Kızgınlık Döneminde Dişi Kedi Nasıl Rahatlatılır?

Kızgınlık döneminde dişi kedi nasıl rahatlatılır konusunu inceleyeceğimiz içeriğimizde aynı zamanda kızgınlık döneminde erkek kedi nasıl rahatlatılır, kedinizin kızgınlık döneminde neler yapmalısınız gibi konuları da sizler için inceleyeceğiz. Eğer dişi bir kediniz varsa kızgınlık döneminde dişi ve ya erkek kedinizi rahatlatmanın çeşitli yolları vardır. Bu içerikte kızgınlık dönemi ile ilgili tüm soru işaretlerine cevap bulacaksınız.

dişi kedi kızgınlık döneminde nasıl rahatlar
dişi kedi kızgınlık döneminde nasıl rahatlar

İşte kızgınlık döneminde dişi kedi nasıl rahatlatılır sorusuna veteriner hekimlerin verdiği cevaplar:

  • Herhangi bir erkek kedi ile temas halinde ve ya aynı ortamda bulunmaması gerekiyor.
  • Dişi kedinizin dışarı çıkmasına kesinlikle izin vermeyin.
  • Kedinizle sık sık oyun oynayıp onun stress atmasını sağlayın.
  • Dişi kedinizi sık sık sevin, ve kedinizin tüylerini sık sık okşayın.

Tüm bu olanlara rağmen kızgınlık dönemindeki dişi veya erkek kedinizi en sağlıklı bir şekilde kısırlaştırarak rahatlatabilirsiniz.

Wikipedia kaynağına göre kedilerde yaşanan bu duruma tüm memeliler arasında Östrus denmektedir. Östrus, bazı memelilerin belli fizyolojik ve psikolojik semptomlar göstererek erkeği kabul etme durumudur.

Bütün canlılarda olduğu gibi kedilerde geçirdiği yılın belli bir döneminde kızgın dönemi geçirirler. Bu kızgınlık dönemde tüm canlılar çiftleşmeye en hazır oldukları haldedirler.

Yukarıda kızgınlık döneminde dişi kedi nasıl rahatlatılır bilgisini verdik. Yazımızı okumaya devam ederek kedilerde kızgınlık hakkında bir çok bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kızgınlık Döneminde Dişi Kedi Nasıl Rahatlar?

Kızgınlık döneminde kedinizi kısırlaştırmadan rahatlatmak için bir kaç doğal yöntem mevcuttur.

Kızgınlık Döneminde Kedinizi Nasıl mı Rahatlatırsınız?

  • Enerji atması için onunla oyunlar oynayabilir, onu koşturarak yorulmasını sağlayabilirsiniz.
  • Beslenmesine özen göstermeli mama saatlerini pekte geciktirmemelsiniz.
  • Sık sık kafasını ve kulak arkasını okşayarak sevin.

Kızgınlık Döneminde Erkek Kedi Nasıl Rahatlatılır?

  • Kedinize Enerjisini Atabileceğiniz Bir Ortam Sağlayın

Kızgınlık döneminde erkek kediyi rahatlatmanın en iyi yollarından biri onun koşup oynayabileceği enerjisini atabileceği büyük bir ortamda bulunmasını sağlamaktır. Kedinizi ne kadar yorarsanız ve ona uyarıcı bir ortam sağlarsanız kedinizin huzursuzluğunu o kadar kontrol altına alabilirsiniz.

  • Mama Saatini Dengede Tutun

Kedilerin en hassas olduğu konu mama saatleri ve beslenme düzenleridir. Özellikle ev kedilerinde bu durum kaçınılmazdır. Kedinize daima mama dolu bir kap vermeyin ve beyninin ödül mekanizmasını kolay’a alıştırmayın. Mama için bir enerji harcatmalı ve belirli saatlerde beslemelisiniz.

Kedinizin sürekli bir şekilde enerji harcamasını sağlamayın, kızgınlık dönemindeki erkek kedinin harcamadığı her enerji çiftleşme eğiliminde harcanmak için depolanır.

  • Veteriner İle Görüşün

Veteriner hekiminize ile görüşmeden hiç bir ilaç ya da kimyasal bir içerikle kedinizi sakinleştirmeye çalışmayın. Her kediye uygun olan bir ilaç sizin kedinize uygun gelmeyebilir ve kızgınlık dönemindeki erkek kedinizin sağlığına zarar verebilirsiniz. Erkek kedilerin kızgınlık dönemi dişilere göre daha uzun sürer. Kedinizi dişi kedilerden uzak tutmalı ve mahalleye salmamalısınız.

Sonuç olarak, erkek veya dişi fark etmeksizin, kedinizi kısırlaştırmanız şiddetle tavsiye edilir.

Dişi kedi kızgınlık döneminde ne yapılmalı?

Dişi kedinizin kızgınlık dönemini rahat atlatmasını istiyorsanız kedinizin bolca enerji harcamasını sağlamalı ve dişi kedinizi uykuya teşvik etmelisiniz. Mama saatlerini enerji harcadıktan sonraki zamanlara göre belirleyerek hem fiziksel hem de mental açıdan dinlenmesini sağlayabilir. Dişi kedinizi kızgınlık döneminde rahatlatabilirsiniz.

Kızgınlık Dönemine Giren Dişi Kedi Nasıl Sakinleştirilir?

Kızgınlık dönemine giren dişi kedinizle onu uykuya teşvik edecek şekilde oyunlar oynamalı, mamalarını bu oyundan sonra vererek mayışıp uyumasını sağlamalısınız.

Kediler Kızgınlık Döneminde Acı Çeker mi?

Kediler kızgınlık döneminde acı çekmez. Kedinizin kızgınlık döneminde bağırması, ağlaması ve kendini sağa sola atması gayet normaldir.

Dişi Kedilerde Kızgınlık Dönemi Ne Kadar Sürer?

Kızgınlık dönemi dişi kedilerde yedi gün sürer. Sağlıklı bir kediyse 21 güne kadar da sürebilir. Eğer dişi kediniz çiftleştiyse kızgınlık dönemi 8.5 gün, bir çiftleşme yaşamadıysa 6 gün kadar sürer.

Kızgınlık dönemine giren kedinizi kışın sıcak, yazın ise serin alanlarda tutmalısınız, bu yüzden evinizde klima kullanıyorsanız kedinizin rahat edeceği şekilde kullanabilirsiniz. Bunun yanısıra kedinizin sevdiği tarzda ek mamalar satın alabilir, kedinizin keyfi yerinde bir kızgınlık dönemi geçirmesini sağlayabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere kızgınlık döneminde dişi kedi nasıl rahatlatılır, erkek kedilerde kızgınlık döneminde ne ya yapar gibi konuların cevabını verdik. İlerideki yazılarımızda görüşmek üzere.

Bu posta oy ver!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Tugaycan

Tugaycan

Tugaycan, Aferin.NET'i 2022 yılının haziran ayında yıllardır biriktirdiği SEO tecrübesiyle birlikte kullanıcıların aradığı sorulara cevap vermek için kurdu. Normalde bir ajansta PPC Technical Lead olarak çalışan Tugaycan, bu işi hobi amaçlı yürütüyor.

Yorum yapın