Kas Yapan Besinler

Kas Yapan Besinler Nelerdir?

Kas yapan besinler var mıdır? Aslında kas yapmaya yardımcı besinler vardır diyebiliriz.Yağ yakmak, vücut ve kol kası yapmak zorlu bir süreçtir, bu zaman içerisinde tüm faktörler eksiksiz olarak yerine getirilmelidir. Kas yapmak için en önemli püf noktalarından bir taneside tüketilen besinler ve proteinler. Kas yapan yiyecekler genellikle içeriğinde zengin olarak amino asit, protein bulunduran besinler, taze meyveler ve sebzeler ile karbonhidratlar ve sağlıklı doğal yağlar olarak bilinmektedir.

kas yapan besinler

 

Ancak kas yapan gıdalar arasında en önemlisi protein içeren besinlerdir. Tabiki yağ ve karbonhidratlarda bu besinlere ek olarak dengeli bir şekilde tüketilmesi gereken gıdalar arasında yer almaktadır. Tek tip beslenme olursa sadece kas ve vücuttaki su kaybedilir. Bu tip beslenme programında kas oluşumunun yavaşladığını vücut geliştirmek için çalışanlar bilir.

Sadece proteinlerden oluşan bir beslenme programı uygulayarak vücudunuza hiç yağ almayacak olursanız, vücudunuz kasa dönüştürmesi gereken yağları, vücut içerisinde bulunan mevcut yağlardan kullanmaya başlar ve bu sayede yağın daha geç vücuttan atılması söz konusu olabilir.

Kas Yapan Gıdalar

Kasları geliştirirken doğru besinlerin tüketilmesi elbette çok önemli bir kavram ancak bunun yanı sıra sağlıklı egzersiz programları uygulamak da çok önemli bir faktördür. Bunun dışında doğru ve düzenli egzersiz programları uygulanmaya başladıktan sonra aldığımız protein, yağ, vitaminler, karbonhidratlar içeren yiyecekler ve çeşitli mineraller, vücutta kas yapıcı besinler olarak bilinmektedir.

kas yapan gıdalar

Kas yapıcı gıdalar tüketilerek uygulanan egzersizler çok sağlıklı olmakla birlikte, takviye protein tozu, kas yapan ilaçlar WeiderWhey markaları veya benzeri ürünler ile yapılan kas kütleleri bazen kalıcı, doğal olmuyor, karaciğer gibi bazı organlara yan etkileri bulunabiliyor. Bu nedenle mevsiminde olan meyve, sebzeler ve proteinli besinlerin kas geliştirme ve yağ yakma için doğal besinler olduğunu unutmayalım.

Özellikle B12 vitaminleri açısından zengin olan yumurta hem kasların oluşumu için gerekli olan protein kaynağını sağlarken, hem de yağların çözülmesini sağlayan bir besindir.

Vücutta Yağ Yakan ve En Fazla Kas Geliştiren Doğal Yiyecekler Listesi Şunlardır;

 • Yumurta: Kasları geliştirir ve 1 Adet yumurtanın içerisinde yaklaşık olarak 7 gram kadar en kalitelisinden protein bulunmakta, bu nedenle kas geliştiren en değerli besinlerden biri olarak Bodybuilding yapanlar kabul etmektedir.
 • Diğer yandan içeriğinde bulunan A, E ve D vitaminleri sayesinde kolesterol testesteron seviyesini çok fazla yükselterek egzersiz programlarınızı uygularken gerekli olan enerjinin kaynağını oluşturuyor.
 • Tavuk: Kas geliştirme programları planlanırken vücudun protein ve yağ açısından dengeli bir yapıda olması sağlanmaktadır. Bunun için en ideal doğal besinlerden bir tanesi tavuktur ve düzenli tavuk tüketildiğinde vücut içerisindeki protein ve yağ molekülleri etkileşime geçerek dengeli bir yapıda kolayca kasa dönüşebilirler.
 • 100 gram kadar tavuk etinin içerisinde ortalama olarak 30 gram protein yer alır ve buna karşılık 4 gram yağ barındırmaktadır.
 • Kas geliştirmede tavuk özellikle çeşitli sebze yemeklerinin içerisinde tüketilebileceği gibi haşlanmış olarak veya salatalarla birlikte yemek sağlıklıdır. Ayrıca Bodybuilding yapanlar ızgara olarak ta çokça tüketmekte.
 • Kırmızı Et: Yağsız olmak üzere kırmızı et tam bir protein kaynağıdır ve 100 gram kadar yağsız etin içerisinde yaklaşık olarak 28 gram protein vardır. Buna karşılık 100 gram yağsız ette yaklaşık 11 gram doğal yağ bulunur.
 • 100 gram kadar yapsız et ortalama olarak 200 kalori civarındadır.
 • Özellikle sığır eti kas geliştirmek için en etkili olan kırmızı et gruplarından biridir ve içeriğinde bol miktarda B12, demir, çinko oranı vardır.
 • Soya Kas Yapar: Özellikle uzakdoğu ülkelerinin vazgeçilmez besinlerinden bir tanesi olarak bilinen soya protein değeri yüksek bir gıdadır. Üstelik çok nadir rastlanan protein içeren bitkiler arasındadır. Ayrıca yağ yakmak içinde içiliyor.
 • 1 Porsiyon kadar pişmiş soyanın içerisinde yaklaşık olarak 20 gram kadar amino asit yer almaktadır.
 • Kırmızı et ve beyaz ete bir alternatif olabilecek soya, kas yapan yiyecekler arasında yer alır ve vücut geliştirme yapanların vazgeçmediği bir besindir.
 • Balık: Balıklar kendi içlerinde pek çok farklı türde ayrılmaktadır. Bunlar içerisinde soğuk ve derin deniz balıkları olan ton balığı ve somon balığı yağlı balıklar olarak bilinmektedir.
 • Soğuk denizlerde yaşayan bu tür balıklar çok zengin bir protein kaynağı olmakla faydaları olan vitaminler ve Omega 3 yağ asidi açısından da çok faydalıdır ayrıca yağ yakarak zayıflamak için de yardımcıdır. Çünkü en uzun süre tok tutan besinler listesi içindedir.
 • Somon Balığı: 100 Gram kadar somon balığı içerisinde yaklaşık olarak 25 gram protein bulunmaktadır, bunun yanı sıra D vitamini ve Omega 3 açısından da çok zengindir.

Hangi yiyecekler kas yapar  olarak değerlendirdiğimizde en çok bu gıdalar yapar. Kas yapmak için Amino asit içeren, yağ yakıcı takviye gıdalar almalısınız. Sizde konu altından yorumlar ekleyebilirsiniz.

Bu Paylaşıma Oy Ver

Performans pazarlama alanında hizmet veren Tugaycan, Aferin.NET'i SEO uyumlu içerekler oluşturarak hem faydalı içerikler oluşturmak hem de trafik çekmek amacıyla kurdu.

Tugaycan aslan

Yorum yapın