Kalorisi Düşük Besinler İle Yiyecekler

Diyette Veya Kilo Problemi Olanlara Kalorisi Düşük Yiyecekler Listesi

Fazla kilo sorunundan şikayetçi olan bireyler diyet programları uygularken kalorisi düşük besinler ile ancak midede çok yer kaplayan besinleri yemelidir. Bu sayede mide dolacak ancak kalori alımı düşük seviyede meydana gelecektir. Kalorisi en düşük yiyecekler genellikle mevsim yeşillikleri veya doğal besinlerdir. Bu nedenle kalorisi az yiyecekler tüketerek aynı zamanda sağlıklı ve doğal beslenmiş olacaksınız. Ara öğünlerde kalorisiz besinler arasında olan bitki çayları da eklenebilir.

Kalorisi düşük besinler

Az Kalorili Yiyecekler Listesi Nelerdir;

 • Roka: Roka özellikle diyet yaparken kaybedilen enerjinin takviye edilmesi için çok faydalıdır, diğer yandan içeriğinde olan A, K ve C vitaminleri sayesinde magnezyum, fosfor, kalsiyum, demir ve folat kaynağıdır. 1 Yemek tabağı kadar roka içerisinde yaklaşık olarak 7 kalori yer almakta ve kalorisi az sebzeler içindedir. 100 gram roka 25,1 kaloridir.
 • Tavuk Suyu Çorba: Bu çorbalar gerçekten bulyon değil sadece gerçek tavuk suyu kullanılarak yapılırsa her derde deva bir ilaç niteliğindedir. Tavuk bulyon kullanılarak hazırlanan tavuk suyuna çorba içerisinde bir miktar sodyum fazlalığı meydana gelecektir. 1 Porsiyon tavuk suyuna çorba içerisinde yaklaşık olarak 10 kalori bulunmaktadır.
 • Brüksel Lahanası: Brüksel lahanası aynı şekilde brokoli ailesinden gelir ancak faydaları daha fazladır. Brüksel lahanası içerisinde C, A ve K vitaminleri, manganez, potasyum, folat ve B6 vitamini zengin şekilde bulunur. 1 Porsiyonda yaklaşık olarak 4 adet Brüksel lahanası bulunmaktadır ve 4 Brüksel lahanasının toplam kalorisi 30 kalori civarındadır. 100 gram içinde 42,8 kalori değeri vardır.
 • Brokoli: 1 Porsiyon kadar brokoli gün içerisinde ihtiyacımız olan enerjinin neredeyse tamamını karşılayacak niteliktedir. Brokolinin içerisinde C ve A vitamini çok zengin şekilde bulunmaktadır. Bunun yanı sıra diyet yaparken yenir ve 1 porsiyon brokoli içerisinde yaklaşık olarak 26 kalori bulunmaktadır.
 • Pazı: Kalorisiz veya düşük kalorili sebzelerin başında pazı da var. Faydaları arasında 6 çeşit vitamin, mineral barındırmakta.
 • Kuşkonmaz: Kuşkonmaz hem çok düşük kalorisi ile midenizi doldurur, hem de içerisinde yer alan C, B6, A vitaminleri ve potasyum, demir ve magnezyum açısından zengin bitkiler içindedir. 5 Adet kuşkonmaz sapı yaklaşık olarak 15 kaloridir. Kuşkonmaz sapları haşlanarak tüketilmelidir. Ayrıca yağ yakan özelliği vardır.

Kalorisi düşük meyveler:

Aşağıdaki meyvelerin kalori değerleri 100 gram üzerinden verilmiştir. Fakat şeker oranı düşük meyveleri tüketmek kilo kontrolü için daha doğrudur.

kalorisi düşük meyveler
 • Greyfurt: 42,1 kaloridir, yağ yakma özelliğinin yanı sıra diyet yaparken öğünlerde kilo vermek için yenilebilir. 1,6 diyet lifi içerir.
 • Kavun: 35,8 kalori, 8 g. şeker bulunur.
 • Karpuz: 30,4 kalori
 • Şeftali: 39,4 kalori ile beraber 1,5 gram diyet lifi içerir.
 • Dut: 43 kaloridir, A vitamini, C vitamini ve Kalsiyum oranı fazladır.
 • Karnabahar: Sebzelerin kalori değeri incelendiğinde karnabahar çok besleyici ve içeriğinde zengin oranda vitamin barındıran bir sebzedir. Karnabaharın içerisinde C, K, B6 vitaminleri bulunur ve bunun yanı sıra, fostor, potasyum, magnezyum minerallerini barındırmaktadır. 1 Porsiyon karnabahar yaklaşık olarak 25 kalori miktarı vardır.
 • Lahana: Lahana özellikle diyet yaparken bağırsakların çalışmasını sağlayan ve yağ yakıcı en faydalı besinlerden bir tanesidir. İçerisinde C, B6 vitaminleri bol miktarda bulunmaktadır. Bunun yanı sıra vücudun fosfor ve folat ihtiyacını karşılayan bir besindir. 1 Porsiyon lahana yemeği içerisinde neredeyse 17 kalori civarında kalori miktarı bulunmaktadır. Neredeyse kalorisiz yiyecekler arasında olan lahana kürü ile metabolizma hızı artırmak, yağ yakmak ve zayıflamak mümkün. Ayrıca kilo verdiren yiyecekler arasındadır.
 • Tere: 100 gram içinde 10-12 kcal. değerine sahip tere otu sebzesi kilo aldırmayan besinler arasında.
 • Marul: Marul salata olarak çiğ tüketildiğinde daha faydalı bir besindir ve içerisinde C ve A vitamini barındırmaktadır. Marul düzenli tüketiminde vücudun demir ve kalsiyum ihtiyacını karşılayan bir besindir. 1 kase kadar marulda yaklaşık olarak 8 kalori bulunmaktadır.
 • Kerevizin Sapı: Bir çok faydaları olan kereviz sapı yemek kilo aldırmaz aksine diyette zayıflatır etkisi vardır diyebiliriz. 5 kalori miktarına sahiptir.
 • Yeşil Çay: Bitki çayları genellikle kalorisiz içecekler arasındadır. Fakat şeker veya tatlandırıcı kullanılmadığı taktirde. Diyet yaparken bir çok kişi yağ yakmaya faydalı olduğu için tüketmektedir.
 • Kalorisi en düşük besinler yukarıdaki sebzeler ile sınırlı değildir. Örnek olması açısından verilmiştir. Diyette ve yemek aralarında az kalorili yiyecekler, zayıflamak için yardımcı olacaktır.

Yorum yapın