Lyrica (Pregabalin) Nedir? Lyrica Yan Etkileri Nelerdir?

Lyrica, etken maddesi pregabalin olan ve asıl olarak nöropatik ağrıların tedavi edilmesi amacıyla kullanılan bir ilaçtır.

Lyrica (Pregabalin) Nedir?

lyrica
Lyrica nedir?

Lyrica, etken maddesi pregabalin olan ve asıl olarak nöropatik ağrıların tedavi edilmesi amacıyla kullanılan bir ilaçtır. Lyrica ilaç özellikleri sebebiyle reçetesiz bir şekilde satılamaz. Dolayısıyla ilacı eczanelerden temin edebilmek için doktor tarafından yazılmış yeşil reçeteye sahip olmak gerekir. İlaç eczanelerde Lyrica 300 mg, Lyrica 150 mg ve Lyrica 75 mg gibi farklı dozlarda bulunabilmektedir. İlacın şurup benzeri herhangi bir sıvı formu bulunmamaktadır. Dolayısıyla, lyrica hap şeklinde alınan ve kapsül formunda bulunan bir ilaçtır.

Pregabalin, epilepsi, nöropatik ağrı, fibromiyalji, huzursuz bacak sendromu ve yaygın anksiyete bozukluğunu tedavi etmek için kullanılan bir ilaçtır. Kaynak: Wikipedia

Lyrica, içerisinde barındırdığı etken ve yardımcı maddeler sayesinde sinir hücrelerinin iletişimini değiştirir ve düzenler. Bu değişikliğin sonucu olarak kişinin sahip olduğu nöropatik ağrıların ya da nöbetlerin şiddetinde hafifleme görülür. Lyrica; yaygın anksiyete bozukluğu, diyabet, zona ve bir romatizma türü olan fibromiyalji gibi problemlere sahip olan kişilerin tedavi süreçlerinde kullanılabilir. Aynı zamanda epilepsi nöbetleri yaşayan kişilere de zaman zaman Lyrica reçete edilmekte ve başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Lyrica Etken ve Yardımcı Maddeleri Nelerdir?

İlacın ana etken maddesi pregabalindir. İlacın içeriğinde bulunan yardımcı maddeler ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Laktoz monohidrat,
 • Talk,
 • Titanyum dioksit,
 • Jelatin,
 • Mısır nişastası,
 • Potasyum hidroksit,
 • Kırmızı demir oksit,
 • Sodyum lauril sülfat,
 • Kolloidal silika (susuz),
 • Şellak,
 • Propilen alkol,
 • Siyah demir oksit.

Pregabalin Nedir?

Pregabalin 2004 senesinde Amerika Birleşik Devletleri’nde geliştirilen ve birçok psikiyatrik hastalığın tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Etken madde olarak sınıflandırıldığında “gabapentinoid” ilaçlar arasında yer alır. Zira etken maddenin kendisi Gabapentin’in ardılı olarak piyasaya sürülmüştür.

Pregabalin; anksiyete bozukluğu, huzursuz bacak sendromu, epilepsi ve nöropatik ağrı gibi çeşitli hastalıkları tedavi etmek amacıyla kullanılır. Pregabalin adlı etken madde, uzun süre boyunca kullanıldığında kimi kişilerde bağımlılık yapıcı bir etkiye sahip olabilir. Fakat genellikle bu duruma pek sık rastlanmaz.

Lyrica Ne İşe Yarar?

lyrica ne işe yarar
lyrica ne işe yarar

Lyrica genel olarak anksiyete bozukluğu, nöropatik ağrı ya da nöbet gibi durumları yaşayan kişilere tavsiye edilen bir ilaçtır. Daha detaylı baktığımızda ise ilacın özellikle yetişkin epilepsi hastalarında kullanıldığını görürüz. Epilepsi hastası olan kişiler için Lyrica genellikle ilk tedavi aracı olarak kullanılmaz. Ancak kimi durumlarda kişinin kullandığı birinci ilaçlar nöbetlerin şiddetini düşürmeye yetmemektedir.

