Motor Ehliyeti Almak Hakkında Her Şey – Güncel Döküman

Motor ehliyeti alma süreci karışık bir süreç olarak görünsede aslında süreçler o kadar karışık ve zorlu değildir. Bu yazıda motosiklet ehliyeti hakkındaki tüm sorularınıza cevap verdik.

Motor Ehliyeti
Motor Ehliyeti

Motor Ehliyeti Nasıl Alınır?

Motosiklet ehliyeti almak için öncelikle bir sürücü kursuna kaydolmalı ve kursu başarıyla tamamlamalısınız kursu tamamladıktan sonra MEB’in düzenlediği yazılı sınava girip sınavdan 70 ve üstü puan almalısınız. Kursu ve sınavı başarıyla geçtikten sonra 35 dakika süren ve 5 dakikası özel bir parkurda yapılan motorsiklet sınavını da başarıyla tamamlayarak motorsiklet ehliyeti alabilirsiniz.

Motor Ehliyeti Nasıl Alınır?

Sürücü kursu, yazılı sınav ve direksiyon sınavını geçmeniz halinde e-devlet üzerinden Sürücü Belgesi Başvurusu yapabilirsiniz.

Motor Ehliyeti Almak İçin Neler Gerekli?

Motorsiklet ehliyeti almak için gerekli evraklar:

  • 2 adet biyometrik fotoğraf
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • E-Devlet üzerinden alınmış öğrenim durum belgesi
  • Aile hekimliğinden alınmış bir sağlık raporu
  • E-Devlet üzerinden alınmış Adli Sicil Kaydı.
  • Kan Grubu Kartı
  • Evlenen ve soyadını değişen kadınlar için Evlilik Cüzdanı fotokopisi.

Tüm bu belgeleri sağlayarak motorsiklet ehliyeti alabilirsiniz.

Motor Ehliyeti Ne Kadar?

2022 kasım itibariyle motorsiklet ehliyeti almanın maliyetinin toplamı, A1 sınıfı ehliyet için 2995 TL, A2 sınıfı Ehliyet için 3385 TL, A sınıfı ehliyet için ise 3885 TL’dir.

Ehliyet TürüSürücü Kursu MaliyetiSınav Giriş ÜcretiEhliyet HarcıToplam
A1 Sınıfı Ehliyet2010₺280₺705₺2995₺
A2 Sınıfı Ehliyet2400₺280₺705₺3385₺
A Sınıfı Ehliyet2900₺280₺705₺3885₺
Motosiklet Ehliyeti Fiyatları

Dünyanın en iyi bisikletini merak ediyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz.

A1 ve A2 Sınıfı Ehliyet Arasındaki Fark Nedir?

A1 sınıf ehliyet ile birlikte 50cc ve 125cc arasındaki motosikletleri 16 yaşında kullanabilirsiniz. A2 sınıf ehliyet ile birlikte 125cc ve 600cc arası motosikletleri 18 yaşında kullanabiliyorsunuz.

Motor Ehliyeti Almak Ne Kadar Sürer?

Motosiklet ehliyeti almak kurs, sınav ve resmi işlemler ile birlikte 45 gün sürmektedir.

Araba Ehliyeti Olan Motosiklet Ehliyeti Nasıl Alır?

Araba ehliyetiniz olsa da motosiklet ehliyeti almak için motosiklet ehliyet için sürücü kursuna kaydolmalı, yazılı ve direksiyon sınavlarını başarıyla tamamlamalısınız.

Elektrikli Motosiklet Ehliyeti Nasıl Alınır?

Elektrikli motor ehliyeti, normal motosiklet ehliyeti altında değerlendirir. Motosiklet ehliyeti alarak elektrikli motor da kullanabilirsiniz.

Bu yazımızda motor ehliyeti ile alakalı tüm sorulara cevap vermeye çalıştık, farklı sorularınız olursa yorum alanından bizlere iletmeye çekinmeyin. Dilerseniz sitemizde bulunan Dünyanın En İyi Dans Eden Ülkesi, Özel Güvenlik Nasıl Olunur? ve Bira Alkol Oranı yazılarımızı okuyabilir, aynı zamanda İnat TV Pro APK İndir ve En Eğlenceli İnternetsiz Oyunlar yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

Bu posta oy ver!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Tugaycan

Tugaycan

Tugaycan, Aferin.NET'i 2022 yılının haziran ayında yıllardır biriktirdiği SEO tecrübesiyle birlikte kullanıcıların aradığı sorulara cevap vermek için kurdu. Normalde bir ajansta PPC Technical Lead olarak çalışan Tugaycan, bu işi hobi amaçlı yürütüyor.

Yorum yapın