Karaciğere İyi Gelen Besinler – Karaciğere İyi Gelen 7 Besin

Karaciğere İyi Gelen Besinler ve Ne İyi Gelir;

Karaciğer organlar içerisinde kendini en iyi yenileyen organdır. Karaciğere iyi gelen besinler tüketerek karaciğerin temizlenmesini ve yenilenmesini hızlandırmak tedavi etmek mümkün. Bunun için aşağıda incelemiş olduğumuz bitki ve besinleri tüketmek karaciğerin yenilenmesi için faydalı olacaktır. Karaciğerin zarar görmesine aşırı alkol tüketimi, sigara tüketimi, zararlı toksin maddelerin alımı ve düzensiz ilaç kullanımı yol açmaktadır. Karaciğerin onarılmasını doğal şekilde sağlamak mümkün ve bunu birlikte inceleyelim.

Karaciğere İyi Gelen Yiyecekler ve Bitkiler Listesi

karaciğere iyi gelen besinler
  • Enginar: Enginar karaciğere iyi gelen besinler içerisindeki en faydalı besindir. Enginar yemek olarak tüketilebildiği gibi bitkisel çay olarak tüketildiğinde de aynı etkileri göstermektedir. Enginar karaciğeri yenilemekle kalmaz, kalp damar sağlığına faydaları vardır ve kan dolaşımının hızlanmasını sağlamaktadır.
  • Biberiye: Biberiye bitkisi Akdeniz’ de yetişen çok faydalı bir bitkidir ve antioksidan etkileri sayesinde toksinleri vücuttan uzaklaştırıcı etkileri bulunmaktadır. Bunun yanı sıra biberiye karaciğere iyi gelen besinler arasında yer alır ve düzenli tüketiminde enginar kadar faydalı bir bitkidir. Genellikle yemeklerden sonra 1’er fincan olmak üzere günde 3 füncan biberiye çayının tüketilmesi karaciğerin yenilenmesinde çok etkili olacaktır. Bunun dışında salataların üzerine serpiştirebilirsiniz.
  • Meryem Ana Dikeni: Meryem anadikeni karaciğerin temizlenmesinde çok etkilidir ve karaciğeri zararlı maddelerden arındırır. Bunun yanı sıra çok iyi bir detoks sağlar ve alkol nedeniyle oluşan hasarın ve zararın vücuttan temizlenmesinde tedavi edici özelliği vardır, çok etkilidir. Kuvvetli bir besin olduğu için hamilelerin doktorlarına danışmadan tüketmeleri önerilmemektedir. Aktarlardan temin edebilirsiniz.
  • Devedikeni: Karaciğere ne iyi gelir diyorsanız Devedikeni bitkisi karaciğeri temizleyen bitkiler arasında önemli bir yere sahiptir ve içeriğinde yer alan ‘silymarin’ maddesi sayesinde zararlı toksinlerin temizlenerek vücuttan atılmasını kolaylaştırır. Salatalarda kullanavbileceğiniz devedikeni aynı zamanda yemeklerin üzerine serpiştirerek tüketmek mümkün.
  • Şahtere Otu: Şahtere otu özellikle safra kesesi temizlenmesini sağlayan ve idrar sökücü özelliği bulunan bir ottur. Karaciğerin arındırılması ve temizlenmesinde çok etkili bir yöntemdir. Şahtere otu çayını demleyerek yemeklerden 10 dakika kadar önce tüketmek karaciğerin temizlenmesi açısından çok etkili olacaktır.
  • Karaturp: Karaturpun içerisinde yer alan yoğun kükürt bileşenleri sayesinde bağırsak içerisinde yer alan safra üretimini ve bu safranın atılması sırasında karaciğerin temizlenmesi mümkün hale gelir. Detoks özellikleri bulunmaktadır ve salata ile turp suyunun harici olarak tüketilmesi karaciğeri temizleyen ve iyi gelen yöntemler arasındadır.
  • Karahindiba: Karahindiba bitkisi genellikle sindirim üzerinde olumlu sonuçlar yaratmasıyla bilinmektedir. Bunun yanı sıra safra üretimini arttırır ve karaciğerde biriken zararlı toksin maddelerin idrar ve dışkı ile vücuttan atılmasını sağlar. Diğer yandan içeriğinde bulunan bileşenler sayesinde yoğun bir iltihap önleyicidir. Bu sayede karaciğeri yenileyen bitkiler arasında yer almaktadır. Karahindiba bitkisi karaciğeri yenileme özelliği olan bitkiler arasında sayılır ancak sadece çay olarak tüketildiğinde karaciğer ağrısı üzerinde olumlu etkiler yaratır.

 Karaciğere ne iyi gelir diyorsanız yukarıda bahsettiğimiz iyi gelen bitkiler ve besinler listesi ile tedavi etmek mümkün. İster bitkisel çay olarak veya yiyecek olarak tüketebilirsiniz. Karaciğer vücuttaki en önemli organlardan biridir. Karaciğerimize elimizden geldiğince sağlıklı davranmak, kendi sağlığımızı önemsemek gerekir. Karaciğere iyi gelen besinler sayesinde karaciğerinizin sağlığını koruyabilirsiniz.

Yorum yapın