Kulak Ağrısı Nasıl Geçer?

Kulak Ağrısı Nasıl Geçer? Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Kulak ağrısı nasıl geçer diye düşünüyorsanız bu yazımız tam sizlere göre. Kulak çınlaması, kulak sızlaması ve kulak ağrısına iyi gelen doğal tedavi yöntemleri şu şekildedir;

kulak ağrısı nasıl geçer

Kulak ağrısı zonklama şeklinde meydana gelen ve kesik kesik çok uzun süre devam eden bir ağrı çeşididir. Kulak ağrısının nedenleri arasında en önemlisi östaki borusunun tıkanmasına bağlı olarak yaşanan komplikasyonlardır. Pek çok faktöre bağlı olarak görülebilmektedir, bunlar arasında çok yüksek sesler, havada bulunan kirlilik molekülleri, yüksek basınç ve soğuk algınlığı gibi mevsimsel faktörler yer almakta ve şöyle devam etmektedir;

Kulak Ağrısı Neden Olur? ;

Nedensiz bir şekilde kulak ağrıları yaşanmaz. Eğer kulak ağrınız var ise sebebi kesin olarak bilinmelidir. Aksi takdirde  sonuçları daha kötü hastalıkların habercisi olabilir.

1- Kulak içi hastalıkları.

2- Vücutta farklı bir rahatsızlığın kulağa vurması. Vücutta bulunan sinir hücreleri oldukça hassastır, farklı bir bölgenizde oluşan bir ağrı kulağınıza vurabilir.

Dış Kulak Ağrısı: Eğer kulak kepçesinde (Kulağın dış kısmı) bir sorun yok ise ağrılar ya kulak yolu kanalı yada kulağın içindedir. Bunu anlamak için ağrıyan kulağınızı paralel olarak hafifçe tutup çekin veya dışarıdan hafifçe basın. Bu şekilde kulak ağrısı artıyorsa kulak yolunda bir sorun var demektir. Bu ağrı genellikle kulağın ıslak kalmasıyla alakalıdır. Örneğin; havuza, denize girmek, duş almanın sonrasında biriken su ağrıya neden olur. Bu durumda süreklilik yaşanıyorsa kulak mantarı hastalığı görülebilir. Fakat kulak çektiğinizde ağrımıyor ise akut orta kulak iltihabı veya farklı bir sorun olabilir, beraber inceleyelim;

Akut Orta Kulak İltihabı: Bu kulak ağrısı çeşidi en çok ağrı yapan ve sızlama şeklinde görülen kulak ağrılarıdır. Kulak yolu kanalının hemen bitiminde yer alan orta kulak bölgesine, burun arkasından gelen östaki borusu bağlanır. Nezle, sinüzit gibi durumların uzun sürmesi sonucunda orta kulak iltihabı görülebiliyor. Bu gibi apse durumlarında doktora gidilerek apse boşaltılmalıdır.

kulak ağrısı

Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir, Bitkisel Çözüm Tedavi Önerileri İle Nasıl Geçer;

Kulak Ağrısı İçin İbrahim Saraçoğlu Tavsiyesi: Üst solunum yolları hastalığı çekenlerin uçak seyahati yapmamasını vurgulayan hocamız İbrahim Saraçoğlu’nun kulak ağrısına iyi gelen önerdiği bitkisel kür tarifi şu şekildedir;

Yapılışı: İçeriğinde doğal antibiyotik ve kuersetin barındıran soğanın oldukça faydaları vardır. 1 adet soğanı soyun kibrit kutusu kadar bırakın. Sonrasında bir döveç yardımıyla veya sarımsak ezme makinesiyle suyunu çıkartın. Ağrıyan kulağa 1 damla olacak şekilde damlatın. 2-3 dakika içinde kulak ağrısına iyi gelir diyen hocamız bu kürün çok faydalı olduğunu söylüyor. Ayrıca kulak zarı için hiç bir sorun teşkil etmiyor.

