Mesane Kanseri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 Mesane Kanseri Nedir?  Neden Olur?

Ürolojik kanserler arasında en yaygın olarak görülen mesane kanseri genellikle ileri yaş grubunda rastlanan bir hastalık gibi düşünülse de daha erken yaşlarda da ortaya çıkabiliyor. Ancak erken evredeki tanının ardından uygulanan doğru tedavinin hayat kurtarıcı olması nedeniyle mesane kanserinde en dikkat çekici nokta oluyor. Bunun yanında erken evrede tanı konularak tedavi edilen hastalarda tekrarlama riskinin bulunması sebebiyle kanser hastalarının hayat boyu sıkı bir takip altında olmaları gerekiyor. Bu yüzden mesane kanserini çok iyi anlaşılması ve belirtilerinin doğru okunması gerekir. İşte mesane kanseri hakkında bilinmesi gereken gerçekler.

mesane kanseri

 

  • Türkiye, Mesane Kanserinde Dünyada 4. Sırada

Mesane kanseri vakalarına ortalama %60 oranında gelişmiş ülkelerde rastlanıyor. Her iki cinsiyet için mesane kanserinin dünyada en sık görüldüğü ülkeler sıralamasında Türkiye 4. sırada bulunuyor. Sadece erkekler için ise Türkiye 3. sırada yer alıyor.

  • Kesin Sebebi Tam Olarak Bilinmiyor

Mesane kanseri ile ilgili araştırmalar tüm hızıyla devam etse de sebebi henüz tam olarak bilinmiyor. Bugün için sadece bazı kimyasallar ve sigara dumanının mesane hücrelerinin yapısını bozarak kanser oluşmasında etkili olduğu biliniyor. Genetik olarak geçişin çok düşük olduğu görüldüğünden dolayı çevresel risk faktörlerinin gen mutasyonlarının gelişmesine sebep olduğu düşünülüyor.

  • Sigara En Ciddi Risk Faktörü

Ailesel ve yaş faktörleri değiştirilemez faktörler olsa da mesane kanseri için sigara değiştirilebilecek risk faktörlerinin ilk sırasında yer alıyor. Erkeklerde ve kadınlarda görülen mesane kanserlerinin yaklaşık %50’sinden sigara sorumlu tutulurken, sigara mesane kanserini yaklaşık 4 kat arttırıyor.

  • Kimyasal Maddelere Maruz Kalmak Risk Faktörü

Yapılan araştırmalar tekstil, deri ve boya gibi kimyasallara maruz kalma ihtimali yüksek olan sektörlerde çalışanların mesane kanseri için daha yüksek risk altında bulunduklarını gösteriyor. Aynı zamanda ressamlar, saç boyaları nedeni ile kuaförler ve yakıt dumanına maruz kalan şoförler de mesane kanseri yönünden risk altında bulunan kişiler olarak belirtiliyor. Bunun yanında bu meslek grubundakiler sigara kullanıyorlarsa; risk daha da yükseliyor.

mesane kanseri nedir

  • En Önemli Belirtisi İdrarda Kan Görülmesi

Mesane kanserinin erken evrede teşhis edilebilmesini sağlayan en ciddi belirti idrarda kan görülmesidir. Ancak idrar yolu iltihabı ve taş düşürme gibi birçok hastalık için de idrarda kan ortaya çıkabileceğinden dolayı bazı hastalar tarafından ciddiye alınmayabiliyor. Mesane kanserinin ilk evrelerinde ağrı veya farklı bir belirti görülmüyor. Bu sebeple orta ve ileri yaş grubunda bulunan ve özellikle sigara içen kişilerin idrarında kan ortaya çıkması durumunda tanı kesinleşene kadar bunu mesane kanseri olarak değerlendirmek gerekiyor.

  • İleri Evrelerde Semptomlar Artıyor

Mesane kanseri ileri evrelere geldiğinde ve vücudun başka bölgelerine yayılmasıyla birlikte belirtiler de farklılaşır. Hastalarda idrar yapmada zorluk, iştah kaybı, kilo verme, bel ve kemiklerde ağrı, yorgunluk hissi gibi şikâyetler görülür. Ancak söz konusu belirtiler başka hastalıklarda da ortaya çıkabilen genel şikâyetler olduğu için kesin tanı konulabilmesi için beklenmesi gerekiyor.

  • Geç Tanı Yaşam Süresini Kısaltır

Mesane tümörleri ortaya çıktıkları bölgeye göre farklı bir seyir izleyebiliyor. Mesane kanserlerinin %30’unu oluşturan adale katmanlarında oluşan tümörlerin tedavisinin gecikmesi gerektiği için çok daha ciddi şekilde ele alınması gerekir. Bu vakalarda ilk 12 hafta süre içinde tedavi edilmezse hastanın yaşam süresi kısalır. Bu sebeple mesane kanserinde tanı zamanlaması hayati önem taşır.

  • Sistoskopi Yöntemi Tanıyı Kesinleştiriyor

Mesane kanseri şüphesi duyulan hastalarda idrar ve kan testlerinin yanında bilgisayarlı tomografi ve MR gibi görüntüleme tekniklerinden yararlanılır. Ancak kesin tanı ise idrar kesesinin endoskop aracılığıyla incelendiği sistoskopi yöntemi ile konulabilir.

  • Yaşam Tarzı Değişiklikleri İle Korunmak Mümkündür

Mesane kanserinin her ne kadar yaş veya cinsiyet gibi önlenemez risk faktörlerine müdahale etme imkânı olmasa da değiştirilebilir risk faktörleri için önlem alarak toplam riski azaltmak mümkündür. Bu önlemlerin ilk sırasında sigaradan uzaklaşmak gerekiyor. Aynı şekilde iş yerinde kimyasallara maruz kalınmasının azaltılması da koruma sağlıyor.

  • Hastalığın Durumuna Göre Farklı Tedavi Seçenekleri Kullanılır

Mesane kanseri geniş bir yelpazede değerlendirilir. Hastalığın mesane duvarındaki yerleşim derinliği ve tümörlerin çoğalma hızına göre bir kategori verilir. Her bir kategorinin yenileme ve ilerleme riskleri farklılık gösterir. Buna bağlı olarak da her kategoride farklı tedavi yöntemleri karşımıza çıkar. Mesanedeki tümörün ameliyatla temizlenmesinin ardından bazen sadece takip, bazen ilaç uygulamaları, bazen de mesanenin alınması ve bağırsaktan yeni bir mesane yapılması söz konusu olabiliyor. Bazı hastalarda ise mesane alınmasından önce ve sonra kemoterapi tedavisine de başvurulur.

Yorum yapın