Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir?

Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir? Nasıl Gerçekleşir?

Kalp krizi sayısı her geçen gün olumsuz yönde değişen yaşam tarzımızla birlikte artıyor. Risk grubunda olan kişilerin sayısına katkı sağlayan nedenlerden birisi de toplumların yaşlanması. Kalp krizi belirtileri ise hepimizin merak ettiği ve gerçekten de hepimizin öğrenmesi gereken belirtiler anlamına geliyor. Her şeyden önce; kalp krizi belirtileri denildiğinde kalp krizi (miyokard infarktüsü) geçirildiği esnada oluşan belirtiler anlaşılıyor. Öte yandan kalp krizi belirtileri bu infarktüs (kriz-kalbin kansız kalarak beslenememesi) döneminden çok daha önce çıktığı için bu belirtileri gözlemlemek önemli.

kalp krizi belirtileri nelerdir

Kalp krizinden 3 gün önce de kalp krizi belirtileri başlayabildiği gibi 1 ay önce de bu belirtiler ortaya çıkabilir. Olası kalp krizini öngörmek için bu belirtileri tanımak çok önemlidir. Bu kalp krizi belirtileri toplumumuzda sık görülen reflü vb. mide veya yemek borusu hastalıklarıyla çok rahat karışmasına rağmen bir kalp krizinin de habercisi olabilir. Yazımızın ilerleyen kısmında bu göğüs ağrısını tanımlamaya çalışacağız.

Kalp krizinde göğüs ağrısı her zaman bilinen bir ağrı şeklinde değildir, bazen yanma veya baskı hissi şeklinde de olabilir. Hastaların önemli bir kısmı sanki göğsüme bir fil oturuyor gibi hissediyorum diyebilir. Bunun dışında boğulma hissi, nefes darlığı hissi de kalp krizi belirtileri arasındadır. Sonuç olarak her zaman kalp krizi belirtisi göğüs ağrısı demek değildir. Anjina ekivalanları (ağrı eş değerleri) dediğimiz bu baskı, yanma, boğulma hisleri de kalp krizi habercisi olabilir.

Her zaman kalp krizi göğüs ağrısı ile kendini göstermeyeceği gibi her göğüs sıkışması da kalp krizi belirtisi değildir. Göğüs kafesinde bulunan tüm organların sıkıntısında da göğüs ağrısı meydana gelebilir. Örneğin kalp zarının veya kalp kasının enflamasyonunda da göğüs ağrısı olabilir. Akciğer hastalıklarında, akciğer zarının (plevra) enfeksiyonlarında, akciğer büllerinin yırtılmasında (pnömotopraks), akciğere emboli gitmesi (akciğer damarlarını tıkayan pıhtı) gibi akciğer hastalıkları durumunda da göğüste ağrı hissi olacaktır. Yemek borusunun spazmı veya iltihabı, çok sık görülen reflü hastalığı da yine kalp krizini andıran göğüs ağrısı ile karıştırılmaktadır. Kaburgaların, kıkırdakların inflamasyonunda ve boyun fıtıklarında da göğüs ağrısı olabilir. Safra kesesi hastalıkları da göğüs bölgesinde ağrı ile kendini gösterebilir.

Tüm bunlarında dışında psikolojik sıkıntılar veya panik atak göğüs bölgesinde sıkışma ve ağrılara yol açabilir. Kaburgalar arası (interkostal) kasları ve sinirleri ilgilendiren durumlar da kalp krizini taklit edebilir. Bu tür kas ağrıları vb. durumlarda kişi ağrıyan noktayı parmağıyla gösterebilir yani ağrıyı lokalize edebilir. Öte yandan kalp krizinin habercisi gerçek göğüs ağrısında kişi ağrıyan noktayı parmağı ile gösteremez ve göğsünün geneline yayılan baskı hissi veya ağrı hisseder. Bu aygın ağrı en önemli kalp krizi belirtileri arasında yer alır.

Yorum yapın