Kilo Vermeye Yardımcı Baharatlar

Kilo Vermeye Yardımcı Baharatlar Nelerdir?

Baharatlar, eski yıllardan beri hem yiyeceklerin lezzetini arttırmak hem de yiyeceklerin üzerinde meydana gelebilecek mikrop ve bakterilerden korunmak amacı ile kullanılmaktadır. Kilo vermeye yardımcı baharatlar mevcuttur. Baharatların tüm bunların yanında kilo verme ve tok tutma noktasında da oldukça etkili olduğu yapılan araştırmalara neticesinde ortaya çıkmıştır. Ülkemizde de baharat kullanımı oldukça yaygındır. Bu baharatlardan bazıları kilo vermeye katkı sağlamaktadır. İşte kilo vermeye yardımcı o baharatlardan bazıları;

kilo vermeye yardımcı baharatlar

 

  • Kimyon

Kimyon ve kurubaklagil birbirine bağlı 2 terim desek yanlış bir söz söylemiş olmayız. Çünkü kimyon, kurubaklagillerin sindirimi esnasında meydana getirdiği gazların ortadan kaldırılması noktasında oldukça etkili bir baharattır. Bu yüzden neredeyse baklagillerin çoğuna uyum sağlamaktadır. Tüm bunların yanı sıra kimyon metabolizmayı hızlandırarak kilo verme noktasında da oldukça önemli bir etken olarak öne çıkıyor.

  • Kırmızı Biber

Kırmızı biberin içerisinde kapsaisin adlı bir madde yer almaktadır. Bu maddenin metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olarak ve kilo vermeyi kolaylaştırdığı belirtiliyor. Bunun yanı sıra kırmızı biberin boşaltım sistemine yarar sağladığı ve kabızlığı önlemede etkili olduğu söylenmekte. Fakat aktif hemoroit problemi yaşayan hastaların özen göstermesi gerekmektedir.

  • Tarçın

Özellikle tatlıların vazgeçilmezleri arasında yer alan tarçın, vücudun şeker olan gereksiniminin azalmasında rol oynamaktadır. Özellikle şeker hastalığı problemi yaşayan kişilerin meyvelerin üzerine bir miktar eklemesi tavsiye ediliyor. Tarçın metabolizmanın daha iyi ve daha hızlı bir şekilde işlemesine katkı sağlayarak kilo vermeye yardımcı oluyor.

  • Kekik

Oldukça hoş bir kokuya sahip olan kekik, özellikle et yemeklerinin olmazsa olmazları arasında kendisine yer bulmuş durumda. Midenin rahatlamasına ve gaz oluşumunun önlenmesine yarar sağlıyor. Ege bölgesinde yaygın bir biçimde yapılan kekik suyu ile sindirim kolaylaşmakta ve kan yağlarının azalmaktadır. Bu sayede kilo vermede size destek sağlar.

  • Karanfil

Karanfili sade olarak çiğnediğiniz takdir de ağız mukozası olarak nitelendirilen bölgede meydana gelen yaralar iyileşir. Bunun yanı sıra ağız sağlığınızı korumada da oldukça etkilidir. Vücudun şeker gereksiniminin azalmasına da katkı sağlayarak kilolarınızdan kurtulmada yardımcı olur.

  • Zerdeçal

Zerdeçal içerisinde barındırmakta olduğu maddeler sayesinde tatlı gereksiniminin azalmasına ve dolayısı ile iştahınızın kesilmesine neden olur. Bağırsakların çalışma hızı arttırarak sindirim sisteminin daha sağlıklı ve düzenli olmasını sağlar.

Tüm baharatları kullanırken dikkatli ve özenli olmanız gerekmektedir. Unutmamalısınız ki her şey yeteri kadar alındığında istenilen yarar sağlanır.

Bu Paylaşıma Oy Ver

Performans pazarlama alanında hizmet veren Tugaycan, Aferin.NET'i SEO uyumlu içerekler oluşturarak hem faydalı içerikler oluşturmak hem de trafik çekmek amacıyla kurdu.

Tugaycan aslan

Yorum yapın