Karın Ağrısı Neden Olur, Şişkinlik Nasıl Geçer?

Eğer şiddetli bir karın ağrısı yaşıyorsanız ve karın ağrısının nasıl geçtiğini merak ediyorsanız. aşağıdan bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sancılı Karın Ağrısına Ne İyi Gelir, Mide Gazı Nasıl Geçer?

Gaz sancılı karın ağrısı, en sık rastlanan ve bir takım hastalıklar nedeniyle ortaya çıkmadığı zamanlarda, tehlike arz etmeyen mide ağrısı tipleri arasındadır. Bu sağlık makalesinde sizlere, Gaz sancılı karın ağrısının detaylarından bahsedeceğiz.

karın ağrısı

Gaz Sancılı Karın Ağrısı Neden Olur?

Yediğimiz gıdaların ihtiva ettiği gazların, sindirim sistemi üzerinde fazla bulunması nedeniyle gazlı sancılar karın ağrısı meydana gelir.  Gaz sancısına bağlı karın ağrısının bir diğer nedeni de, midenin fazla şişkin olması nedeniyle, yakındaki organ ve kaslara uyguladığı baskının bir sonucudur. Midede meydana gelen gaz, karın bölgesinde ağrılara neden olur. Bu ağrıların giderilmesi için, bir takım tedbirler alınabilir.

Gaz sancısı problemi nedenleri arasında en yoğun rastlananı, çok fazla yemek ve yağlı yiyecekler olduğu görülmektedir. Üstelik gaz yapıcı ve şişkinlik özelliği fazla olan yiyecekleri daha çok tüketiyorsanız, gaz sancısı problemi kaçınılmaz olur.

Özellikle süt ürünleri, karnabahar, fasulye, gaz ihtiva eden içecekler gibi bazı gıda maddelerinin daha fazla gaz yaptığı ve bunun sonucunda da karın ağrısına neden olur. Şayet gaz sancısı sıkıntıları yaşıyorsanız, bu gıdaları daha az tüketmeye gayret etmeniz gerekir.

Yemek yerken ya da nefes alırken, olağandan fazla hava yutulması da, midede gaz birikimine sebep olup, gaz sansına ve nihayetinde karın ağrılarına sebep olur. Bu durum pek sık rastlanan bir durum olmasa da, bazı durumlarda nadiren görülebilmektedir.

Gıda alerjisi gibi durumlarda da gaz sancıları görülebilmektedir. Genellikle süt ürünlerine karşı alerjisi bulunan vücutta, gaz sancıları daha fazla görülebilmektedir.

Aç karnına gazlı ya da kafein açısından zengin olan içecekler tüketmeyin. Bunu yapmak boş olan mide de gaz oluşmasına ve nihayetinde  gaz sancılı karın ağrısı görülmesine neden olur.

Ruh halinde görülen olumsuz değişikliklerinde, sindirim sistemini yine olumsuz şekilde etkilediği ve gaz oluşumuna neden olduğu görülmüştür. Bu gibi durumlarda profesyonel destek alınması, gaz sancılarını azaltıcı sonuçlar gösterebilir.

Gaz Sancılı Karın Ağrıması Tam Olarak Nerede Olur?

Gaz sancısı öncelikli olarak mide de başlasa da, gaz sancısına bağlı karın ağrısı başta mide çevresinde olmak üzere, karnın genelinde hissedilmektedir.

Mide gaz sancısı nasıl geçer?

Gaz sancısını geçirmenin en pratik yollarından birisi, ılık su içmektir. Ilık suyu içerken, rahat bir pozisyonda olunması daha olumlu etkiler sağlamaktadır. Aynı zamanda su, hızlı bir şekilde değil, yavaş yavaş ayakta dik olarak içilmelidir.

Karın ağrısına ne iyi gelir?

Nane çayı gaz sancısını hafifletici özelliklere sahip olduğu bilinmektedir. Günde iyi demlenmiş bir bardak nane çayını, dilerseniz çok az şekerli olarak tüketebilirsiniz.Mide sancılarına iyi gelen bir diğer bitkisel tedavi yöntemi de, zencefil çayıdır. Sancıları dindirme de önemli etkisi olan zencefil çayı, günde bir bardak içilmesi tavsiye edilmekte ve mide ağrısı nasıl geçer sorununa doğal çözüm olmaktadır.Tüm bunların yanı sıra, gaz sancısının yoğun olarak görüldüğü dönemlerde, mide bulantısı da olabilir. Yukarıda bahsettiğimiz gaz sancısına neden olan besin ögeleri hiç tüketilmemeli, ya da çok az tüketilmelidir.

Yorum yapın