Kansızlığa Ne İyi Gelir?

Kansızlığa Neden Olan Anemi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kansızlığa ne iyi gelir, belirtileri nelerdir diye merak ediyorsanız bu yazımız tam siz göre.Herkesin çok severek yediği İskender kebabının üzerine biber konulması, toplumda bilinmemekle birlikte vücudun demir emilimini arttırmak için yapıldığını biliyor musunuz? Aşağıda anemi belirtileri, kansızlık neden olur hangi besinleri tüketmek anemiye iyi gelir ve demir içeren besinler nelerdir inceleyelim.

kansızlığa ne iyi gelir

Kansızlığa Ne İyi Gelir?

Kansızlık için et ve et ürünleri tüketimi kesinlikle çok önemlidir, aneminin doğal tedavisinde kullanılır ve iyi gelir. Dana eti, koyun eti, tavuk eti, ciğer, balık eti gibi iyi gelen yiyecekler her daim ve düzenli olarak tüketilmeli ve kansızlığa iyi gelmektedir.  Bir toplumun beyin gelişimini etkileyen en önemli gıda maddesinin et olması ise sürpriz değildir. Besin içeriği açısından çok faydalı olması birçok gıda maddesini onun gerisinde bırakmaktadır.

Diğer bir hayvansal ürün olan inek sütü hem çocuklar hem yetişkinler için demir kaynağını destekleyici doğal tedavi edici besinlerdir. Ancak bu ürün “hem demir” olmayan besinlerle birlikte tüketildiğinde emilimi yavaşlatacağından, tek başına içilmelidir. Yani, süt ve süt ürünleri öğün olarak değil, öğün aralarında tüketilmelidir. Yumurta hem hayvansal protein açısından en zengin gıda olmasının yanı sıra oldukça yüksek demir minerali içermektedir. Ayrıca sağlık için sakatat türevlerinde de fazlasıyla demir minerali bulunmaktadır.

(Anemi) Kansızlık Neden Olur:

 Demir eksikliği, özellikle çocuklarda daha çok görülmekle birlikte yetişkinler için de oldukça büyük bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu hastalık, demir elementinin günlük diyette az alınması, kronik kanamalar, ince bağırsaklarda bulunan yararlı bakterilerin işlevlerini tam olarak yerine getirememesi ve buna bağlı olarak yeterli emilim sağlayamaması gibi sebepler neden olur. Demir eksikliği de, sıklıkla halk dilinde kansızlık olarak ifade edilen anemi olarak bilinmektedir.

Yeni ve İlerlemiş Kansızlık Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

Kansızlık Neden Olur

Vücutta bulunan kana kırmızı rengini hemoglobin olarak adlandırılan bir protein çeşidi olmasıyla beraber aynı zamanda vücutta oksijen taşıma görevini üstlenir. Bu bileşen gerekli kan hücrelerinin üretilmesinde görev yapmaktadır. Kansızlık

nedenleri arasında en önemlisi bu molekülün azalması vardır.Kansızlığa ne iyi gelir diye düşünüyorsanız, çağımızın en büyük problemi stres ve farklı birçok sağlık probleminden dolayı görevini yerine getiremeyen hemoglobin, anemiye neden olur. Yetişkinliklerdeki demirin büyük bir çoğunluğu vücutta bulunan demirlerin yeniden kullanılmasıyla elde edilirken, çocuklarda dışarıdan alınan gıdalarla daha çok temin edilebilmektedir. Ancak, yetişkin ya da çocuk olsa da, gıdalar aracılığıyla dışarıdan alınacak demir azımsanamayacak kadar önemli olduğu anlaşılır.

Kansızlığın Nedenleri?

kansızlığın nedenleri

Bulunduğunuz ortamda Oksijen ihtiyacı fazla ise yorgunluk, halsizlik, nefes darlığı ve nefes alamama sorunu, kalpte çarpıntı, saç dökülmesi ve baş dönmesi oluşumları kansızlık belirtileri arasındadır.

Eğer kansızlık hastalığı ileri seviyelere aniden çıkıyor ise buna bağlı olarak vücudunuzda yaşayacağınız yan etkiler daha ağır olabilir.

Bazı durumlarda kansızlık belirtisini anlamanız mümkün olmayabilir. Hemoglobin çok ciddi düşüş yaşamaz ve belirtiler yavaş yavaş ortaya çıkar. Vücudunuzdan şüpheleniyorsanız hemen bir doktora başvurmalısınız.
Demir eksikliğine bağlı olan kansızlık hastalığında ağız çevresinde kuruluk ve çatlamalar belirti bulguları içindedir.

