Mevsim Değişimliğinde Saçlara Ne İyi Gelir?

Mevsimlere Göre Saçlara Ne İyi Gelir

Saçlarınız vücudunuzun yaşayan ve nefes alan en görsel parçasıdır ! Yaz döneminde çıktığınız tatil sizi dinlendirip ne kadar iyi gelse de, deniz, güneş ve klorla saçlarınızda tahribat yaratıyor. Her mevsim değişikliğinde saç dökülmesi yaşıyorsanız, saçlarınız bir de kuru ve mat görünüyorsa, onları canlandırmak ve sonbahara hazırlamak için biraz çaba göstermeniz gerekiyor. Çünkü sonbahar ve ardından gelen kış mevsimiyle var olan sorunlar artarak devam edecek ve soğuk cildinizi nasıl kötü yönde etkiliyorsa saçınıza da iyi gelmeyecek. İşte size saçlarınızı önemseyen ve farkını denedikçe göreceğiniz saçlarınıza iyi gelecek öneriler;

mevsimsel saç dökülmesi

 

  • Saçlarınızı her zaman az şampuanla yıkayın. Siz bir kaç kez şampuan yaptıkça saçınızın daha temiz alacağına inansanız bile asıl gerçek bol kullanılan şampuanın yeterli durulanmadığı takdirde saç derisine etkisinin kepek olacağı…
  • Saçınızı sık sık yıkamamaya özen gösterin çünkü sık yıkamalar saç derisinde yağ dengesini bozar. Haftada 3 kez yıkamanız yeterli olacak, böylelikle saç deriniz doğal yapısını koruyacaktır.
  • Şampuan seçimlerinizi organik olanlardan yana kullanın. Bir şampuanın çok köpürmesi makbul değildir, bu içindeki kimyasalın deterjan gibi olmasının belirtisidir. Organik şampuanlar fazla köpürmezler.
  • Az miktarda şampuanı avucunuzun içine dökün ve hafif sulandırdıktan sonra saçlarınıza sürün. Saçlarınızı şampuanlayıp iyice duruladıktan sonra henüz nemliyken saç kreminizi özellikle uç kısımlara daha yoğun olacak şekilde saçlarınıza sürün ve en az 2 dakika bekletin.
  • Saçınızı fırçalarken doğal kıllardan yapılmış fırçalarla fırçalayın. Tarak kullanıyorsanız geniş dişli taraklar seçin. Bu seçimleriniz saçlarınızın kırılmasını ve gerilmesini engelleyecektir.
  • Saçlarınızı yıkadıktan sonra bakım yapma aşamasında; saçlarınızın uç kısımlarına daha yoğun uygulayacağınız maskeler sonbaharda saçlarınıza iyi gelecek önerilerden biri. Maskenin saçınıza daha etkin bakım yapmasını sağlamak için maskeyle bekleme süresince başınıza bir bone takmanız ve sıcak bir kalorifer peteği yanında oturmanız daha olumlu sonuç verecektir. Saçlarınıza ampülle bakım uygulayacaksanız parmak uçlarınızla saç diplerinize masaj yapmanız ve iyice yedirmeniz gerekiyor.
  • Saç masajı canlandırıcı etki yapacak en önemli uyarıcılardan! İster kuru ister banyo sonrası ıslak saç diplerine parmak uçlarınızla yapacağınız masaj kafa derinizdeki kan dolaşımını hızlandıracak. Uygulayacağınız saç masajısaç dökülmesinde azalmalara, köklerin beslenmesine ve yağ dengesinin sağlanmasına etki edecektir. İşte kolaylıkla uygulayacağınız saç masajı tekniklerine örnek;

Kuru saçınıza uygulayacağınız saç masajı için öncelikle rahat edeceğiniz bir pozisyonda oturun. İki elinizin parmaklarını tamamen açarak başınızın iki yanına yerleştirin. Parmak uçlarınızla saç dipleriniz arasında dairesel hareketler çizerek yavaşça aşağıya inerek masaja devam edin. Parmaklarınız saç diplerinize, alın çevrenize, kulaklarınızın arkasına ve şakaklara hafif ve yumuşak dokunmalı, başınıza baskı yapacak kadar sert olmamalıdır. Şampuanlı ıslak saça da aynı masajı uygulayabilirsiniz.

Dilerseniz saç köklerini besleyen doğal yağlarla da masaj yapabilirsiniz. Doğal yağlarla yapılan saç masajında saçlarınızı önünüze atarak önce arkadan öne, sonra önden arkaya fırçalayıp kan dolaşımınızı hareketlendirin. Avucunuza dökerek ellerinize yaydığınız yağı saç diplerinize yine dairesel hareketler izleyerek yayın. Saçlarınızı hafif ısıttığınız bir baş havlusuna sararak yağı emmesini sağlamak için 15-20 dak bekletin. Sonra saçınızı şampuanlayarak durulayabilirsiniz. Doğal yağlarla yapılan saç masajında kullanacağınız

Saçı besleyen doğal yağlar nelerdir?

saçları besleyen doğal yağlar

Argan Yağı : Saça parlaklık veren B ve E vitaminleri açısından zengin Argan yağı aynı zamanda saçları yumuşatır.

Ceviz Yağı : Saça ihtiyacı olan nemi veren ve saç kırılmalarını azaltan yağ asitleri barındırır. Aynı etkiyi Jojoba yağıyla da sağlayabilirsiniz. Jojoba yağı aynı zamanda doğal bir saç şekillendiricidir ve sedef hastalığı, saç biti ve egzama türü rahatsızlıklarda iyi gelen etkileri vardır.

