Kahvenin Faydaları Nelerdir?

Kahvenin Faydaları Nelerdir? Kahve Neye İyi Gelir?

Kahvenin faydaları nelerdir sorusu bir yana içerisinde bulunan yüksek kafein miktarı sebebiyle çoğu zaman doktorlar tarafından zararlı bir şekilde eleştirilmekte ve tüketimine sınır koyulmaktadır. Evet kahvenin içerisindeki yoğun kafein değeri nedeniyle dişlerin üzerinde lekeler bıraktığı doğru fakat bununla beraber birçok faydalı özelliğe de sahip.
Eğer tüketilen kahve taze ve doğal ise içerisinde bulunan antioksidanlar ve nötrojenler ile eşsiz bir yararlı içecek haline geliyor.

Kahve İçmek Daha Çok Kalori Yakmanıza Neden Olur:

İspanya’da yapılan bir araştırmaya göre egzersizden sadece 3 saat önce bir bardak kahve içen atletler ortalama yüzde 15 daha fazla kalori yaktılar. Fakat siz egzersiz yapmıyor olsanız bile, günde en az 1 en fazla 2 bardak kahve içerseniz metabolizma hızı yüzde 10 ile 20 arasında hızlanacaktır.

Kahvenin Faydaları Kan Dolaşımınızı Hızlandırır;

Japonya’da yapılan bir araştırmaya göre günde bir bardak kahve içmek kan basıncınızı ortalama yüzde 30 hızlandırır.
Ortalamadan biraz yüksek bir kan basıncının vücuda sağladığı faydalar ise tüm bedene çok daha iyi oksijen taşınmasıdır.
Böylelikle vücudumuzda bulunan yoğun oksijen ve yüksek kan basıncı nedeniyle egzersiz ve sporda çok daha iyi bir fiziksel performans bekleyebilirsiniz.

kahvenin faydaları nelerdir

Kahvenin Ağrı ve Acı Kesici Yararları Olabilir;

Yapılan çalışmalara göre günde 2 ya da 3 bardak kahve baş ağrısı gibi bölgesel acılara da iyi gelir.Kas ağrısı ve baş ağrısı olan katılımcılar üzerinde yapılan çalışmalara göre, 2 bardak doğal kahve hissedilen acıyı yüzde 25 ile yüzde 50 arasında azaltmaktadır.

Yani kahveyi, bu tarz hastalıklarda ağrı kesici ve antibiyotik yerine kullanmak sağlık için iyi gelecek.

kahvenin faydası

Kahve Vücudun Dayanıklılığını Arttırır;

Kahvenin fiziksel etkisi sadece acıları dindirmek değildir. Türk Kahvesi ayrıca egzersiz ve spor sırasında dayanıklılık derecenizi artırır.
Spor çalışmalarınızdan yaklaşık 3 saat önce tüketecek olduğunuz kahve faydaları, egzersiz performansınızı yüzde 10 dan fazla artıracak ve tamamen zinde hissetmenize neden olacaktır.

Kahvenin, Kas Dokularını Koruyucu Faydası Vardır;

kahve faydalı mı

Kahve içtiğiniz zaman beyniniz BDNF ismi verilen, kas dokusunu onarıcı ve de güçlendirici, doğal bir hormon salgılar.

Böylece kafein sayesinde sahip olduğunuz güçlü kaslar ile spor çalışmaları sırasında kas yaralanması riskiniz azalır ya da yaralanmaları çok daha çabuk bir şekilde atlatırsınız.

Kahvenin Yararları Sizi Çok Daha Akıllı Yapar;

Kahvenin en iyi kimyasal yararlarından birisi de beyin aktivitesini ve üretkenliği arttırma faydasıdır. Beyninizdeki norepinefrin, dopamin ve diğer nörotransmitterlerin salınımını arttırır ve böylece beyin nöronlarınız arasındaki bağlantıya iyi gelerek kuvvetlendirir. Sonuç olarak da düşünme hızınız artar, zihinsel aktiviteniz yükselir ve olaylara çok daha çabuk tepki gösterirsiniz.

Kahvenin Hafızanızı Güçlendirici Yararları;

Doğal, yani fabrikasyon olmayan kahvenin bir diğer faydası ise hafızayı güçlendirmesidir. Günde bir bardak kahve tüketerek hafızanızı güçlendirdiğiniz gibi, ayrıca ileri yaşlarda alzhemier’a yakalanma riskinizi de en aza indirir.

