Mide Ağrısı Nasıl Geçer?

Mide Ağrısı Nasıl Geçer? Hangi Bitkiler, Yiyecekler ve Çaylar İyi Gelir?

Mide ağrısı nasıl geçer, mide ağrısını geçirecek olan meyveler, mide ağrısına iyi gelen bitkisel çaylar mide ağrısına ne iyi gelir gibi soruların cevabı bu makalede! Mide yanması reflü belirtileri olabilmekle beraber geçiçi de olabilir. Yanması ve mide ağrısı için iyi gelen bitkiler ve diğer gastrite iyi gelen doğal tedavi yöntemlerini aşağıdan sırasıyla görebilirsiniz.

mide ağrısı nasıl geçer

Mide ağrısı ve mide yanması, insanı rahatsız eden hatta çoğu zaman stresli ve yorgun günler geçirmesine yol açan bazen mide bulantısı yaratan rahatsızlıklardır. Bu rahatsızlıklar, bir hastalık belirtisi olabileceğinden doktora gidilmelidir ancak kısa süreli ve geçici bir rahatlama için bazı yiyecekler ve bitkilerin faydaları vardır.

Midedeki Ağrılar ve Yanma Nasıl Geçer?

Mide ağrısına iyi gelen içecekler ve bitkisel çaylar:

Başlangıç olarak mideyi rahatlatan doğal bitki çayları ile başlamak iyi olacaktır. Bu içecekler, bedende toplanan gazın atılarak midenin rahatlamasını sağlamaktadır. Nane ile yapılan çaylar ise, nanenin sakinleştirici ve ağrı kesici etkisi ile şikayetleri ve mide yanmasını azaltmaktadır.

mide ağrısına ne iyi gelir

 

 • Papatya çayı: Mide mukozasını rahatlatarak ağrıyı hafifleten bitkisel papatya çayı, yapımı da kolay bir içecektir. Mide ağrısını hafifleten papatya çayını iki tatlı kaşığı papatya kurusuna kaynar suyu dökerek, limon damlatın; ağzı kapalı olarak 10 dakika demledikten sonra ılık olarak için.
 • Tarçın çayı: Bir fincan kaynar suya bir tatlı kaşığı tarçın karıştırılarak, birkaç damla limon sıkılır ve içecek ağzı kapalı olarak demlendirilerek, ılık şekilde tüketilirse midede yanma şikayeti azalacaktır.
 • Ballı-Tarçınlı ılık Su: Hazımsızlık kökenli karın ağrısına bal tarçın ikilisi çok iyi gelmektedir. Bunun için bir fincan kaynar suyla bir tatlı kaşığı balı karıştırarak, bir çay kaşığı tarçını ekleyiniz. Karışımı ağzını kaparatak 5 dakiğka demlendirip, birkaç damla limon sıktıktan sonra ılık olarak içebilirsiniz.
 • Nane limon çayı: Her derde deva nane-limon bitki çayı mide bulantısı ile ağrısına çok iyi gelir. Ancak mide ağrısında ılık olarak tüketilmelidir. Mide ağrısına iyi gelen bir nane-limon çayı tarifi şı şekildedir: 1 tatlı aşığı nane ile yarım limonu iri parçalar halinde cezveye alınız. Bir fincan suyla bir taşım kaynatarak ılımaya bırakınız. Çay ılıdığında süzerek tüketiniz.
 • Çörek Otu: Çörek otu, karın ağrısının adeta doğal  ilacıdır. Karın ağrılarında bir çay kaşığı çörek otunu iki çay kaşığı bal ile karıştırarak tüketebilirsiniz.
 • Kekik Yağı: Bir bardak suya bir damla kekik yağı damlatılarak içilirse, gaz sancılarından kaynaklanan karın ağrıları hafifleyecektir.
 • Taze Nane: Nane yaprakları,  çiğ olarak tüketildiğinde üşütmeye bağlı karın ağrılarını iyileştirici rol  oynamaktadır.
 • Nane limon: Nane yatıştırıcı etkisi  ile üşütme kökenli karın ağrılarında birebirdir. Nane limon kaynatılarak, sıcak olarak tüketilirse karın ağrılarının hafiflemesinde etkili olacaktır.
Mide Yanmalarına ve Gastrit Ağrılarına İyi Gelen Sebzeler ve Bitkiler;

mide yanması

Mide ağrısına iyi gelen bitkiler, ağrının hafiflemesinde iki şekilde etkili olmaktadır; ya mide asidini dengelemekte ya da içeriğindeki maddeler yoluyla bir nevi ağrı kesici bitkisel ilaç etkisi yapmaktadır. Mide ağrıları nasıl geçer diyorsanız buyurun gastrit için öneriler;

