Omega 3 Ne İşe Yarar? Omega 3 Nelerde Var?

Omega 3 Nedir? Hangi Besinlerde Bulunur?

Omega 3 eksikliği olanlar Omega 3 ne işe yarar?, nelerde omega 3 var? gibi soruları sorabilirler. Omega 3 vücut tarafından üretilmeyen ve ‘esansiyel’ olarak tanımlanan ‘çoklu doymamış temel yağ asitleri’nin adıdır. Karbon, oksijen ve hidrojenden oluşmuşlardır. Bu içeriklerin oranları ve kimyasal bağlanmalarına göre çeşitlenirler. Bu çeşitlerden en önemlileri EPA (Eikosapentaenoik asit) ve DHA (dokosaheksaenoik asit) dir.

omega 3 ne işe yarar

Bu asitler insan vücudunda sentezlenmediği için vücuda girmesi dışardan alınan besinlerle mümkündür. Balık ve diğer deniz ürünlerinde (mürekkep balığı, karides vb.) bulunan EPA ve DHA besinlerle vücuda girip, metabolik işlemler sonrası hücre zarlarının yapısına eklenirler.

Omega 3 eksikliği insanların yaşam tarzlarıyla ilintilidir. Kişi dengeli beslenmiyor ve sigara içiyorsa vücudun ihtiyaç duyduğu oranlarda düşüşler olacaktır.

Omega 3 vücut için neden gereklidir?

 • Omega 3 eksikliğinde ne olur?

Omega 3’ün vücut için önemine genel olarak baktığımızda, kardiyovasküler kalp ve damar sağlığının korunması başta olmak üzere kanın pıhtılaşması, beyin hücre zarlarının yapılanması gibi önemli fonksiyonları düzenleyen bir vitamindir. Hayati görevleri olan Omega 3 eksikliğinde önemli sağlık sorunlarıyla karşılaşılıp vücudun direnci zorlanacaktır.

omega3

Omega 3 Yararları

 • Omega 3’ün içeriğini oluşturan EPA ve DHA yağ asitleri tligliseritleri (kan yağ oranı) dengeleyerek kalp ritmini düzenler. Bu tepki kalp ritminin düzensizliğinde görülen kalp spazmları, krizler ve felç gibi durumların riskini azaltır.
 • Ayrıca kalp krizlerinde birincil neden olan yüksek kolesterol ve tansiyonu düşürücü etkisi bulunur. Kötü kolesterol denilen LDL’yi düşürdüğü gibi iyi kolesterol HDL’nin de yükselmesini sağlar.
 • Omega 3’ün kalp krizi riskini aza indirgeyen en etkili içeriği DHA’dır. DHA yağ asidi yüksek tansiyonun düşürülmesi için damarlardaki kasılmaya bağlı olarak gerçekleşen kan basıncını (eicosanoid hormonu) baskılama görevi görür. Damar yollarında rastlanan ve zamanla tıkanıklığa yol açan plak oluşumlarını azaltır ve kanın dengeli akışkanlığını sağlar. By-pass ameliyatları sonrası damarların çabuk iyileşmesi için doktor kontrolünde takviyesi de önerilmektedir. Fakat kalp ve damar sağlığı için Omega 3 takviyelerini ayarında kullanmak ve doktor önerisi olmadan takviye almamak da gerekiyor. Şöyle ki; Omega 3 araştırmalarında haftada 2 kez balık tüketmek felç riskini önemli oranda aza indirirken çok fazla tüketmek bu riski tetikleyebiliyor. Kan sulandırıcı ilaç kullananlar için de balık ve balık yağı takviyesi doktorlar tarafından önerilmiyor. Yine yüksek tansiyon hastalarının kullandığı ilaçlarla birlikte alınınca tansiyonun aşırı düşüşüne sebep olabiliyor.
 • Kanser türlerinde olumlu etkisi kanıtlanmıştır.
 • Kanser hastalıklarında metabolizmada iyi taraf olan bağışıklık sistemi, kötü taraf diye nitelendirilen kanser hücreleriyle savaşır. Bağışıklık sistemine direnç ve savaşma gücü veren Omega 3 yağ asitlerdir.
 • Omega 3 eksikliğinin kanser oluşumunda etkisi araştırılırken, Omega 3 içeren besinleri daha fazla tüketen popülasyonlar incelenmiştir. Zengin ve dengeli beslenen toplumlarda meme, prostat ve kolon kanserleri daha az görülmektedir. Ve başka bir araştırma sonucuna göre bu kanser türlerinin erken safhalarında verilen Omega 3 takviyelerinin kanser gelişim hızları üzerinde etkili olduğu gözlenmiştir. Kanser sebebiyle yaşanan hızlı kilo düşüşlerini yavaşlatan etkisi de vardır.
 • Zihinsel faaliyetler, ruhsal sorunlar için yapıcıdır.

