Öksürüğe İyi Gelen Tedavi Yöntemleri

Öksürüğe İyi Gelen Bitkisel Tedavi Yöntemleri İle Öksürük Nasıl Geçer?

Öksürüğe iyi gelen tedavi yöntemleri ile öksürükten kolayca kurtulabileceksiniz.Yetişkin veya çocuklarda ses kısıklığı, kuru öksürük veya balgamlı öksürük çeşitleri üst solunum yollarında özellikle; boğaz kaşıntısı, gıcık, bademcik ağrıları, ses kısıklığı yapabilir. Bu sorunları daha fazla kafamıza takmadan öksürük tedavisi için aşağıdaki öksürüğe iyi gelen doğal yöntemleri uyguluyoruz.

öksürüğe iyi gelen tedavi yöntemleri

Hızlı Bakış: Bu yazımızda öksürük nasıl kesilir, öksürüğe ne iyi gelir bitkisel olarak ve tedavi yöntemleri ile öksürük nasıl geçer, kuru ve balgamlı öksürüğü hangi şurup ne keser, İbrahim Saraçoğlu öksürük kürü hakkında detaylıca bilgiler bulacaksınız.

Öksürüğe Ne İyi Gelir, Tedavi Yöntemleri;

 • Öksürük Tedavisi İçin İbrahim Saraçoğlu Bitkisel Kürü İle Öksürük Nasıl Kesilir: Yeni tarifi vermeden önce şuradaki Prof. Dr. Ahmet Maranki’nin öksürük tedavisi için verdiği karaturp bal kürü yazımıza bakınız.
 • Çocuklardaki Öksürüğe İyi Gelen İbrahim Saraçoğlu Kürü: Faranfit ve bademcik enfeksiyonları önlemek için adaçayı gargarası birebirdir. Özellikle grip ve nezle salgını olduğu zamanlarda vücut direncini arttırmak ve korunmak için akşamları ve sabahları birer kere yapılmalıdır.
 • Hatmi Çiçeği Tedavisi: Yetişkin ve çocuklar için uygulanmasında sakınca olmadığını söyleyen sayın İbrahim hocamızın diğer kürü; 1 çay bardağı kaynar sütün içerisine 5 gram hatmi çiçeği atılır ve 2-3 dakika beklenir. Günde 2 defa tekrarlanan bu doğal karışım öksürük tedavisi için iyi gelir. Hatmi çiçeği şifalı bitkidir ve etkisini hemen gösterir.
 • Feridun Kunak Öksürük Şurubu Tarifi: Evde doğal öksürük şurubu tarifi veren Feridun Kunak hemen antibiyotiklerde çare aramamızı dile getirdi ve ardından şu öksürük ve gıcık için iyi gelen bitkisel ev yapımı şurup tarifini verdi;
 1. 1 adet karaturp suyu (Katı meyve sıkacağı ile sıkılmış)
 2. Yarım kök zencefil suyu (Aynı şekilde)
 3. Yarım taze limon suyu
 4. 1 çay kaşığı dut pekmezi veya harnup pekmezi.

Yapılışı: Tüm malzemeleri cam bir kap içerisinde karıştırın ve çocuklar için 1 yemek kaşığı, yetişkinler için ise 2 kaşık tüketin.

Bitkisel Tedavi Yöntemleri İle Öksürük Nasıl Giderilir

öksürük


Balgamlı veya kuru öksürüğe çare olarak aşağıdaki doğal tedavi yöntemleri öksürüğe iyi gelir. Evde ilk yapabileceğimiz ya bitki çayları sayesinde boğaz rahatlamasını sağlamalıyız yada boğazdaki gıcık oluşumunu önlemeliyiz. Öksürük için en önemli olan yöntem vücuda su kazandırmaktır, sebebi ise; su balgamı en iyi çözen maddelerin başında yer alır, ayrıca boğazda kuruluk hissini gidererek şiddetini en aza indirir.

Öksürüğü Ne Keser: Öksürüğü kesmek için birbirinden farklı doğal çözüm yöntemleri bulunuyor fakat aşağıda verilen öksürüğe iyi gelen bitkiler denemiş ve olumlu sonuçlar alınmış bitkisel tedavi yöntemi öksürüğü keser ve boğazda gıcık, kaşıntı gibi semptomları geçirir. Eğer burun tıkanıklığı da var ise nefes açıcı buğu veya tuzlu su yapabilirsiniz.

