Kiraz Sapının Faydaları Nelerdir?

 Kiraz Sapının Faydaları Nelerdir?

Kiraz sapının faydaları nelerdir, kiraz sapı neye iyi gelir sorularının cevabına bu yazımızda hep beraber cevap arayacağız.

Kiraz Sapı Nasıl Kullanılır: 

kiraz sapı faydaları

 

Yaklaşık olarak 1 veya 2 gün arasında kurutulduktan sonra kullanılırkirazın sap kısımlarını; çay olarak tüketebileceğiniz gibi banyo suyuna da ekleyerek kullanabilirsiniz. Temin edimi ve kolay kullanımına karşı faydaları ve iyi gelen tedavi yöntemleri listesi ise epey uzun;

Kiraz Sapı Zayıflatır mı ?

Bilhassa ülkemizde en önemli sağlık sorunlarında bir olan kilo problemleri;  kiraz sapı ile zayıflama mümkün. Doğal yöntemler olarak addedilmekte olan pek çok piyasa ürününe karşın kalorisi olmayan kiraz sapı ile kilo verimi sağlıklı bir şekilde gerçekleştiriliyor.

İdrar söktürücü faydaları ile öncelikli olarak vücuttaki ödem ve fazla sıvı yüklemesinin atılmasını sağlıyor. Kilo problemleri için kiraz sapının kullanımı çayı hazırlanarak gerçekleştirilmelidir. ( 50 gr kadar taze vişne çaya ilave edilirse; çok daha hızlı sonuç alınacaktır.) Böylelikle kiraz sapı zayıflatır diyebiliriz;

Zayıflamak İçin Kiraz Sapı Çayı Hazırlanışı:
 • 15 adet en az bir gece kurutulmuş kiraz sapı.
 • 250 ml. su.
 • 50 gram( çay bardağının yarısından biraz fazla) taze vişne.
Zayıflatan Kiraz Sapı Çayı Nasıl Yapılır:
kiraz sapı çayı

 Suyu kaynatmak için bir demlik ya da cezveye alın ardından içine kiraz saplarını ve vişneleri ilave edin. Tamamen demledikten  sonra altını kapatma ve 10 dakika kadar bekletme ile yapılır. Her sabah taze olarak hazırlamanız gereken kalorisiz bu bitkisel çayı; sabahları aç karna 1 çay bardağı kadar için. Gözle görünür ilk etkiler ise ortalama 2. Haftanın sonunda kendini belli edecektir.

Stres İçin Kiraz Sapının Faydaları:

 Gündelik yaşam koşullarının kalıcı olarak hayatımıza dahil ettiği şey şüphesiz ki; stres. Trafik, ekonomik koşular, okul, iş gibi pek çok durum bir stres öğesi olarak karşımıza çıkıyor. Fakat kiraz sapı biraz sakinleşip gevşemeniz için size yardımcı faydaları olabilecek nitelikte.

Stres İçin Kiraz Sapı Çayı Hazırlanışı:
 • 30 adet en az bir gece kurutulmuş kiraz sapı.
 • 500 ml. su

Suyu kaynatılan bir demliğe alarak içerisine kiraz saplarını ilave edin. Kaynamaya başladıktan sonra altını kapatın ve 15 dakika dinlendirdikten sonra bir fincan kadar tüketilir. Hazırlamış olduğunuz bu kiraz sapı çayını günde 3 kez tüketmeniz gerekmektedir.  Kalan kısmını ılıma noktasına gelebilecek kadar ısıtıp dinlendirdikten sonra gün içinde tekrar tüketebilirsiniz.

Menopoz İçin İyi Gelen Kiraz Sapının Faydaları:
menopoz kiraz sapı

 Kadınlarda üreme sırasında reaksiyona girmekte olan yumurtalıkların kalıtımsal, çevresel ve hormonel farklılıklara bağlı olarak belirli bir yaş aralığı içerisinde mevcut işlevini yitirmesi olan menopoz hastalığı; kadınlar açısından pek çok sorunu beraberinde getirmektedir. Depresyon, uyku düzensizlikleri, vazamotor semptomları ( sıcak basması ) ve cilt bozuklukları yaşanan sıkıntılardan yalnızca bir kaçı… Problemlere aniden iyi gelmesi beklenemez. Fakat düzenli olarak her gün tüketeceğiniz 3 fincan kiraz sapı çayı faydaları ile zaman içerisinde şikayetlerinizin minimal düzeye iniş gösterdiğini gözlemleyeceksiniz.

Menopoz İçin Kiraz Sapı Kürü Hazırlanışı:
 • 30 gr. en az bir gece kurutulmuş kiraz sapı.
 • 500 ml su.

Suyu kaynatabilmek için bir demliğe alın ve içerisine tarif malzemelerinde bulunan kadar kiraz saplarını ilave edin. Bitkisel çay aynattıktan sonra 10 dakika kadar dinlendirerek aç karnına tüketin. Hazırlamış olduğunuz çayı gün içerisinde 3 fincan kadar tüketmeniz gerekmektedir.

