Nefes Alıp Verirken Islık Sesi

 Nefes Alıp Verirken Çıkan Islık Sesi 

Bazen nefes alıp verirken ıslık sesi çıkabilir, nefes alıp verirken çıkan ıslık sesi akciğerin nefesi içeri alırken ve dışarı verirken zorlandığının habercisidir.  KOAH, Astım vb. hastalıkların belirtisi olabilir. Eğer sigara kullanan ve çok az hareket eden bir bireyseniz, nefes alıp verirken ıslık sesi çıkmasını normal karşılayabiliriz, fakat bu normallik yinede doktora gitmeyeceğiniz anlamına gelmez. Eğer nefes alıp verken ciğerinizden ıslık sesi çıkıyorsa kesinlikle bir doktora başvurmalısınız.
nefes alıp verirken ıslık sesi

Nefes Alırken Islık Sesi Neden Olur?

Eğer sigara kullanan, ciğerleri yoran bir işte çalışan bir bireyseniz, bu nefes alıp verirken çıkan ıslık sesinin gelmesi yaşanır. Bunun nedeni ciğerde oluşan ziftin ve balgamın ciğeri kaplaması ve nefes alıp verirken zorlanmasıdır.  Ciğerinizden ıslık sesinin çıkmasıyla birlikte öksürüyorsanız, sigara içiyorsanız sigarayı bırakmanız, doktor kontrolünde balgam sökücü ilaçlar kullanmanız gerekmektedir. 

Nefes Alıp Verirken Islık Sesi Tedavisi

Nefes alıp verirken oluşan ıslık sesinin elbette tedavileri mevcuttur. Böyle bir durumla karşılaştığınızda ilk önce doktora gitmelisiniz, doktora gidecek vaktiniz yoksa nefes alıp verirken ıslık sesi tedavisine evde aşağıdaki maddelerle devam edebilirsin:
  • Sıcak bir bitki çayı içebilir, göğsünüzü yumuşatabilirsiniz.
  • Süt içebilirsiniz.
  • Tylol hot içerek gece iyice terleyebilirsiniz.
  • Balgam sökücü şurupları doktor kontrolünde içebilirsiniz.
  • Nane içeren içecek ve yiyecekleri tüketebilir, nefesinizi açabilirsiniz.
  • Doktora giderek, tedavi isteyebilirsiniz.

Boğazdan Gelen Islık Sesi

Boğazdan gelen ıslık sesinin en büyük nedenlerinden biri boğazda biriken balgamdır. Boğazınızdaki balgamı sökerek, boğazdan gelen ıslık sesi sorununa çözüm bulabilirsiniz fakat geçici çözümlerle zaman geçirmektense doktora gidip boğazdan gelen ıslık sesinin tedavisi hakkında tıbbi yardım alabilirsiniz.  Boğazdan gelen ıslık sesi genelde hırıtıldı şekilde çıkar ve genellikle balgamdan kaynaklanır.
boğazdan gelen ıslık sesi

Ciğerden Düdük Sesi Gelmesi

Ciğerden düdük sesi gelmesiyle, nefes alıp verirken çıkan ıslık sesi aynı konulardır, Ciğerden düdük sesi gelmesi ciğerde çok fazla zift ve balgam birikmesiyle oluşur. Nefes alıp verirken ciğerinizden düdük sesi gibi bir ses geliyorsa ciğerinizi rahatlatacak şeyler tüketebilir bunun yanısıra doktorunuzdan ciğeriden gelen düdük sesinin tedavisi için tıbbi destek alabilirsiniz. Eğer ciğerinizden nefes alıp verirken hırıltılı bir ses geliyorsa çok zaman geçmeden doktorunuza başvurabilirsiniz.

Yorum yapın