Maydanoz Faydaları Nelerdir?

Maydonoz Faydalı mıdır?

Maydonoz faydalarını, sağlığınız için iyi beslenmenin önemini biliyor ve bunun için de en mucize besinlerin ne olduğunu sorguluyorsanız, maydanoz faydalarıyla es geçilmeyecek besinlerden biri olduğunu belirtelim. Her bitkinin, daha doğrusu her besinin insan vücudu için anlam ve önemi olduğu zaten bilinen bir gerçek! Maydanoz o önemli besinler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Maydanozun faydaları nelerdir, nelere iyi gelir sorularınıza ‘hem bedenen hem de ruhen birçok katkısı var’ diyerek önce içerdiği besin öğelerine bakalım, sonra mucizelerini anlatmaya başlayalım.

maydanoz faydaları

Maydanozda Bulunan Besin Değerleri

Ulusal kaynaklara göre günde 10 dal maydanoz yemekle vücudunuza 4 kalori, 0,3 gram protein, 0,1 gram yağ, 0,6 gram karbonhidrat, 0,1 gram şeker alır; günlük K vitamini ihtiyacınızın %205’ini, C vitamininin %22’sini, A vitamininin ise %17’sini karşılamış olursunuz. Maydanoz ayrıca yüksek oranda demir, potasyum, E / B6 vitamini, magnezyum, kükürt, fosfor ve betakaroten (A vitamini kaynağı) içerir.

Maydanoz alırken sizi uyarmak istediğimiz nokta iri yapraklı maydanoz demetleri yerine suya girmemiş bol ve küçük yapraklı taze demetler seçmeniz! İri yapraklı maydanozlar tahmin ettiğiniz gibi hormon içeriyor ve bu da yarardan çok zarar veriyor. Maydanoz evinizde saksıda bile yetiştirebileceğiniz bir bitkidir. Besin olarak tüketirken de, kür olarak uygularken de sararmış maydanoz yaprakları kullanmaktan kaçının.

Maydanoz nelere iyi gelir, maydanozun faydaları nelerdir?

maydanoz neye iyi gelir

 

Mucize besinlerden sayılan maydanozun faydalarından (belirtilen yan tesirlere sebep olacak durumlar dışında) besin olarak tüketerek ve kür uygulayarak yararlanabilirsiniz.

 • Maydanoz bedeni güçlendirir.

Özellikle kansızlıktan şikayetçiyseniz, maydanozun kansızlığı önleyici bir etkisi var. Grip veya nezle geçiriyorsanız balgam söktürüyor, terletip yükselen ateşi düşürüyor. Toksinleri vücutta barındırmıyor, sarılığa ve romatizmaya iyi geliyor. Kan şekerini düzenleyen bir içeriğe sahip!

 • Vücut ödemlerinin atılmasını sağlar ve zayıflamaya yardımcı olur.

Bilinen idrar söktürücü özelliğinin yanı sıra, böbrekleri daha hızlı çalıştırarak gut hastalığında, böbrek kumlarıyla taşlarının ve safranın vücuttan kolay atılmasında en etkili bitkilerdendir ve bu durumlarda tüketilmesi tavsiye edilir. (Ödemlerin atılması için genellikle maydanoz suyu içilir fakat bunun için doktor onayı da almak gerekiyor.) Böbrek solucanları ve karın ağrısı yapan gazın atılması için de maydanoz önerilir.

Ödem giderici özelliğiyle vücudun su tutmasını engellediğinden zayıflatıcı bir etkisi de vardır. Zayıflamak için maydanoz suyu kürü uygulamak daha hızlı sonuçlar verir. 

 • Kansere ve kalp hastalıklarına karşı korur.

  maydanoz

Maydanozun içinde bol miktarda betakaroten (A vitamini kaynağı) gibi antioksidan maddeler var. Meme, kolon ve cilt başta olmak üzere kanser riskini azaltıyor. Yapılan araştırmalarda hayvan deneklerde içeriğinde bulunan carnosol bileşeni kanser hücrelerinin dağılmasını engellemiş. Kalp rahatsızlıklarında ise etkin bileşeni folik asit ve damar tahribatı yaratıp sertleşmeye yol açan homosistein hormonunu folik asit bastırıyor.

 • Kadınların adet dönemlerinin daha kolay geçmesini sağlar.

Maydanozun rahim kaslarını uyarıcı, kanamayı düzenleyici ve ağrı oluyorsa hafifletici etkisi vardır. Özellikle maydanoz tohumunun adet sancılarını ve akıntılarını kestiği bilinmektedir. Bu arada hem kadınlar hem de erkeklerde cinsel gücü artıcı, afrodizyak bir etkisi de bulunmaktadır.

 • Ağrı giderici gibi etkilidir.

Adet sancılarını hafiflettiği gibi, haşere sokmalarında (arı, böcek vb.) ve vücuttaki yaralar, zedelenmelerde de morarmayı ve hissedilen acıyı engeller. Diş ağrısı ve kulak ağrısı için de tedavi edicidir.

 • Nefes kokusunu giderir, ses kısıklığına iyi gelir.

