalı, çay, kahve benzeri sıvı içecekler, bedenin günlük su ihtiyacı için gerekli olan su miktarından sayılmamalıdır.
  • Lif Açısından Zengin Olan Besinler: Lif açısından oldukça kaliteli ve zengin olan besinler arasında yer alan koyu yeşil yapraklılar, kabızlık için iyi gelen yiyecekler arasında başta gelmektedir. Bu besinler sindirim sisteminin daha etkili bir şekilde çalışması için, gerekli olan lif ihtiyacını sağlamaktadır. Özellikle brokoli, kabızlığa iyi gelen besinler arasında, koyu yapraklı sebzeler içerisinden en öne çıkanlar arasındadır.
  • Baklagiller Ailesi ve Fasulye: Baklagiller ve özellikle fasulye, yine lif açısından çok zengin besinler olup, kabızlığın geçer olması için son derece yararlıdırlar. Tuvalete çıkmayı kolaylaştıran bu besinler, bağırsakların yumuşamasına ve etkili bir şekilde çalışmasına neden olmaktadırlar. Ancak baklagillerin gaz yapıcı özelliklerinin bulunması nedeniyle, aşırı miktarda tüketimlerinden kaçınılmalıdır.
  • Tahıllar Önemlidir: Yulaf kepeği, buğday ve tüm kepekli tahıllar, sindirim sistemine son derece yardımcı besinler olup, kabızlığa iyi gelmektedirler. Çavdar ve mısır unu da kabızlığa iyi gelen besinler arasındadır. Ancak bu besinlerin işlenmemiş olarak tüketilmesi daha fazla önem taşımaktadır.
  • Kabızlığa ne iyi gelir denirse öncelikle liften zengin meyva ve bakliyat akla gelmelidir: Elma, Erik, Kayısı, Ahududu, Böğürtlen, Şeftali, Armut, Badem, Lahana, Havuç, Kuşkonmaz, Ispanak, Kuru Kayısı, Kuru Erik, Yulaf, Arpa, Darı, Yeşil Fasulye, Barbunya ve Esmer Pirinç gibi besinlerde, lif açısından oldukça zengin olması nedeniyle sindirim sistemine yardımcı olup, kabızlığa iyi gelen besinler arasında yer almaktadırlar.
Kabızlık İçin Önemli Öneriler;

Kabızlığı başından önlemek için ise, özellikle hayvansal yağ ihtiva eden besin kaynaklarını fazla tüketmekten kaçınılmalı, işlenmiş besinlerden uzak durulmalı ve konserve gıdalar doğru orantıda tüketilmelidir.

Kabızlık Nasıl Geçer sorusu kadar önemli bir diğer konu hangi önemli rahatsızlıklar kabızlık belirtisi ile kendini gösterebilir ve öncelikli tıbbi incelemeye ihtiyaç duyar.

Organik tıkayıcı sebepler varsa bunlar değerlendirmelidir. Tıkayıcı lezyonlar -kanser, tümör gibi sorunlar- varsa tedavileri yapılır. Bunların hiçbiri yoksa sadece çıkışa ait problemler varsa fonksiyonel açıdan hasta değerlendirilir. Hasta rahatlıkla makattan dışkısını çıkartamıyorsa gerekli testler yapılıp tanı kesinleştirdikten sonra bağırsak yeniden eğitimi denilen bio feedback tedavi yöntemi kullanılır. Hastaya ıkınma nasıl olur, nefes nasıl alınır, nasıl nefes egzersizleri vardır gibi konularda eğitim verilir. Oturuş pozisyonu da ıkınma esnasında önemlidir. Tüm bunların eğitimini kapsayan bio feedback kişinin makatına rahat emirler göndermesini sağlayan bir tedavi şeklidir.

Kabızlıkta organik bir sebep yoksa (tümör gibi) fonksiyonel bir kabızlık söz konusuysa yüzde 75 başarı sağlanmaktadır. Diyet, yaşam tarzı ve bağırsak eğitimiyle bu oran elde edilmektedir. Bunların dışında kabızlık nasıl geçer sorusunda çözümsüz kalındığında bazen cerrahi tedaviler ve ilaç tedavileri gündeme gelmektedir. Cerrahi olarak varsa hemoroide yönelik tedaviler yapılabilir. Kabızlık tedavisinde kullanılan ilaçlar laksatif olarak adlandırılmaktadır. Bunlar dışkıyı yumuşatır ve dışkının ilerlemesini sağlar. Diğer yollar denendikten sonra hala çözüm elde edilememişse ilaç tedavisi ile hasta rahatlatılmaya çalışılır.

Yorum yapın