Öksürüğe İyi Gelen Bitkiler; 

Öksürüğün tedavisi en iyi gelen bitkisel karışımlar aşağıdaki gibidir. Gerek yetişkinlerde gerekse çocuklarda öksürük nasıl geçer inceleyelim;

 • Kuru Öksürüğü Kesen Bal, Karabiber Karışımı: Bu bitkisel kür kuru öksürüğü keser ve boğazda bir rahatlama sağlar ayrıca ses kısıklığı için de etkilidir. 1 küçük kaşık toz karabiber ve 1 kaşık balı karıştırın. Bu karışımı yavaş bir şekilde yutkunarak için. Ardından su içmeyin yaklaşık 5 dakika sonra ılık bir bardak süt ile öksürük tedavisini bitirin. Öksürüğe iyi gelen bu doğal karışım öksürüğü kesmek için birebir bir çaredir.
 • Zencefil, Bal Karışımı Öksürüğe İyi Geliyor: Bilindiği gibi bal içeriğinde öksürük gideren bileşenler bulunmakta. Zencefil ise bir çok hastalığa iyi geldiği gibi öksürüğe de iyi geliyor. ballı zencefil kürünü öksürük için kullanabilirsiniz, oldukça etkilidir. Taze zencefili rendeledikten sonra çay süzgeci ile parmakla bastırarak suyunu çıkarın. Ardından bir büyük kaşık bal ilave edip karıştırın. Öksürük tedavisi için kür hazır.
 • Balgamlı Öksürük Nasıl Geçer: Eğer öksürük balgamlı ve yanma şikayeti ile devam ediyorsa balgam sökücü özellikteki bu bitkisel kür öksürüğe iyi gelecek;
 • Balgam Söktürücü Öksürük İçin Kür: Balgam söktürücü bitkiler hem balgamlı öksürüğü kesmek için hemde bronşitsinüzitfaranjit hastalığına iyi gelir. Ihlamur, karanfil, kabuk tarçın, zencefil balgamlı öksürüğü kesmek için adeta birebir. İsterseniz bu bitkilerin çayını yapabilirsiniz. Evde bu bitkiler bulunuyorsa bir bitki çayı yaparak demleme yapabilirsiniz. Bitki çayları normal siyah çay gibi demleme yapılırsa özelliğini kaybedebilir, en fazla 5 dakika içinde demleme işlemini gerçekleştirin. Demleme sonrasında dinlendirmek çayı daha etkili yapacaktır, ayrıca üst solunum yollarına iyi gelir.
 • Ihlamur Çayı: Öksürüğü ne keser diye sorsak herkes ıhlamur çayından bahseder. Flavonoidler içermesi ve vücutta oluşan iltihaplara iyi gelen ıhlamur çayını demleyerek içmek öksürüğe çare oluyor.

Öksürük, Bitkisel Kür Çay Tarifleri İle Nasıl Geçer;

 • Öksürük Elma, Ihlamur, Karanfil Kürü İle Geçer: Öksürüğe iyi gelen diğer bitkisel tedavi çözüm yöntemleri arasında bu çay tarifi oldukça faydaları olan bir karışımdır. 1 adet elmanın kabuklarını soyduktan sonra tencereye alın. Üzerine bir tutam ıhlamur, birkaç karanfil, 1 kalın dilim limon ve evde varsa 1 adet kabuk tarçın ile kaynatın. Yetişkin ve çocuklarda öksürüğe iyi gelen kür tarifidir. Bir nevi evde öksürük şurubu yapmaktır.

En Etkili Öksürük Şurubu İsimleri

İster çocuklarda öksürük şikayeti veya yetişkinlerde fark etmeden kullanacağımız öksürük şurupları acil tedavi için kullanılır. Öksürük İlacını Prospektüs kurallarına uyarak kullanınız.

Benical Öksürük Şurubu: Solunum yolları ile alerjik reaksiyonlar nedeni ile oluşan öksürükler için kullanılan bir öksürük şurubudur.

Brodil Şurup: Özellikle balgamlı öksürük için daha etkili olan bu öksürük şurubu, balgam sökücü özelliği yanı sıra bronşit, nefes darlığı, solunum yolları hastalıklarında kullanılıyor.

Aferin Şurup: Grip, nezle gibi soğuk algınlığı enfeksiyonların tedavisinde de etkili olan bu şurup öksürüğe iyi geliyor.

Tylol Cold Öksürük Şurubu: Grip ile görülen hafif öksürük tedavisi için kullanılan bu şurup burun tıkanıklığı ve burun akıntısı tedavisi için.

Öksürük Neden Olur, Sebepleri Nelerdir;

3 haftadan fazla öksürük şikayetleri uzamış öksürük olarak nitelendirilir ve farklı hastalıkların habercisi olabilir. Nadir olsa da akciğer kanseri, ses teli ve bronş kanseri gibi hastalıklar görülebilir. Bu belirtilerle beraber hastada, hızlı kilo kaybı, zatürre, halsizlik, sık olarak ateşlenme gibi rahatsızlıklar görülebilir. Eğer uzun süren bir öksürük hastalığınız varsa uzman doktora başvurmalısınız.

 • Üst Solunum Yolları: Öksürük nedenleri arasında üst solunum yolları enfeksiyonları öksürüğe neden olur. Orta kulak enfeksiyonu, grip, nezle, sinüzit, faranjit gibi hastalıklar da öksürük yapar.
 • Alt Solunum Yolları: Bazı zamanlarda bronşiolit, zatürre, bronşit, reflü öksürüğe neden olabilir.
 • Alerjik Reaksiyonlar: Mevsimsel veya bulunulan ortamdaki hava kalitesi, kirli hava, sigara dumanı, parfüm kokusu veya hoşlanılmayan bir koku, toz oluşumu, köpek veya kedi tüyü, öksürük sebepleri arasındadır. Öksürük solunum yolları hastalığıdır.

Yorum yapın