Leblebi Kalorisi Kaçtır? Kilo Yapar mı?

Leblebinin Kalorisi Kaçtır?

Leblebi kalorisi kilo yapar mı diye merak etmeyin, bu yazımız size göre.Özellikle tekli doğmamış yağ içeren kuruyemişlerin sağlık açısından bir çok faydaları bulunur fakat bazıları yüksek kalori içerir ve diyette yemek doğru tercih olmaz. Peki sarı leblebi veya beyaz leblebi kalorisi kaç, diyet yaparken yenir mi, kilo yapar mı yada zayıflatır mı detaylara bakalım;

leblebi kalorisi

 

Beyaz ve Sarı Leblebi İçinde Kaç Kalori Miktarı Var?

Tuzlu Leblebi Kaç Kalori: 100 gram 1 Avuç Kavrulmuş leblebi 164 Kaloridir.

Beyaz Leblebi Kaç Kalori: Beyaz leblebi ile sarı leblebinin arasında pek kalori farkı bulunmaz fakat tuzlu veya tuzsuz olanı kalori değeri farklılık gösterir. 50 gram 80-85 kalori değeri içerir.

Leblebi Besin Değeri: Aşağıda bulunan çizelgede leblebinin besin değerlerini görebilirsiniz onun altında leblebi kilo aldırır mı yoksa zayıflatır mı konuları vardır. 100 gram üzerinden değerler verilmiştir.

 • Enerji kcal: 164
 • Protein g 8.86
 • Toplam (yağ) g 2.59
 • Karbonhidrat g 27.42
 • Şekerler g 4.80
 • Kalsiyum, Ca mg 49
 • Demir, Fe mg 2.89
 • Magnezyum, Mg  48
 • Fosfor mg 168
 • Potasyum mg 291
 • Sodyum, Na mg 243
 • Çinko, Zn mg 1.53

Leblebi Kilo Aldırır mı


Aşağıda bulunan faydaları ile tuzsuz leblebi kilo yapar mı sorusuna net bir şekilde hayır diyebiliriz. Aksine tok tutucu etkisiyle zayıflama sürecinde yardımcı bir ara öğün takviyesi olacaktır. Ofiste veya yanınızda bulundurabilir, açlık hissi hissettiğinizde günde 50 gramı geçmeyecek şekilde tüketebilirsiniz.

leblebi kilo aldırır mı

 

Diyette Leblebi Yenir mi: Rejim yaparken tuzsuz leblebi yemek doğru tercih olacaktır. Uzun süre tok tutan özelliği yanında yemeklerden önce tüketildiğinde iştah kesici faydası vardır ve mideyi rahatlatır, ayrıca kan şekerini dengelemeye yardımcı olur. Diyette bu tür yaşanan hastalıklar en bilinen şikayetler arasındadır. Diyette leblebi ise bu gibi rahatsızlıklar için birebir yiyecektir.

Zayıflamak İçin Sarı Leblebi mi Yoksa Beyaz Leblebi Yenir?

Diyet listesi, kalori hesabı ve sizin kitle indeksinizin oranı ile hazırlanan bir programdır. Günlük alınması gereken sağlıklı kaloriler, protein, karbonhidrat, vitamin ve buna benzer mineralleri en sağlıklı şekilde, ihtiyaç olduğu kadar almalısınız. Diyette leblebi seçimi yaparken sarı değil beyaz leblebi yemek daha doğru. Hele üzeri şekerli olanları asla! Sebebine gelince;

Nohut işlenme yöntemine ve kavrulma farklılığına bağlı olarak içinde bulunan faydalı protein ve lif derecesini kaybeder. Beyaz leblebi sarıya nazaran çok farklı işlenir, kabuğu çıkarılmaz ve bu sayede vücut için daha faydalıdır. Beyaz Leblebi kalorisi görüldüğü gibi beyaz leblebiyle aşağı yukarı aynıdır.

leblebi

Leblebi zayıflatır mı: İster beyaz veya sarı leblebi direk zayıflamak için kullanılmamalı. Eğer bu şekilde zayıflatır bir düşünceniz varsa şayet yanılıyorsunuz. Leblebi sadece ara öğünleri az kalorili geçirmenizi sağlar ve yemeklerden 30 dakika önce yediğinizde ana yemekleri daha az tüketmenize olanak sağlayarak zayıflamaya yardımcı olur. Sadece leblebi diyeti yarak sağlıklı beslenme listesi oluşturamazsınız.

Diyet listenize ve bu kurallara uyulduğu takdirde tabiki zayıflatır diyebiliriz. Fakat direk zayıflatan bir yiyecek olarak düşünülmemeli. Bunun yanında günde alınması gereken kaloriler dengede tutulmalı ayrıca egzersiz hareketleri programı ile desteklenmelidir.

Bu Paylaşıma Oy Ver

Performans pazarlama alanında hizmet veren Tugaycan, Aferin.NET'i SEO uyumlu içerekler oluşturarak hem faydalı içerikler oluşturmak hem de trafik çekmek amacıyla kurdu.

Tugaycan aslan

Yorum yapın