Tüm Detaylarıyla Özel Güvenlik Nasıl Olunur?

Özel güvenlik mesleği son dönemde popüler olan meslekler arasındadır. Bu yazımızda özel güvenlik nasıl olunur sorusuna cevap verip, özel güvenlik olmak ile alakalı tüm sorulara cevap veriyor olacağız.

Özel Güvenlik Nasıl Olunur
Özel Güvenlik Nasıl Olunur

Güvenlik görevlilerinin görevi kalabalık olan ortamlarda temel asayişi sağlamak, değerli malların bulunduğu ortamlarda ise konutun güvenliğini sağlamaktır. Özel güvenlik görevlisi kişileri, kurumları ve değerli varlıkları korumakla sorumlu kişidir.

Özel Güvenlik Nasıl Olunur?

Özel güvenlik görevlisi olmak için ortaokul veya engelli olmamanız,lise mezunu olmanız, silahlı özel güvenlik eğitimi için 21 silahsız eğitim için 18 yaşını doldurmuş olmanız ve sabıka kaydınızın temiz olması gerekir. Tüm bu şartları tamamlıyorsanız yaşadığınız şehirde bulunan sertifika yetkisi olan eğitim kurumlarına başvurmalısınız. Eğitim kurumunda aldığınız eğitimlerden sonra Emniyet Genel Müdürlüğü’nün düzenlediği Özel Güvenlik Görevlisi (ÖGG) sınavlarına girip 60 üstü puan aldıktan sonra özel güvenlik görevlisi olabilirsiniz.

Özel güvenlik görevlisi (ÖGG) sınavları senede 6 kere yapılır. İlk sınavı kazanmadığınız senaryoda geride kalan 4 sınava, harç ödeyerek girebilirsiniz. Silahlı veya silahsız olarak iki farklı özel güvenlik görevlisi çeşidi vardır. Bu ikisi için farklı farklı şartlar aranır ve belgeleri de farklıdır.

  • Silahlı özel güvenlik görevlisi temel eğitim süresi 120 saattir. Silahlı güvenlik görevlisi eğitimleri toplam 18 gün sürer. 15 Gün Temel Dersler ve 3 gün silah dersi verilir. Silah dersinde 2 gün teorik, 1 gün poligonda 25 mermi atışı yaptılır.
  • Silahsız özel güvenlik görevlisi temel eğitim süresi 100 saattir ve 15 günde tamamlanır.

Özel güvenlik görevlisi eğitimine katılmak mecburidir. 10 saat devamsızlık hakkınız bulunur.

Kimler Özel Güvenlik Olamaz?

Özel güvenlik nasıl olunur sorusunu cevapladıktan sonra sıra geldi kimler özel güvenlik olamaz sorusunu cevaplamaya. Kimler özel güvenlik olamaz:

  • 18 yaşın altındaki bireyler
  • Sabıkası bulunan kişiler
  • Bir kuruma başvuramayan kişiler
  • ÖGG sınavından 60 puan altı alan bireyler.
  • Psikolojisi bozuk bireyler.
  • Kör veya gece körü olanlar.
  • Engeli olanlar.

Gördüğünüz üzere özel güvenlik olma süreci düşünüldüğü kadar zor değildir. Özel güvenlik nasıl olunur bahsederken min. 15 günlük bir kurs sürecinden bahsetmiştik, lafı fazla uzatmadan özel güvenlik kurs ücretleri ne kadar ona bakalım:

Özel Güvenlik Kurs Ücreti Ne Kadar?

Özel güvenlik kurs ücreti, kursların dershane gibi özel sektör olmasından kaynaklı değişmektedir. 2022 piyasasına göre özel güvenlik kurslarının ücreti silahsız eğitimler için ortalama 1700₺ , silahlı eğitimler için ise 2100₺’dir.

Özel Güvenlik Maaşları

Özel güvenlik maaşları çalışılan kurumdan kuruma değişiklik göstermektedir. 2022 Yılı itibariyle en düşük özel güvenlik maaşı 6250₺ iken, ortalama 8270₺’dir.

Özel Güvenlik Kartı Ne Kadar?

Özel güvenlik kartı 65₺’dir. Bu ücreti her bankadan yatırabilirsiniz.

Dövmesi Olanlar Özel Güvenlik Olabilir mi?

Dövmesi olanlar özel güvenlik görevlisi olabilir. Çalışılan kurumun kuralları çerçevesinde özel güvenlik görevlilerinde herhangi bir sorun teşkil etmez.

Sicili Bozuk Olan Özel Güvenlik Olabilir mi?

Sicili bozuk olanlar özel güvenlik olamaz. Özel güvenlik olmanın şartlarından biri de sabıka kaydının temiz olmasıdır.

Özel Güvenlik Sağlık Raporunda Nelere Bakılıyor?

Özel güvenlik raporunda, Psikiyatri, Nöroloji, Göz, KBB ve Ortopedi raporlarına bakılır. Psikolojinizin normal olup olmadığına ve fiziksel engelinizin olup olmadığına bakılır.

Özel Güvenlikte Boy Sınırı Var mı?

Özel güvenlik olmak için kilo ve boy şartı aranmaz.

Özel Güvenlik Kursu Kaç Ay Sürer?

Özel güvenlik kursu silahsız eğitim için 15 gün, silahlı eğitim için 18 gün sürer.

Özel Güvenlik Sınav Harcı Ne Kadar?

Özel güvenlik sınav harcı 2022 itibariyle 150₺’dir. En güncel harç fiyatlarına EGM üzerinden ulaşabilirsiniz.

Özel Güvenlikler Polis Olabilir mi?

Özel güvenlik görevlileri polislik sınavlarına girerek polis olabilirler. Ayrıca özel güvenlikten polisliğe terfi etme gibi bir durum söz konusu değildir.

Bu yazımızda özel güvenlik nasıl olunur sorusunun tüm detaylarıyla cevabını verdik. Sitemizde bulunan İnat TV Pro APK İndir, Bira Alkol Oranı ve En Eğlenceli İnternetsiz Oyunlar yazılarımızı okuyabilir, aynı zamanda Şehirler Arası Otobüs Ne Kadar Yakar ve Kalıcı Olarak Silinen Fotoğrafları Geri Getirme yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

Bu posta oy ver!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Tugaycan

Tugaycan

Tugaycan, Aferin.NET'i 2022 yılının haziran ayında yıllardır biriktirdiği SEO tecrübesiyle birlikte kullanıcıların aradığı sorulara cevap vermek için kurdu. Normalde bir ajansta PPC Technical Lead olarak çalışan Tugaycan, bu işi hobi amaçlı yürütüyor.

Yorum yapın