 • Fesleğen: Mide yanmasına iyi gelen şifalı bitkiler arasında ilk sırada yer alan fesleğen, mide yanması şikayetlerinde yemeklerden sonra tüketilebilir.
 • Maydanoz: Özellikle sapı ile beraber tüketilmesi gereken maydanoz, mide ağrılarını hafifletmeye yardımcı olmaktadır. Şişkinlikle beraber seyreden gaz sorununun eşlik ettiği mide ağrıları için birebirdir.
 • Karnabahar:Haşlanmış karnabahar, asit düzenini dengeleyerek mide ağrılarını dizginleyen sebzeler arasındadır. Mide asidi kaynaklı ağrılarda, dengeleyerek mide yanmasına iyi gelip rahatlamasını sağlamaktadır.
 • Haşlanmış patates: Midenin  asit düzeninden kaynaklanan ve mide ekşimesi yada yanma hissinin de eşlik ettiği ağrılarda haşlanmış patates iyileştirici etki yaratmaktadır.
 • Rezene: Kramp tarzı mide ağrılarının ilacı olan rezene, aromatik bir bitkidir. Rezene tohumu, gaz giderici etkisi ile şişkinlikle seyreden mide ağrılarını hafifletmektedir.

Karın Ağrısına Hangi Meyveler İyi Gelir?

karın ağrısı
 • Kuru meyveler: Kuru incir, kuru kayısı ya da kuru erik gibi besinler, içeriğindeki potasyum maddesi yoluyla mide ağrıları karşısında ağrı kesici ilaç gibi rol oynayabilmektedir. Gaz sorununun eşlik ettiği mide sancıları için tüketilebilir. Kabızlık şikayetine bağlı olduğu düşünülen mide ağrılarında kuru meyveler birebirdir.
 • Elma-Armut: Elma ve armut, mide yanmalarını yatıştıran ve şikayetleri azaltan, en  önemli meyveler içindedir.
 • Muz: Mide ekşimeleri şikayetleri ve mide yanmaları için muz, ilaç etkisi görerek, midenin rahatlamasını sağlamaktadır.

Mide Ağrılarını Başka Ne Keser?

mide ağrısını ne keser

Mide yanması, son derece rahatsız  edici bir problemdir. Gıda dokunmalarına bağlı yaşanan mide yanmaları çeşitli besinlerle baskılanabilir. Ancak  günlere yayılan ve sık tekrarlayan mide yanmaları ve gastrit sancıları midedeki doku kayıpları gibi nedenlerden kaynaklanabileceği için bir Gastroenteroloji uzmanı tarafından muayene edilmeli ve tedaviye başlanmalıdır. Sürekli mide yanmalarında şikayetleri gıdalarla baskı altına alarak, doktora gitmemekte direnmek, midedeki hastalığın gelişmesine yol açacaktır.

 • Badem: Bu kuruyemiş çeşidi içeriğinde bulunan yüksek oranda lif, bademin mide yanmalarında iyileştirici rol oynamasına sebep olmaktadır.
 • Ilık süt: Mide yanması şikayetlerinin en etkili ilacı bir bardak ılık  süttür. Kısa zaman için içinde keser.
 • Ilık su: Mide ağrısı karşısında ik etapta ılık su içilmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir. Ilık su, gazın atılmasına ve mide bağırsak sisteminin rahatlamasına yardımcı olmaktadır.

Karın ağrısı, çok çeşitli sebeplerden kaynaklanabilmektedir. Uzun süren şiddetli karın ağrıları ne yapmalı derseniz mutlaka doktor kontrolü gerekir. Mide yanması gaz sancısı olarak yaşandığı ve kabızlık, ishal ve sindirim sistemi rahatsızlıklarından kaynaklandığı durumlarda gaz giderici gıdalar, ağrının hafiflemesinde etkili  olmaktadır. Üşütme kaynaklı  karın ağrılarında bitkiler ve bitkisel çaylar etkilidir.

Mide bulantısı nasıl geçer ve mide gribi nedir yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

Bu Paylaşıma Oy Ver

Performans pazarlama alanında hizmet veren Tugaycan, Aferin.NET'i SEO uyumlu içerekler oluşturarak hem faydalı içerikler oluşturmak hem de trafik çekmek amacıyla kurdu.

Tugaycan aslan

Yorum yapın