Klimanın Gazı Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Klimanın gazı bittiği nasıl anlaşılır sorusunun cevabını verdiğimiz bu içeriğimizde klima gazı nedir, klima gazı ne zaman biter gibi soruların da cevabını veriyor olacağız. Özellikle yaz aylarının vazgeçilmez cihazlarından biri olan klimalar uzun yıllar boyu kullanılmasıyla ve işlevsel olmasıyla öne çıkar. Klimalar ısıtıp soğutma işleminin yanında kötü havanın da temizlenmesine son derece yardımcıdırlar. Uzun yıllar kullanılan klimanın gazı bittiği nasıl anlaşılır sorusu oldukça merak edilen bir sorudur.

Klimanın Gazının Bittiği Nasıl Anlaşılır?
Klimanın Gazının Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Klima Gazı Nedir? Ne İşe Yarar?

Klima gazı klima sisteminin çalışması için gerekli olan bir gazdır. Bu gaz soğuk hava oluşturmak için kullanılır. Özellikle araç klimalarında araç çalışmaya başladıktan sonra motor belli bir ısıya gelir. Bu ısı noktasına gedikten sonra klima sisteminiz aktif ise klima gazı devreye girer. Aracın ihtiyacı olan sıcak hava hızlı bir şekide araç içerisinde ulaştırılıp, dağıtılır. Her sene klima gazı değeri %10 değerinde azalır. Klima gazı kontrolünüzü yaptırmak oldukça önemlidir.

Her cihazda olduğu gibi klimalarda da bir çalışma mekanizması mevcuttur. Klima mekanizması ise tıpkı diğer cihazlar gibi bir mekanik sistem üzerine kuruludur. Klima sisteminin devreye girmesiyle birlikte kompresör çalışır. Klima aktif hale geldikten sonra hava kanallarından soğuk veya sıcak hava çıkışı olur. Klimanın soğutmak için açılmasıyla birlikte klima gazı devreye girer ve hava kanallarından gelen havayı süzerek soğuk hava verir. Klimanın gazı bittiği nasıl anlaşılır sorusunun ilk cevabı soğuk açmışken sıcak üflemesidir.

Eğer soğuk açmanıza rağmen klimanız sıcak üflüyorsa klima gazınızı mutlaka kontrol ettirin.

Klima Gazı Ne Zaman Biter?

Klima gazı bittiği nasıl anlaşılır sorusunundan önce klima gazı ne zaman biter sorusuna gelecek olursak her cihazda olduğu klimalarda da klimaların belirli bir ömrü vardır. Klimaların gaz süresi klima kullanımıza göre her sene ortalama %10 oranında azalır. Araç klimalarında 5-7 yıl arası klima gazı biterken, ev tipi klimalarda bu 8-10 Yıl sürebilir. Yine de Carrier’a göre bir klimanın yaşı 10-15 seneyi de bulabilir.

Araç Klimalarının Gazı Ne Kadar Gider ?Ev Tipi Klimaların Gazı Ne Kadar Gider ?
5-7 Yıl8-10 Yıl
Klima gazı ne zaman biter?

Klima Gazının Bittiğini Nasıl Anlarız?

Ev tipi klimalarda klimanın gazı bittiği nasıl anlaşılır diyecek olursanız klima gazının bittiğini belirten durumlardan ilki buzlanma sorunudur. Klimanız hali hazırda çalışırken dış ünitede bulunan ince boru bölgesinin alt kısmında buzlanma veya karlanma varsa bu durum klima gazının azaldığının ya da bittiğinin göstergesidir. Bu durum klima borularında meydana gelen tıkanıklar sonucu ortaya çıkar. Normal çalışmasında klimaların gazı hemen tükenmez. Soğuk açtığınız halde sıcak üflüyorsa da klima gazınız bitmiş demektir.

Klimaların gazı hemen bitmez, klimanızı çok hor kullandıysanız veya bağlantılarını sağlam yapmadıysanız kaçaklar oluşur ve klima gazının bitmesine neden olur. Eğer uzun süredir kullandığınız bir klima varsa ve klimanızı yenilemek istiyorsanız en iyi klima markası yazımızı da okuyup 2022 model en iyi klima markaları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ev Klima Gazı Neden Biter?

Ev klima gazı neden biter diye soracak olursanız klimalarınızda bulunan gazın bitmesi veya çok çok azalması cihanızın bağlantılarında bulunan kaçaklardan kaynaklanmaktadır. Gaz bitmesi sizin tarafınızdan müdahale edebileceğiniz bir durum olmadığından yetkili servisi çağırabilirsiniz. Eğer ev klimanızı normal şekilde kullanıyorsanız ve bağlantı noktalarında da kaçak yoksa yukarıda da belirttiğimiz gibi 8-10 yıl arasında ev tipi klimalarınızın gazı anca biter.

Ev Klima Gazı Biterse Ne Olur?

Ev tipi klimalarda klima gazı biterse klimanız soğutmaz veya soğutma performansı oldukça düşer. Böyle bir durumla karşılaşıyorsanız mutlaka klima gazınızı kontrol ettirin.

Klima Gazı Dolumu Kaç Para?

2022 Temmuz fiyatlarına göre araç klima gazı dolumu fiyatları 200-800 TL arasında bir fiyat aralığındayken malzeme kalitesine ve işçiliğe göre bu fiyat 100-700 TL arasına kadar düşebiliyor.
Ev tipi klima gazı dolumu ise 2022 Temmuz fiyatlarına göre küçük klimalarda 500-1000 TL arası değişirken, büyük sanayi tipi klimalarda 1000-2000 TL arası değişkenlik gösterir.

Klima Gazı Neden Boşalır?

Klima gazı kolay kolay bitmez, eğer klima gazınız boşaldıysa muhtemelen klimanızda kaçak vardır. Klima gazınızı doldurmadan önce kaçak var mı kontrol ettirmelisiniz.

Klima Isıtmada Gaz Kullanır mı?

Klima gazı ısıtmada gaz kullanmaz. Klima gazı yalnızca soğuturken kullanılır.

Klima Gazı Nasıl Kontrol Edilir?

Araç klimalarında araç kaputu kaldırılarak klima gaz dolum bölgesine bir tornavida ile basılmasıyla içeride klima gazı olup olmadığı kontrol edilir.
Ev tipi klimalarda ise soğuk açtığınız halde sıcak üflüyorsa dışarıda bulunan tesisteki bağlantı noktaları kontrol edilir, bir buzlanma varsa klima gazınız bitmiş demektir.

Bu yazımızda sizlere klimanın gazı bittiği nasıl anlaşılır sorusuna cevap verdik. Klimanın gazı bittiği nasıl anlaşılır sorusuna cevap aldıysanız Inverter Klima Nedir? içeriğimizi de okuyarak inverter klimalar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

5/5 - (1 vote)

Performans pazarlama alanında hizmet veren Tugaycan, Aferin.NET'i SEO uyumlu içerekler oluşturarak hem faydalı içerikler oluşturmak hem de trafik çekmek amacıyla kurdu.

Tugaycan aslan

Yorum yapın