Bu sebeple, kişinin yaşadığı nöbetlerin şiddetini azaltmak amacıyla Lyrica kullanması tavsiye edilebilir.Bununla birlikte, şeker hastalığı ve zona gibi hastalıklar kişinin sinirlerine zarar verebilir ve kişinin vücudunda nöropatik ağrıların ortaya çıkmasına yol açabilir. Bu tür durumların tedavi edilmesi amacıyla sıklıkla Pregabalin etken maddeli Lyrica’ya başvurulmaktadır.

Lyrica’nın sıklıkla kullanıldığı bir diğer hastalık ise bir tür yumuşak romatizması olarak tanımlanan ve hem kasları hem de kasların kemikle bağlandığı bölümleri etkileyen fibromiyaljidir. Lyrica fibromiyaljiye sahip olan kişilerin sahip olduğu şiddetli kas ve eklem ağrılarının şiddetini azaltma amacıyla kullanılır.

Lyrica’nın en sık kullanıldığı durumlardan biri ise kaygı bozukluğudur. Lyrica özellikle uzun süre boyunca devam eden kaygı bozukluğunun (yaygın anksiyete bozukluğu) tedavisinde kullanılmaktadır. İlacın bu konudaki tedavi edici özellikleri birçok vaka üzerinde kanıtlanmıştır. Dolayısıyla yaygın anksiyete bozukluğu sebebiyle Lyrica kullanan kişilerin ilaçlarını düzenli bir şekilde kullandıkları takdirde sahip oldukları olumsuz, kaygılı ve endişeli ruh halinden yavaş yavaş kurtulmaları beklenir.

Lyrica Nasıl Kullanılır?

Lyrica kullanan kişiler şu hususları mutlaka dikkate almalıdır:

 • Lyrica, ülkemizde kapsül formatında bulunan bir ilaçtır. Dolayısıyla ilacı kullanırken kapsülü bölmek, kesmek ya da çiğnemek gibi yollara başvurulmamalıdır. İlaç bir bardak su ile birlikte bütün bir şekilde yutulmalıdır.
 • İlacın aç karna ya da tok karna içilmesi konusunda herhangi bir kriter yoktur. Ancak midesi hassas olan ya da ilacı içtikten sonra mide bulantısı hissettiğini fark eden kişilerin ilacı tok karna içmesi önerilir.
 • İlaç her gün aynı saatte alınmalıdır. Dolayısıyla kişi ilaca başlarken her gün zahmetsiz bir şekilde uyanık olduğu ya da işinin olmadığı bir vakti seçmelidir. Eğer herhangi bir sebepten dolayı kişi ilacı almayı unutursa, hatırladığı vakitte ilacı içebilir. Ancak eğer kişi ilacı içmeyi unuttuğunu uzun bir süre boyunca fark etmediyse ve yakın zamanda ikinci dozunu alması gerekiyorsa unuttuğu dozu bir kenara bırakabilir. Zira kısa süre içerisinde ya da aynı anda birden fazla doz ilaç tüketilmesi kişinin sağlığı için tehlikeli sonuçlar doğurabilir.
 • Kişi kimi durumlarda ilacın etkisinin gereğinden fazla ya da az olduğunu düşünebilir. Bu tür durumlarda kişi kendi başına doz arttırmak ya da azaltmak gibi işlere girişmemeli ve bunun yerine doktoruyla iletişime geçmelidir. Zira bilinçsiz şekilde yapılan doz arttırımı çeşitli olumsuz yan etkilere sebep olabilirken, bunun aksine bilinçsiz şekilde yapılan doz azaltmaları ise kişinin ilaçtan herhangi bir fayda sağlayamamasına sebep olabilir.
 • Birçok psikiyatrik ilaç bağımlılık yapma özelliğine sahiptir. Lyrica bu tür ilaçların arasında yer almaz. Yine de tüm psikiyatrik ilaçlarda olduğu gibi, Lyrica da kesinlikle doktorla iletişime geçilmeden ve profesyonel bir yönlendirme olmadan bırakılmamalıdır. İlacın aniden bırakıldığı durumlarda kişi çeşitli yoksunluk semptomları yaşayabilir. Uyku bozuklukları, yoğun baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı, yoğun kaygı ve endişe hissi, terleme, karın ağrısı, ishal ve benzeri yan etkiler ortaya çıkabilir.
 • Yine tıpkı diğer psikiyatrik ilaçlarda da geçerli olduğu gibi, Lyrica’da da alkol kullanmama ilkesi geçerlidir. Eğer kişi Lyrica kullanırken aynı anda alkol tüketirse, bu durum ilacın etken maddesinin alkol ile tepkimeye girmesine sebep olabilir. Bu durumun sonucu olarak kişide yoğun uyku hali, aşırı baş dönmesi ve baş ağrısı gibi olumsuz semptomlar ortaya çıkabilir.
 • Lyrica’nın içerisinde bulunan etken ve yardımcı maddeler kimi ilaçlarla ya da bitkisel takviyelerle tepkimeye girerek çeşitli yan etkilere sebep olabilir. Dolayısıyla kişi muayene sırasında doktoruna hangi ilaçları ve bitkisel takviyeleri kullandığına dair bilgi vermelidir.