Kahve Tüketmek Depresyona Yakalanma Riskinizi Azaltır;

Kahvenin faydaları arasında özellikle bayanlarda depresyona karşı alınabilecek en etkili içeceklerden biridir. Yapılan psikolojik araştırmalara göre günde 30 gram kadar kahve içen bireylerde depresyon oranının en az %20 azaldığı gözlemlenmekte.
Çünkü kahve içerisinde barındırdığı yoğun miktardaki kafein nedeniyle beyinde serotonin ve de dopamin salgılanımını arttırır.

Kahve Bazı Kanser Türlerine Yakalanma Riskinizi Düşürür;

kahve faydası

Kahvenin vücudumuza sağlayacak olduğu yararlarından belki de en önemlisi karaciğer ve kolon kanseri riskini azaltıp iyi gelir olduğudur..

Hayatı boyunca günde en az 2 bardak kahve tüketen bireylerde karaciğer kanserine yakalanma riskinin %40, kolon kanserine yakalanma riskinin ise %15 azaldığı yararı vardır. Ayrıca çeşitli deri kanseri ve hastalıklarında da kahve içen bireylerde doğal tedavi sürecinde azalma olduğu gözlemlenmiştir.

Kahve Kalp Krizine Neden Olmaz, Aksine Riski Azaltarak İyi Gelir;

Birçok güvenilir alandan kaynakların da bulunabileceği ve yazımızın başında da belirtildiği gibi kahve içerisindeki kafein nedeniyle kan basıncını %30 kadar arttırır.
Bazı bireylerde kahvenin çarpıntı yapması zaten kalp damar tıkanıklığı ya da kolesterol gibi hastalıkları olduğunu ve kesinlikle hayatları boyunca düzenli kahve içmediklerini gösterir.
Vücutta, kafeinin hastalıklara karşı etkilerinin görülebilmesi için kahve uzun süreler boyunca düzenli olarak tüketilmelidir. Ayda bir ya da iki sefer içilecek kahvenin, kan basıncını arttırmasından dolayı kişinin kalp çarpıntısı hissetmesi normaldir.
Fakat düzenli kahve tüketen bireylerin kalp krizi riskinin %20 daha az olduğu bilimsel çalışmalarca kanıtlanmış, kesin bir bilgidir.

Kahvenin Karaciğere Faydası Vardır;

Hayat boyunca günde en az iki bardak kahve tüketen bireylerde, kafein sadece karaciğer kanserini önlemekle kalmaz, ayrıca hepatit ve de karaciğer yağlanması gibi, karaciğeri direkt olarak etkileyen hastalıkları da kahve iyi gelir.
Günde 4 bardak kahve içen bireylerde, eğer karaciğer dokusu çok ciddi zarar görmüş olsa bile sirozun %80 oranında önlendiği faydaları olduğu bilinmektedir.

Kahve, Gut Hastalığına İyi Gelir;

Gut hastalığı kanda çok yüksek miktarda bulunan ürik asit nedeniyle oluşmaktadır. Günde 6 bardak kahve içen erkek deneylerde gut hastalığına yakalanma oranının %60 daha az olduğu görülmüştür. Böylelikle kahvenin faydaları bu hastalığa iyi gelir diyebiliriz.

Kahve Tip 2 Diyabet Hastalığına Yakalanma Riskini Azaltır;

Kahvenin zararları bir yana dursun. Tip iki diyabet hastalığı tüm dünya üzerinde 300 milyondan fazla insanın etkilendiği bir şeker hastalığı türüdür. Ve iyi haber şu ki, hayatları boyunca düzenli kahve tüketen bireylerin bu yaygın hastalığa karşı %7 daha korunaklı olduğu bilinmektedir. Eğer kahve tüketiminiz çok çok fazla ise bu risk %60’a kadar azalmaktadır.

Kahve Çok Daha Az Yorgun Hissetmenize Neden Olur;

Kahvenin, yani kafeinin herkes tarafından bilinen belki de en önemli faydası yorgunluğa iyi gelir, bu yüzden de birçok insan güne kahve ile başlar ve gün içerisinde de yorgun hissettiği zamanlarda tekrar bir bardak daha kahve tüketir. Ayrıca kahvenin enerji verici, dolayısıyla uyku açıcı özelliğini de inkar edebilecek hiç kimse yoktur.

Yorum yapın