Kiraz Sapının İdrar Söktürücü Faydaları Vardır: İdrar yolları belki de vücudumuzun en kolay enfeksiyon kapabilen düzeneğidir. Kiraz sapı bu nedenle bir idrar söktürücü yararları ile başta böbreklerin olmak üzere tüm idrar yolları hastalıklarının temizlenmesine yardımcı olacak bir doğal tedavi çeşididir.

İdrar Söktürücü Kiraz Sapı Çayı Nasıl Delenir:
 • 45 adet en az bir gece kurutulmuş kiraz sapı.
 • 500 ml. su.

Bir demlik vasıtasıyla suyun içerisine kiraz saplarını ilave ederek kaynatın. 15 dakika demlendirdikten sonra bir fincan kadar tüketin. Bu çayın her gün taze olarak yeniden hazırlanması ve sabahları aç karna tüketilmesi gerekmektedir.

Cilt Problemleri İçin Kiraz Sapı Yararları:
Cilt Problemi İçin Kiraz Sapı

 

Cilt dokusunda meydana gelmekte olan problemlere sebebiyet veren pek çok etmen bulunmaktadır. Genetik faktörlerin yani sıra; yeme alışkanlıkları, kimyasal ürünlerin kullanım sıklığı, stres faktörü ve çevresel şartlar da ciltte bozulmalara neden olabilmektedir. Bu deformasyonların önüne geçebilmek için ise; ölü ve sağlıksız hücrelerden kurtularak, yeni hücre oluşumunu hızlandırmak gerekmektedir. Kiraz sapı ile haftada bir alacağınız kısa bir duş; size bu noktada fayda sağlayacaktır.

Cilt Yenilenmesi Güzelleşmesi İçin Kiraz Sapı Çayı İyi Gelir:
 • 250 adet en az bir gece kurutulmuş kiraz sapı.
 • 5 litre su.
 • 2 adet çubuk tarçın.

2.5 litre suya kiraz saplarını ilave ederek kaynatın.  Ardından çubuk tarçınları rendeleyerek, içerinse ilave edin.  1 saat kadar demlenmesini bekledikten sonra, duş sırasında bu suyu kullanın. Cildi yenilemek ve güzelleştirmek için iyi gelen tedavi yöntemleri arasındadır.

Yararları Olan Kiraz Sapının Sağlık İçin Faydaları Neye İyi Gelir?
Kiraz Sapı Faydalı mı

 

 • Kan şekeri ve kolesterol için düşürücü faydası bulunmaktadır.
 • Nezle, öksürük ve bronşit gibi rahatsızlıkların tedavi sürecinde etkilidir.
 • Ateş düşürücü yararları bulunur.
 • Kan hücrelerinin temizlenmesine neden olur ve dolayısıyla kiraz sapı faydası damar tıkanıklığında da etkilidir.
 • Müshil etkisi vardır, kabızlık için oldukça iyi gelir.
 • Cilt ve deri problemlerinde kullanılabilir. Kırışıklık, leke ve deforme dokuların onarımı için işlevseldir.
 • Böbrek taşı için kullanılabilir.
 • Ağrı kesici özelliği vücuda iyi gelir. Özellikle mide ağrıları tedavisi için kısa sürede faydalarını gösterir.
 • Romatizmal hastalıklarda düzenli kullanımı etkin sonuç vermektedir.
 • Regl döneminde meydana gelen sancılar için doğal tedavi olarak kullanılabilir.
 • İdrar söktürücü ve ödem arttırıcı faydaları vardır.
 • Kiraz sapının faydaları arasında fazla kilolardan kurtulmak ve zayıflamak için iyi gelen bitki olarak bilinir.

Yaz meyvelerinin başında gelen kiraz; lezzet dolu içeriğinin yanı sıra sap kısımlarının insan vücudu için teşkil etmekte oldu önem ile gündemdeki yerini dört mevsim boyunca muhafaza ediyor. Çoğumuz maalesef ki pek çok rahatsızlık için doğanın bize sunmuş olduğu bu ilacı göz göre göre çöpe atıyoruz. Fakat tabiat üzerinde var olan her oluşum insan bedeni için elzemdir. Hangi bitkinin ya da meyvenin derdinize derman olacağını bilemezsiniz. Bu sebeple işe öncelikli olarak kiraz sapı faydalarının neye iyi geldiği ile değerlendirmekle başladık.

Bu Paylaşıma Oy Ver

Performans pazarlama alanında hizmet veren Tugaycan, Aferin.NET'i SEO uyumlu içerekler oluşturarak hem faydalı içerikler oluşturmak hem de trafik çekmek amacıyla kurdu.

Tugaycan aslan

Yorum yapın