  • Tırnaklarda daha önce hiç yaşamadığınız değişiklikler ve kolay tırnak kırılmaları anemi belirtileri arasındadır.
  • Yemekleri veya tükürük yutma zorlukları.
  • Besin değeri bulunmayan daha önce hiç aklınıza gelmeyen yiyecekleri canınızın çekmesi.

B12 vitaminine bağlı kansızlık sorununda ise beyin yorgunluğu ve unutkanlık şikayetleri ile el, ayak ve eklem yerlerinde karıncalanma rahatsızlıkları b12 vitamini düşüklüğüne bağlı kansızlığın nedeni olarak karşımıza çıkıyor.

Demir minerali vücutta iki şekilde bulunmaktadır. İnsanların beslenme şekillerini oluşturan bu iki demir çeşidinden biri olan “hem demir” %10 civarındadır ve hayvansal kaynaklı gıdalardan sağlanmaktadır. “Non – hem demir” ise % 90 civarındadır ve bitkisel tabanlıdır. Bu demir çeşitlerinin bağırsaklardaki emilim düzeyleri birbirinden farklıdır.
Non – hem demir vücutta daha çok bulunmakla birlikte emilimi daha azdır. Hem demirin ise vücutta bulunma oranı düşük olsa da bağırsaklardaki emilimi oldukça fazladır.Dolayısıyla, demir gereksinimlerini karşılama konusunda en iyi yöntem, beslenme tarzını iyileştirmekten geçmektedir. Hayvansal gıda tüketiminin arttırılması, demir eksikliğini önlemede en iyi yardımcı olurken, demir ile birlikte birçok önemli maddeyi de vücuda almak mümkün olacaktır.

Kansızlık İçin Demir İçeren Besinler

Kansızlığa İyi Gelen Doğal Beslenme Önerileri: Kansızlık belirtileri yaşıyorsanız et türevleri ve hayvansal ürünler haricinde, bitkisel tedavi kaynaklı ve çok önemli iyi gelen gıdalar da bulunmaktadır. Özellikle baklagiller (nohut, mercimek, fasulye vb.), kuru üzüm ve kuru kayısı gibi kurutulmuş meyveler, soya fasulyesi, pekmez, yeşil sebzelerin birçoğu (ıspanak, bezelye, fasulye vb.), havuç, karnabahar, fındık, fıstık, buğday ürünleri, tahin gibi gıdalarda demir elementi fazlasıyla yer alır ve kansızlığa iyi gelir ayrıca kan yapan yiyecekler listesi içindedir.

kansızlığa iyi gelen yiyecekler

Bazı gıdalarda demir minerali olmasa da, demir emilimini artıcı özellikleri bulunur. Askorbik asit, yani bilinen adıyla C vitamini içeriği yüksek gıdalar demir emilimini arttırmaktadır. Örneğin domates, C vitamini içeriği yüksek meyve suları (portakal), mayalı ekmekler, lahana turşusu bunlardan bazılarıdır.

Demir eksiliğine bağlı kansızlık yaşamamak adına bazı yiyecek – içeceklerden de uzak durulmalı ya da az tüketilmelidir. Yemekten hemen sonra ya da yemek esnasında içilen çay, fazla tüketilen kahve, meşrubatlar, bazı bitkisel çaylar, mayasız ekmek olarak adlandırılan lavaş ve yufka ekmekleri bunlara örnek teşkil etmektedir. Teneke konserve kutular içerisindeki gıda ürünlerini uzun süre bu metalik kaplarda bırakmak ve bu ürünleri tüketmek de demir eksikliğini tetiklemektedir.

Genel olarak, günlük öğünleri atlamadan ve et tüketimini arttırarak yemek çok önemlidir. Beyin gelişimi için ve hastalıklara davetiye çıkarmamak için beslenmeye dikkat edilmesi gerekmektedir.

Demir eksikliği genel anlamda çok önemsenmemekle birlikte, başta kansızlık ve birçok sorunu beraberinde getirmektedir. Vücuttaki sinir hücreleri, uyarıları motor sinir uçları sayesinde iletebilmektedir. Demir eksikliğiyle birlikte bu işlem yavaşlamakta ve olumsuz sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle demir elementi yani demir mineralinin vücuda belli oranlarda alınması çok önemlidir. Burada da en büyük iş kesinlikle gıdalara düşmektedir. Her ne kadar demir eksikliği için ilaçlar bulunsa da, doğal demir içeren yiyecekler  beslenmeyle karşılanabilecek demir mineralini vücuda bu şekilde almak daha sağlıklıdır.

Yorum yapın