Kimler Lyrica Kullanmamalıdır?

Lyrica nispeten hafif yan etkilere sahip olan bir ilaçtır. Dolayısıyla ilacın kullanımını kısıtlayan çok fazla durumdan bahsetmek mümkün değildir. Ancak yine de göz önüne alınması gereken çeşitli faktörler mevcuttur. Genel olarak 18 yaşından küçük çocuklara, pregabalin maddesine ya da ilacın içinde bulunan yardımcı maddelere karşı alerjisi bulunan kişilere Lyrica kullanmaları tavsiye edilmez.

Yukarıda bahsedilen durumlara ek olarak, ilaç kimi kişilerde aşırı uyku haline ve baş dönmesine sebep olabilir. Bu sebeple güçsüz hissetme, düşme ve kaza yapma gibi ihtimalleri söz konusu olabildiğinden yaşlı hastaların Lyrica kullanmaları uygun olmayabilir.

İlaç kimi kişilerde iştah arttırıcı ve kilo arttırıcı bir etkiye sebep olabilir. Dolayısıyla şeker hastası olan kişiler ilacı kullanırken mutlaka süreci doktorlarıyla birlikte takip etmelidirler.

Lyrica’nın içerisinde bulunan etken maddeler alkol ve diğer bağımlılık yapıcı maddelerle etkileşime girebilir. Dolayısıyla madde bağımlılığı, alkol bağımlılığı ya da ilaç bağımlılığı gibi sorunlara sahip olan kişilerin lyrica kullanmaları riskli bir durumdur.

Halihazırda gebelik döneminde olan anne adaylarına zorunlu durumlar dışında Lyrica kullanmaları önerilmez. Bununla birlikte, ilacı kullanan kişilerin hamile kalmaları da tavsiye edilmez. Zira psikiyatrik ilaçların kullanımı vücutta birçok mekanizmanın değişime uğramasına sebep olacağından, bu durum kan yoluyla bebeğin gelişim sürecini de olumsuz şekilde etkileyebilir. 

Ancak bu kişinin hamile olduğunu öğrendiği an kendi başına ilacı kullanmayı bırakması gerektiği anlamına gelmemektedir. Zira ilacın ani şekilde kesilmesi başka sorunları beraberinde getirecektir. Dolayısıyla Lyrica kullanan kişiler hamile olduklarını öğrendikleri andan itibaren doktorlarıyla iletişime geçmelidirler.

Hamilelik sonrası emzirme döneminde bulunan kişilere de Lyrica kullanmaları tavsiye edilmez. Zira Lyrica anne sütünün içerisine karışabilir ve böylelikle bebeğin vücuduna çeşitli kimyasallar aktarılabilir. Bu da istenmeyen uzun vadeli problemlere yol açabilir.

