Narın Faydaları Nelerdir?

Narın Faydaları Nelerdir? Nar Neye İyi Gelir?

Çarşıdan aldım bir tane, eve geldim bin tane’ derken bin taneciği bin derde deva olan narın faydalarını ne kadar biliyoruz? Çekirdekleri olmasaydı, bir de kolay soyulsaydı diye nar yemekten çekiniyorsanız, bilseydiniz öyle demezdiniz diyoruz.
Önce narın maneviyatından bahsedelim biraz! Anadolu’daki gelmiş geçmiş tüm mitolojik bereket tanrıçalarının elinde tuttuğu nar yeni hayatları ve bereketi temsil eder. O zamandan bu zamana gelen ‘bereketli’ sıfatından olsa gerek, çoğu evde yılbaşında sokak kapısında nar kırılır. Nar Eski Mısır’da kutsal ve büyülü kabul edilirken, Osmanlı tıp (rababet) kitaplarında günümüzde depresyon da denilen huzursuzluğun ve hazımsızlığın şifası olarak önerilir. Kutsal kitabımız Kuran- Kerim’de ise ayetlerde adı geçen 6 meyveden biridir nar! 3 ayette nardan bahsedilmektedir. Anavatanı Kuzey Afrika olmasına rağmen dünyanın her tarafında yetişir.

narın faydaları

Şimdi gelelim narın faydalarına! Nar’a doğal antibiyotik diyebiliriz. Günümüzün bilimsel çalışmalarında da tam bir sağlık deposu olarak şifa diye nitelendiriliyor nar! Hem kabuğu hem de tanecikleriyle vücudumuzu koruyan nar bakın hangi dertlere deva oluyor;

Antioksidan zengini nar birçok hastalığa karşı savaşan bir kahraman!

Antioksidanlar oksitlenmeyi engelleyerek bir bakıma hücrelerimizin pasını çözüyor. Vücuttaki bazı enzimleri artırarak bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve bu da enfeksiyonlara karşı koruyucu bir kalkan yaratıyor. Nar suyundaki antioksidan miktarı yeşil çay, portakal ve kızılcık suyundan daha fazla. 1 bardak nar suyu 10 bardak yeşil çay, 3 bardak portakal suyu ve 4 bardak kızılcık suyuna eşdeğer antioksidan barındırıyor.

Narın besin değerleri

narın besin değerleri

Nar için tam bir potasyum deposu diyebiliriz. 100 gr narda (4’e bölünmüş iri bir nar) ortalama 250 mg potasyum, 63 mg. kalori, 3 mg. kalsiyum, 0,3 mg demir, 8 gr. fosfor, 0,5 gr. protein, 3 mg. sodyum ve az miktarlarda A, B1, B2, B3 ve 4 mg. C vitamini bulunuyor. Narın içeriğinde yağ neredeyse hiç yok.

Bazı araştırmalar gösteriyor ki nar suyunun antibiyotik veya virüs öldürücü ilaçlar kullanırken tüketilmesi durumunda, antibiyotiğe dirençli bakteriler üzerinde de etkili olabiliyor.

Narın kalp ve damar sağlığı üzerindeki etkisini test eden birçok klinik bulgu var. 1 yıl boyunca düzenli içilen nar suyunun LDL (Kötü kolesterol) ve HDL (İyi kolesterol) nin damar tıkanıklığa yol açan oksidasyonu azalttığı, damarların içinde biriken yağ taneciklerini erittiği gözlemlenmiş. İsrail’de yapılan bir araştırmada ise denek olarak kullanılan farelere nar suyu verilmiş ve damar tıkanıklığının % 44 oranında azaldığı sonucu literatürlere geçmiş. Narın damarlar üzerindeki bu yapıcı etkisi içeriğinde bulunan tannin, polyphenolic ve anthocyanin maddelerinin serbest radikallerle mücadele etmesinden kaynaklanıyor. Kolesterolü düzenleyici etkisinin yanı sıra kan şekerini ayarlıyor ve kalp çarpıntılarını dindiriyor.

Kroner kalp rahatsızlıklarının strese bağlı sebeplerini ortadan kaldırmaya yardımcı olan nar, yine bilimsel araştırmalara göre kan basıncını artıran ACE enzimini engelliyor ve tansiyonu düşürüyor. 62 – 77 yaş arasındaki bir grup hasta üzerinde yapılan bir başka deneyde ise 15 gün aksatmadan içilen bir çay bardağı nar suyunun ACE değerini %36 azalttığı belirtiliyor.

Nar çağın vebası kansere karşı da vücuda direnç sağlıyor. Yine narın faydalarını test eden deneylerden yola çıkarsak Amerika’daki Wisconsin Üniversitesi’nin nar suyuyla yaptığı kanser araştırmalarından bahsedelim. Deney kanserli hayvanlar üzerinde yapılmış, kanserli hücrelerin yayılma hızını gerilettiği ve kemik metastazını engellediği görülmüş. Prostat kanserinde olan yavaşlatıcı etkisi araştırıldığında ise kanserli hücreleri ayıklayarak öldürmesiyle bunun sağlandığı görülüyor. Kanserli hastalara iki yıl boyunca düzenli nar suyu verilmesiyle hastalığın gelişimi %85 oranında önlenmiş. Narın gerilettiği kanser türleri arasında akciğer, meme, kolon ve cilt kanserleri de yer alıyor.