Zeytinyağı: Dış kulak veya orta kulak iltihabı olsa dahi kulak ağrılarını gidermek için 1-2 damla zeytinyağı sızlama ve ağrıları geçirmek için en çok faydalı doğal yöntemler arasındadır. Bu ilk tedavi şekli doktor tavsiyesi arasında bulunur.

Kulak Çınlamasına İyi Gelen Lahana Kürü: Eğer kulak çınlaması Tinnitus sorununuz var ise İbrahim Saraçoğlu kürü şu şekildedir; 1 adet iri boy lahana kaynatılır sabah ve öğleden sonra 1 bardak içilir. Dolaşım bozukluğuna bağlı kulak çınlamasına bu bitki iyi gelir.

Kulak ağrısına iyi gelen doğal yöntemler

Kulak Ağrısına Sıcaklık İyi Gelir: Vücut üzerinde görülen harici ağrılara sıcaklık çok iyi gelir. Kulak ağrılarına iyi gelenler arasında sıcak havlu kompleksi çok faydalıdır. Havlu sıcaklığını kaybettiğinde yeniden ısıtabilirsiniz. Eğer bu işlem 3-5 aşamada sonuç vermiyor ise muhtemelen iltihap oluşumu vardır. Daha fazla sıcak baskı zararlı olabilir. Doktora başvurunuz.

Sarımsak: Doğal antibiyotik ve ağrı kesici faydaları sayesinde kulak ağrısı nasıl geçer sorunuz cevabı. 2 diş sarımsak ezilir ve suyu çıkarılır. 1 damla olacak şekilde kulak deliğine damlatılır. Özellikle kulak yolu kanalı ağrıları için bitkisel tedavi çözümüdür.

Ağrı Kesici İlaç: Ödem çözücü özellikli ağrı kesici kulağa iyi gelir.

Çiğneme: Ağzınıza bir sakız veya yiyecek atın ve çiğnemeye başlayın. Eğer östaki borusunda bir tıkanma var ise bu şekilde açılabilir. Deneyenlerin bazıları bu şekilde sonuç almıştır.

Fesleğen: Ağrı kesici özelliğiyle bilinen ve kulak ağrısına iyi gelen bitkiler arasında olan fesleğen kulak ağrılarına iyi gelecek. 5-6 tane fesleğeni ezip çıkardığınız suyunu ağrılı olan bölgeye sürün. Bu bitkisel tedavi iç kulak hastalaıklarında pek etkili olmasa da, yüzeysel kulak ağrılarına iyi gelir.

Evde Kulak Ağrısına İyi Gelen Bitkisel Kulak Damlaları
kulak ağrısına iyi gelen

Kulak ağrılarının en önemli nedenlerinden bir tanesi olan östaki borusunun tıkanmasıdır. Kulak ağrılarını geçirmek için doğal yollar arasında kulak yollarının yani kanallarının açılması yer almaktadır. Bunun için en iyi yol kulak damlalarını kullanmak olacaktır. Kulak ağrısına karşı evde yapılan bitkisel kulak damlaları çok önemli bir yer tutmaktadır. Ancak 1 damla olacak şekilde kullanmalı abartılı kullanımlardan kaçınmalısınız.

Kulak Ağrısı İçin Evde Kulak Damlası Yapılışı: Evde kulak ağrısı için damla yapımı, öncelikle sarımsak ile, susam tohumu yağı kullanarak damlayı hazırlıyoruz. Bunun için 1 diş sarımsak ile 1 çay kaşığı kadar susam tohumu yağını cezvede 1.5 dakika kadar ısıtıyoruz. Ardından ısınan yağın içerisinden sarımsağı çıkartın ve elde ettiğiniz yağı kulak damlalığına alın veya pamuk ile damlatın. Bu damlayı ağrımakta olan kulağınıza 2 damla kadar damlatın. Kulak ağrısına karşı doğal damla tarifi ağrıyan iki kulak için kullanılacaksa bir kulağa damlattıktan sonra 15 dakika ara verdikten sonra diğer kulağa damlatmalı.