Lyrica Yan Etkileri Nelerdir?

Lyrica diğer birçok psikiyatrik ilaçta olduğu gibi çeşitli yan etkilere sahiptir. İlacı kullanan kimi kişiler herhangi bir yan etkiyle karşılaşmazken, kimi kişilerde ise oldukça ciddi ve ilacın direkt bırakılmasını gerektiren yan etkiler görülebilir. Dolayısıyla, yan etkilerin türü, şiddeti ve devam etme süresi kişinin bünyesine göre değişiklik gösterecektir. 

Bununla birlikte, ilacın ilk dönemlerinde çeşitli yan etkilerin yaşanması doğal karşılanır. Zira bu dönemde vücut ilaca adapte olmaya çalışmaktadır. Görülen yan etkilerin ilaç düzenli bir şekilde tüketildiğinde zamanla ortadan kalkması beklenir. Fakat kimi durumlarda görülen yan etkilerin şiddeti hiçbir azalma göstermez ve hatta daha da şiddetli bir hale gelebilir. Bu tür durumlarda kişi mutlaka vakit geçirmeden doktoruyla iletişime geçmelidir.

Lyrica’nın en sık görülen yan etkileri arasında aşırı uyku hali, yorgunluk, baş dönmesi ve baş ağrısı sayılabilir. Bu yan etkiler genellikle ilacın kullanıldığı ilk dönemlerde ortaya çıkar ve zamanla ortadan kaybolurlar. Dolayısıyla söz konusu yan etkiler ortadan kaybolana kadar kişi mümkün olduğunca araç kullanmamalı ve konsantrasyon gerektiren ağır makine işleri yapmamalıdır.

Bunun dışında ilacı kullanan kişilerde yaygın olarak görülen diğer yan etkiler ise şunlardır:

 • İştahın artması.
 • Ani kilo artışı.
 • Cinsel isteksizlik.
 • Yoğun baş ağrısı ve baş dönmesi.
 • Konsantrasyon bozukluğu.
 • Denge bozukluğu, yürürken hafif engellere takılıp düşme ve kişinin yürürken kendisini tuhaf hissetmesi.
 • Uyuşukluk, sersemlik, bitkinlik ve aşırı halsizlik hissi.
 • Konuşma esnasında kişinin zorlanması.
 • Kişinin çevreden gelen uyarılara karşı aşırı hassas olması.
 • Kişinin kendisini endişeli hissetmesi.

Pregabalin İçeren İlaçlar Nelerdir?

Pregabalin etken maddesi, reçete ile alınabilen birçok farklı ilacın içerisinde bulunur. Bu ilaçlar aşağıda sıralanmıştır:
Alyese
Alond 
Gerica
Gebbra
Lyrica
Nörafit
Neurober
Neurica
Pigus
Paden
Pagadin
Pagamax
Pirepsil
Preplus
Spesicor
Snapline
Regapen

Symra
Zenixa

Bu yazımızda Lyrica ile ilgili tüm detaylardan bahsettik. Dilerseniz sitemizde bulunan Gerica Nedir?, Bipolar Bozukluk Neden Olur? ve Psikolojim Bozuk mu? başlıklı yazıları okuyarak bilgi sahibi olabilir. Aynı zamanda Banyo Yapmak İstemiyorum Neden Olabilir?, Bira Alkol Oranı – Tüm Markalar ve Vajinal Fitil Nedir? Nasıl Kullanılır? yazılarımızı da okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bu posta oy ver!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Tugaycan

Tugaycan

Tugaycan, Aferin.NET'i 2022 yılının haziran ayında yıllardır biriktirdiği SEO tecrübesiyle birlikte kullanıcıların aradığı sorulara cevap vermek için kurdu. Normalde bir ajansta PPC Technical Lead olarak çalışan Tugaycan, bu işi hobi amaçlı yürütüyor.

Yorum yapın