Biberiye Yağı : Rosemarik asitler saç buklelerini hacimlendirir, saçı gürleştirir. Sert saçlara yumuşaklık kazandırmak ve saç derisini kepekten temizlemek için bire birdir.

Zeytin Yağı : Saymakla bitmeyecek kadar yararı olan zeytin yağı saç için yumuşatıcı ve nemlendirici görevi görür. Saçların çabuk uzamasında etkilidir.

Hindistan Cevizi Yağı : Potasyum, demir, kalsiyum ve magnezyum içerir ve boyadan, fönden yıpranmış saçlar için oldukça yararlıdır. Aspir yağı kullanarak da aynı yararı görebilirsiniz.

Avokado Yağı : Saçların parlaklığı ve çabuk uzaması konusunda etkili bir vitamin, mineral ve aminoasit deposudur. Sadece yağını değil meyve olarak tükettiğinizde de yararını görebilirsiniz.

Makadamya Yağı : İsmine çok aşina olmasak da en az Argan yağı kadar etkili ve faydalıdır. Kuru ve yıpranmış saçlar için faydalıdır.

Saç masajını haftada 1 kez uygulamanız saçlarınızın canlanmasını ve daha sağlıklı hale gelmesini sağlayacaktır. Masaj yaparken yağ kullanmanız durumunda alerjik etkileri konusunda bilgi edininiz. Yağların hepsi bitkisel olduğundan aktarlardan temin edebilirsiniz.

  • Saçlarınızı doğal kurutmaya özen gösterin ama kışın saçlarınız ıslakken de dışarıya çıkmanız sakıncalı olduğundan kurutma makinesinin ısısını minimumda tutun. At kuyruğu, topuz ve örgü gibi saç modelleri saçınızda kopmalara sebep olacağından sıkı saç uygulamalarından kaçının.
  • Yazdan çıkan saçlarınıza sonbahar bakımı yaparken boya gibi kimyasal işlemleri hiç yaptırmayarak veya aza indirgeyerek saçlarınıza iyilik yapabilirsiniz. Yada güvendiğiniz organik ürünlerle renk değişimi yapabilirsiniz. Maşayla veya fönle sık yaptırdığınız işlemler, sabitleyici spreyler, köpükler de saçlarınızın kırılmasına ve matlaşmasına neden olacaktır.

Saçlarınıza dıştan yapacağınız yarar sağlayan bakımlar yanında zarar veren bu etkilerden korumak ve en önemlisi içten onarım için de düzenli beslenmek, su içmek gerekmektedir. Günlük beslenmenizde ağırılık vereceğiniz besin grupları da metabolizmanıza iyi geldiği gibi saçlarınızı da besleyecektir.

 

Saçlarınıza iyi gelen vitamin ve mineral kaynakları nelerdir?

saçlara iyi gelen vitaminler

Protein: Saçların kuvvetlenmesi için önemlidir ve saç tellerinin yapı taşlarını oluşturur. Protein açısından yetersiz besleniyorsanız bunu saç tellerinizin kabarmasından da anlayabilirsiniz. Et ürünleri özellikle de hindi ve tavuk eti gibi beyaz et , peynir, yumurta ve deniz ürünleri protein açısından zengindir.Parlak saçlar istiyorsanız protein açısından güçlü beslenmelisiniz.
Vitamin Grupları:

A vitamini : Saçlarınız kuru ve mat bir görünümdeyse nemlendirmek için A vitamini etkilidir. A vitamini kayısı, elma gibi meyvelerde bulunur. Saç tellerinin onarılması için gerekli olan keratin desteğini ve saçların uzamasını sağlar.

B Vitamini : Saç köklerinde yeni saç tellerinin oluşmasını sağlar ve saçın uzamasına etki eder. Tahıllar, mantar, sert kabuklu yemişler B vitamini deposudur. B vitamini türlerinden biri olan biotin saçlarda renk koruyucu görevini üstlenir ve erken beyazlamaya karşı durur. Aynı zamanda saç kırılmalarında da biotin saç korteksinde direnç yaratır. B2, B6 ve B12 türleri de saç köklerine oksijen ve besin taşıdığı için önemlidir.

C Vitamini : Saçlar için vücudun hediyesi organik bir nemlendiricidir. Saç hücrelerinin yenilenmesinde etkilidir. Turuncu meyvelerde, mango, kivi, kırmızı dolmalık biber gibi parlak sebze meyvelerde bulunur.
Çinko : Keratin açısından zengin besinler; deniz ürünleri, mercimek, kakao, yoğurt, kepekli un mamulleri aynı zamanda çinko ve magnezyum içerir.Çinko içeriğindeki yağlarla saça parlaklık verir.

Alkol, kahve ve çay alışkanlıkları vücudun çinko emilimini direkt etkiler. Sağlıklı saçlar için bu içeceklerin tüketimi dengelenmelidir. Saç derisinin kuruluğundan kaynaklanan kepek sorununun giderilmesi için de vücudun çinko ihtiyacının karşılanması gerekir.

Demir: Saç uzamasını ve saçtaki oksijen emilimini etkileyen demir elementi yeşil yapraklı sebzelerde, tahıllarda ve deniz ürünlerinde bulunur.

Omega 3: Saçın doğal bakımını üstlenen Omega 3 ceviz, somon ve keten tohumunda bulunur.

 
Bu Paylaşıma Oy Ver

Performans pazarlama alanında hizmet veren Tugaycan, Aferin.NET'i SEO uyumlu içerekler oluşturarak hem faydalı içerikler oluşturmak hem de trafik çekmek amacıyla kurdu.

Tugaycan aslan

Yorum yapın