Katarakt Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Katarak Nedir?

Göz merceğimiz normalde saydam bir yapıya sahiptir. Katarakt nedir diye soracak olursanız, bu saydam göz merceğinin saydamlığını yaşlanma, çeşitli metabolik bozukluklar veya doğumsal bozukluklara bağlı olarak şeffaflık yitirmesi ve neticesinde ortaya çıkan görme bozuklukları verilen adıdır. Gözün renkli tabakası olarak adlandırılan irisin bölgesinin arkasında bulunan ve saydam olan göz merceği, görme olayında büyük bir öneme sahiptir. Göz merceği saydamlığını yitirmeye başladığında görmede ki netlikte bozulmalar meydana gelecek ve kişi etrafı bulanık olarak görmeye başlayacaktır. Bu görmedeki bozulmalar kataraktın derecesine göre farklılık gösterecektir.

katarakt nedir

Katarakt Belirtileri Nelerdir?

Katarakt belirtileri hastalarının neredeyse tamamında ortak olan durum görmedeki azalma ve bulanık görmeye başlamaktadır. Bazı kişiler şikayetlerini loş mekanlarda aydınlık mekanlara göre daha iyi olduğu yönünde dile getirirler. Bunun yanı sıra görme işleminin bulanı gerçekleştiğini hatta zaman geçtikçe daha da kötüye gittiğini belirtenlerde bulunmaktadır. Yazıları iyi okumadıkları yönünde şikayette bulunan kişilerde yer almaktadır.

Katarakt Hangi Yaşlarda Görülür?

Çoğunlukla yaşlılarda görülen bir hastalık olarak hafızalara kazınmıştır. Bu tespit doğrudur diyebiliriz. Çünkü katarakt hastalarının neredeyse yüzde doksanına yakın kısmı altmış yaşın üzerindeki bireylerdir. Fakat bu kataraktın daha küçük yaşlarda görülmeyeceği manasına gelmez. Her yaş grubundan insan bu problem ile karşılaşabilir.

Katarakt Nasıl Tedavi Edilir?

Katarakt Belirtileri

Günümüzde bu hastalıktan kurtulmanın tek yolu cerrahi işlem yani ameliyattır. Yaş grubuna göre ameliyatın gerçekleşmesinde farklı teknikler uygulanabilir. Katarakt ameliyatında gerçekleştirilen işlem; kataraktlı kısmın yerine göz içi merceği dikişli

cerrahi veya dikişsiz cerrahi yöntemi ile yapılıyor ve şeffalık kaybetmiş olan doğal mercek dışarıdan yerleştirilen ultra ince mercek ile değiştirilir. Ameliyattan hemen sonra hasta görüşünde meydana gelen objektif düzelmeyi, okumasında, görmesinde belirgin bir şekilde deneyimlemekte ve bu sebeple katarakt cerrahisi çok fazla yapılan cerrahi girişimler arasında başı çekmektedir.

Yorum yapın