Kulak Ağrısına İyi Gelen Evde Kulak Damlası Tarifi: Kulak ağrısına iyi gelenler arasında bir diğer doğal tarifimiz ise, 1 çay kaşığı kadar limon suyunun içerisine 1 çay kaşığı kadar su eklemektir. Bu karışımımızı 2 dakika kadar kısık ateşte ısıttıktan sonra kulak damlamız hazır hale geliyor. Ağrıyan kulağınız için 2 damla kadar damlatmak yeterli olacaktır. Kulak ağrısı nasıl geçer sorununun bir diğer cevabı bu bitkisel kür tarifinde.

Kulak Ağrısının Diğer Nedenleri;
kulak ağrısının diğer nedenleri
  • Filogenetik bir durum olan ve zamanında çıkmayan 20 lik diş, diş etine gömük olabilir. uzun süreli bir kulak sızlaması ve ağrısı çekiyorsanız sorun bu olabilir. Panoramik röntgen sonucunda teşhisi çok kolaydır. Eğer aynı zamanda diş ağrısı çekiyorsanız şuradaki diş ağrısına iyi gelen yöntemlere bakınız.
  • Eğer çocuk veya sizin diş gıcırdatma ve sıkmak gibi bir sorununuz var ise kulak ağrısı yapabilir. Özellikle gece yatarken yaşanan bu semptomlar sinir hücrelerini etkileyerek sızlama ve ağrı yapar. Hem diş minesine zarar verir hemde iki taraflı kulak ağrısını tetikler. bunu önlemek için diş doktorunun verdiği plastik bir plak vardır.
  • Temporomandibular eklem dediğimiz çene eklem yerlerine süreli tek taraflı baskı uygulanması. Örneğin yemek yerken sürekli olarak tek tarafta çiğnemek çene eklem yerini hafif yerinden çıkartabilir. Buda kulak ağrısı yapar.
  • Bademcik şişmesi ve akut bademcik iltihabı kulak ağrısı yapar.

Kulak ağrısını önleme yöntemleri arasında genellikle doğal yöntemlerden bahsetmek istedik, bunun nedeni ise tıbbi yöntemlerin uygulanabilmesi için kulak ağrılarının niteliklerinin çok iyi şekilde analiz edilerek bilinmesi gerektiğidir. Pek çok farklı kulak ağrısı bulunur ve tıbbi yöntemler kulak ağrılarını gidermeye çalışırken kulağınızda kalıcı hasarlara neden olabilmektedir.

Ancak kulak ağrısına iyi gelen doğal yöntemler bu tür olumsuz semptomlara neden olmaz. Fakat doğal yöntemlerin işe yaramadığı kulak ağrıları ciddi problemler nedeniyle meydana gelebilmektedir. Bu nedenle geçmeyen kulak ağrılarında kesinlikle doktorunuza başvurmalısınız.

Kulak ağrısı genellikle gelişmekte olan çocuklarda görülen bir ağrıdır, bu yaşlarda soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklara bağlı olarak görülebilen kulak ağrılarının bir diğer sebebi ise, kulağa su kaçması ve kir kaçmasıdır. Kulak ağrısına ne iyi gelir ve evde yapılması gerekenlerle ilgili kolay uygulanabilir çözümler ile çare bulabilirsiniz.

Yukarıda belirttiğimiz basit rahatsızlıklara bağlı olmayan şiddetli kulak ağrıları ve kulaktan iltihap akması gibi durumlar söz konusu olursa acilen doktora başvurmanız gerekmektedir. Genellikle ergenlik ve gençlik dönemlerinde görülen kulak ağrılarının, östaki borusunun korunaklı açıya geçmemiş olmasından dolayı, kulağa kolaylıkla bakterilerin geçmesi mümkün hale gelebilmektedir.

Bu Paylaşıma Oy Ver

Performans pazarlama alanında hizmet veren Tugaycan, Aferin.NET'i SEO uyumlu içerekler oluşturarak hem faydalı içerikler oluşturmak hem de trafik çekmek amacıyla kurdu.

Tugaycan aslan

Yorum yapın