Özellikle çocuklarda sık görülen hiperaktivite ve dikkat eksikliği sorunlarında Omega 3’ün desteğiyle iyileşmeler görülmektedir. Zeka gelişimine katkı sağladığı bilimsel olarak kanıtlanmış Omega 3’ün düzenli beslenmeyle eksikliğinin giderilmesi halinde beyin hücrelerinin yaşlanması da yavaşlıyor. Depresyon ve daha ileri düzeylerde Şizofreni, Alzheimer bulgularını hafifletiyor.

 • Osteoporoz için yavaşlatıcıdır.

Omega 3 iskelet yapısının sağlıklı işleyişinde vücuttaki kalsiyumun emilimini dengelediği için oldukça etkilidir. Omega 3 yağ asitleri kalsiyumun kemiklerde yeterli düzeyde depolanmasını sağlar. Kadınların menopoz sonrası oldukça sık yaşadığı kemik erimesini yavaşlatıcı etkisi vardır.

 • Romatizmal ağrıların ve adet ağrılarının şiddetini azaltır.

Eklemlerde yaşanan iltihaplı ve ağrılı sorunlar için Omega 3 yarar sağlamaktadır. Kadınların adet döngülerinde günlük yaşamlarını etkileyen dismenore adet ağrılarının hafiflemesinde de Omega 3 etkilidir.

 • Astım hastalığında olumlu etkileri vardır.

Fiziksel aktiviteler ve yorgunlukla baş gösteren astım ataklarında Omega 3 önleyicidir. İltihaplanmaya karşı kalkan oluşturan etkisiyle solunum yollarında düzelme sağlamak için önerilen besin grupları Omega 3 açısından zengin gıdaları kapsamaktadır.

 • Kilo kontrolü ve cilt güzelliğinde etkilidir.

Omega 3 açısından zengin besinlerin düzenli bir şekilde tüketilerek sporla birleşmesi vücuttaki yağ yakımını önemli oranda hızlandırmaktadır. Vücuda verdiği enerjiyle zihinsel ve fiziksel yorgunluğu önleyicidir. Omega 3 açısından zengin gıdalar cilt güzelliğinde etkilidir.

Omega 3 kaynakları nelerdir?
omega 3 faydaları

Omega 3 yağ asitleri insan vücudunda üretilmediğinden dengeli ve düzenli beslenmeyle dışardan alınan gıdalardan temin edilebiliyor. Vücudun Omega 3 ihtiyacı cenin durumundan yaşlılık sürecine kadar devam ediyor.

Haftada 2 kez sofranızdan balığı eksik etmeyin!

Tüketilen her balık vücut için yeterli Omega 3’ü barındırmadığı gibi, balığın pişirme şekli de Omega 3 değerinin azalmasına sebep olabiliyor. Fakat haftada 2 kez balık tüketilmesi Omega 3 eksikliğini sorun olmaktan çıkarıyor.

Balığı kırmızı ve beyaz etten ayıran en önemli özelliği doymamış yağ kaynağı olması. Balıktaki doymamış yağ bitkisel doymamış yağlardan Omega 3 içermesi açısından ayrışıyor. Bazı bitkisel besin grupları Omega 3 içeriyor fakat en zengin besin olarak ilk sırayı balık alıyor. Taze deniz balıklarıyla beslenen ülke insanlarında kalp krizinin daha az görülmesi de bu sonuçlardan biri. Çünkü DHA ve EPA doymamış yağ asitleri taze deniz balıklarında bulunuyor.

En fazla içeren balık Somon. Mevsim balıklarından ülkemizde de bol bulunan Hamsi, Uskumru ve Sardalya da bol miktarda Omega 3 içeriyor. Balığın Omega 3 değerlerini kaybetmemesi için buğulama veya ızgara olarak tüketilmesi fayda sağlıyor.

Takviye olarak alınan Balık Yağı

Takviye olarak balık yağından günde bir tatlı kaşığı (3 gr) alınması önerilirken, bu doz yaşa göre değişim gösterebiliyor.

Bitkisel Omega 3 kaynakları

Balık kadar zengin  olmada da Omega 3 (alfa linolenik asit) bitkisel besinlerde de bulunuyor. Her gün yenilen 3-4 adet ceviz ya da 8-10 adet badem vücuda Omega 3 veriyor. Yeşil yapraklı sebze (semizotu vb.), soya filiziyle hazırlanan yemekler ve salatalar, haftada en az 2 porsiyon kurubaklagil ( nohut, kuru fasulye) tüketimi, keten, kendir, chia tohumu ve avokado gibi meyveler yenilmesi de öneriliyor.

Özellikle emziren annelerin sütü de Omega 3 açısından oldukça zengindir. Bu yüzden ilk 6 ay bebeklere tek gıda olarak anne sütü verilmesi zihinsel gelişim açısından çok önemli bir etken oluşturuyor.

Omega 3 eksikliği nasıl anlaşılır?

Kişilerin düzenli ve dengeli beslenerek balık tüketmesi veya balık yağı takviyesi alması Omega 3’ün yeterli olup olmadığına işaret etmiyor.

Uzman doktor önerisiyle hs-omega 3 indeks testi yapılarak kesin kanı oluşturuluyor.

Yorum yapın