Kanser konusunda otorite yayınlardan birinde (Cancer Prevention Research) narın içerdiği ‘ellagitannins’ maddesinin kanser hücrelerini üreten östrojen hormonunu baskıladığı araştırma sonucu olarak yazılmış. Narın bu hormonun baskılanmasına katkısı meme kanseri için de geliştirilen yeni ilaçlar için umut olmuş.

Narın kabuğu da en az taneleri ve suyu kadar önemli. Çünkü nar kabuğunda yine kanserin panzehri olabilecek ellagik asit var. Narın içindekinden daha fazla antioksidan, anti kanser özelliklere sahip.

Enfeksiyonlara ve iltihaplanmalara karşı nar ilaç gibi! Özellikle dişetiyle ilgili iltihaplanma ve kanamalı durumlarda nar oldukça etkili. Dişetlerini kuvvetlendiriyor ve iltihaplanmaları önlüyor. Cilde iyi gelen ve kozmetik alanında da hammadde olarak kullanılan nar (özellikle nar çekirdeği yağından kozmetik sektörü yararlanıyor); cilt ve mide enfeksiyonları, tırnak dolamaları ve iltihaplanmalarıyla, yaraların iyileşmesini sağlıyor. Ayrıca ağız bölgesindeki uçuklar için de nar yiyebilirsiniz. İsrail’de narla yapılan bilimsel çalışmalarda böbrek hastalarına bir yıl süreyle haftada 3 kere yarım bardak nar suyu verilmiş ve enfeksiyon oranında azalma yarattığı raporlanmış.

Narın çiçeğinin de yaraların iyileşmesinde etkili olduğu biliniyor. Yaraların ve iltihaplı cilt, tırnak bölgelerinin iyileşmesi için narın çekirdeklerini balla karıştırıp sürebilirsiniz. Bu bölgelere organik nar pekmezi de tatbik edilebilir.

Nar kandaki yağ asidinde dengelenme sağlıyor. Bu konuda otoriter çalışmalardan biri Edinburgh Üniversitesi’nde yapılmış. Deneklere 4 hafta boyunca günde yarım litre nar suyu içirilmiş. Çalışmada kandaki yağ asidinin düştüğünü ve bel bölgesindeki yağlanmanın azaldığını raporlanmış.

Nar erkekler için güçlü bir afrodizyak, kadınlar içinse menopoz dönemlerinin sıkıntılarını hafifleten bir ağrıkesici gibidir. İngiltere’de erkekler üzerinde yapılan bir araştırmada günde bir bardak nar suyuyla ereksiyon problemlerinin giderildiği, sperm kalitesinin ve sayısının arttığı görülmüş.

nar

Bin tanesinin bin derde deva olduğu narın insan vücuduna kattıkları aslında saymakla bitmiyor.

  • Düzenli olarak nar suyu tüketilmesiyle artrit şikayetler azalıyor, romatizmayaiyi geliyor.
  • Ses kısıklığınızda tatlı nar suyu içtiğinizde sesinizin düzeldiğini göreceksiniz.
  • Nar yediğinizde enerjinizin yükseldiğini hissedeceksiniz.
  • Narı içindeki zarını ayırmadan yerseniz mide ülseriniz varsa şifa verecektir.
  • Kabızlık nasıl geçer diyorsanız, nar size bu sorunun alt etmenizde yardımcı olacak ve basurunuz varsa ekşi narla sirkeyi karıştırıp sürdüğünüzde rahatlayacaksınız. İshalseniz narın taneleri ve kabuğunu suyla kaynatarak yapacağınız çayı 3 gün boyunca kahvaltıdan önce bir bardak içerseniz ishaliniz kesilecek ve bağırsaklarınızda kurt varsa dökülecek.
  • Nar safra ve idrar söktürücü bir etkiye sahiptir. Vücudunuzdaki toksinleri nar yiyerek atabilirsiniz.
  • Rahim duvarınız inceyse ve bu yüzden hamile kalmakta zorlanıyorsanız 15 gün boyunca günde 2 bardak nar suyu için. Rahim duvarınız kalınlaşacaktır.

Narı kimler yememeli?

Küçük çocukların, düşük tansiyonluların, hamilelerin ve mide bağırsak hastalığı olanların az tüketmesi önerilmektedir.

Narın kabuğunu nasıl kullanacak, nasıl saklayacaksınız?

Narın soyduğunuz kabuğunu sakın atmayın, atarsanız faydalı antioksidanları ve antosiyaninleri de çöp yaparsınız. Nar kabuğunun içerdiği antioksidanlar, içindeki antioksidan oranından daha fazladır. Güneşte kurutarak buzdolabı poşetinde saklayabilir, kurutulmuş nar kabuğunu öğüterek çaylarınıza katabilirsiniz. Çayı hazırlarken 1 litre suya 3 yemek kaşığı nar kabuğu tozu katılması ve 10 dakika demlenmesi gerekmektedir.

Nar suyu tüketirken dikkat; Narı taze olarak tüketin ve suyunu kendiniz sıkın. Market raflarındaki nar suyu belirtilen faydaları sağlamayacaktır.

Bu Paylaşıma Oy Ver

Performans pazarlama alanında hizmet veren Tugaycan, Aferin.NET'i SEO uyumlu içerekler oluşturarak hem faydalı içerikler oluşturmak hem de trafik çekmek amacıyla kurdu.

Tugaycan aslan

Yorum yapın