Soğan, sarımsak içeren yemeklerden sonra veya sigara kokusuna karşı içeriğinde bulunan klofille güçlü bir nefes temizleyicidir. Sapları demlenip çay gibi içilirse ses kısıklığını da iyi gelir.

 • Göz sağlığı için önemli bir besindir.

Çünkü içeriğinde A vitamini bulunur. Bu vitamin retinada rodospin denilen pigmenti üretmektedir ki bu da ışık hassasiyeti için önemlidir. Katarakt gibi göz hastalıklarında etkilidir.

 • Cilt ve saç sağlığı için önerilir.

Maydanozun en iyi arkadaşlarından biri karaciğer ve karaciğer ne kadar sağlıklıysa cilt ve saçlarda o kadar sağlıklı görünmektedir.

Faydaları bilimsel olarak da onaylanmış maydanozu hem salatalar ve yemeklerinizde besin olarak hem de kür uygulayarak tüketebilirsiniz.

Maydanoz suyuyla yapılan maydonoz kürleri

maydanoz kürleri

Maydanoz suyu kürü 1) Hazırlayacağınız bu maydanoz kürüyle hem vücudunuzdaki yağları yakacak hem de vücudunuzu zararlı toksinlerden arındırıp cildinize tazelik katacaksınız.

 • 15 dal saplarından ayrılmamış hormonsuz maydanoz
 • 1 limonun suyu
 • 1 bardak su

Maydanozları blenderdan geçirip sıktığınız limon ve suyla karıştırın. Her sabah aç karnına için ve kahvaltınızı 15 dakika sonra yapın. Bu kürü 15 gün uygulayın ve 3 gün ara verip tekrar 15 gün daha uygulayın. Karaciğer yağlanmasına karşı da aynı kürü uygulayabilirsiniz. Bu durumda maydanoz suyu kürünü sadece 15 gün uygulayın.

Maydanoz suyu kürü 2)Bu kür zayıflatıcı etkisinin yanı sıra ruhsal açıdan da faydalı. Korku (anksiyete) gideriyor.

 • Saplarıyla birlikte 15 dal maydanoz
 • 2 yemek kaşığı limon suyu
 • Yarım su bardağı su
 • 1 diş sarımsak

karıştırılarak blenderdan geçirilir. Her sabah içilip, 15 dakika sonra kahvaltı yapılmalıdır. Bu maydanoz kürü 3 gün sarımsaklı 3 gün sarımsaksız olmak üzere 9 gün uygulanır. 9 gün bittikten sonra 3 gün ara verilip tekrar uygulanabilir ve her 4 ayda tekrarlanabilir.

Maydanoz suyu kürü 3) Şeker hastalarına iyi gelen maydanoz kürü için;

 • Saplarıyla birlikte 1 demet maydanozu blenderdan geçirip porselen bir demlikte üzerine 2 su bardağı su koyarak kaynatın ve 30 dakika demledikten sonra suyunu süzün. Üzerine yarım su bardağı sıkılmış limon ekleyin ve her sabah aç karnına bir bardak için .

Maydanoz suyu kürü 4) Cildinizin bakımı için de maydanoz kürü yapabilirsiniz.

 • Saplarıyla birlikte bir demet maydanozu
 • 2 bardak kaynatılmış ve dinlendirilmiş suyu beraber 5 dakika kadar kaynatın. Kaynadıktan sonra 20 dakika demlenmeye bırakın. Karışımdaki ezilen maydanozları cildinize sürüp 20 dakika bekletin ve süzdüğünüz suyuyla da yıkayın. Her gün birkaç kez uygulayabilirsiniz.
  maydanoz suyu faydaları

   

Maydanozun süzülmüş suyunu yıkanmış saçlarınızın diplerine masaj olarak da uygulayabilir, masajdan sonra 20 dakika bekleterek suyla durulayabilirsiniz. Bu uygulama sonrası saçlarınızı fön makinesiyle kurutmadan kendi kendine kurumasını bekleyin.

Maydanoz suyu kürü 5) Yaralar ve haşere sokmaları için antiseptik etkili maydanoz losyonu

Kaynayan 1 litre suya 100 gr. maydanoz tohumu ekleyin ve kısık ateşte 5 dakika kadar daha kaynatın. Soğuduktan sonra bu losyonu yaralara ve ısırıklara sürebilirsiniz. Ayrıca emziren anneler bu losyonu iltihaplı meme başları içinde günde birkaç kez uygulayabilirler.

Maydanozun yan etkileri nelerdir?

Özellikle hamileliğin ilk aylarında maydanozu fazla tüketmenin rahim yatağında kasılmalara ve bunun neticesinde düşüklere neden olabileceği söylenmektedir. Emzirme döneminde ise sütü azaltıcı hatta bazen tümden kesici etkisi vardır. Böbreklerin daha hızlı çalışmasını sağlayan maydanoz eğer böbrek ilacı kullanılıyorsa yan tesir edebilmektedir.

Bu Paylaşıma Oy Ver

Performans pazarlama alanında hizmet veren Tugaycan, Aferin.NET'i SEO uyumlu içerekler oluşturarak hem faydalı içerikler oluşturmak hem de trafik çekmek amacıyla kurdu.

Tugaycan aslan

Yorum yapın