Reflü Nasıl Geçer?

 Reflü Nedir? Reflüye Ne İyi Gelir?

Reflü nasıl geçer, reflüyüye ne iyi gelir ve reflü nedir gibi soruların cevaplarını bu yazımızda sizler için topladık. Sizlerde reflüye iyi gelen tedavi yöntemlerine bu yazımız üzerinden ulaşabilirsiniz.

Reflü nedir?

 Midenin üzerinde  mide kapakçı olarak bilinen ve gıdaların yukarı çıkmasını engelleyen bir kas yapısı bulunur. Buna tıp dilinde ‘les, alt yutma borusu büzücüsü” denilmektedir. Ağız yoluyla alınan gıdalar bağırsaklardan mideye indikten sonra les anında kapanır ve besinlerin yukarı çıkmasını engeller. Mide kapakçığı görevini tam yerine getirmediği durumlarda reflü oluşur.

reflü nedir

 

Reflü neden olur?

 Mide içerisinde sürekli bir asit ve besin kırıntıları vardır, bu asitler midede kaldığı sürece problem yoktur fakat reflü GÖRH hastalığında mide kapakçığı genişler, zedelenir veya açılır. Karın içerisinde bulunan basınç ile yediğimiz, içtiğimiz kalıntılar veya asit yukarıya, yemek borusuna doğru hareket eder ve acı bir tat reflünün belirtileri arasındadır. Buna reflü denir diğer bir adıyla Gastro Özofageal olarak adlandırılır.

Reflüye Hangi Bölüm Bakar?

Reflü hastalığına  Gastroenteroloji bölümü bakar. Eğer gittiğiniz hastanede Gastroenteroloji yok ise dahiliye doktoruna gidilir. Ayrıca dahiliye doktoru sindirim sisteminde oluşan hastalıklar (ülser, kolitler, gastrit, mide yanması) gibi hastalıklara da bakar.

Reflü belirtileri nelerdir: 

reflü belirtileri

 

Yukarıda yazdığımız gibi reflü belirtileri arasında mideden yemek borusuna doğru acı bir tat hissetmek en çok bilinen belirtisi arasındadır. Buna artı olarak midede yanma, acıma, midede kramp, karın ağrısı gibi belirtisi vardır. Kişi azda olsa reflüyü, kalp sıkışması ve ağrısı ile karıştırılabilir. Bunu anlamak için hastanede yapılan işlemler oldukça gereklidir. Reflü belirtisi çoğu zaman gastrit belirtileri ile karıştırılabilir.

Özellikle çok yağlı yiyecekler, kızartma, çikolata, alkol veya mide için sağlıksız besinler reflüyü zorlamaya neden olur.

Resimde örneğini gösterdiğimiz less, mide kapakçığında bir problem olmaz ise kişi reflü değildir.

Reflü tedavi ile nasıl geçer:

 Reflü kimi zaman bitkisel ve ilaç tedavisi yanında yapılan diyet ile ilerlemiş durumlarda ise ameliyat kesin çözüm olarak bilinir ve hastalık geçer. Çok fazla ilerlemiş ve yayılan reflü hastalığının mide fıtığı ve mide kanseri yapma riski vardır, bir an önce doktora başvurup reflü tedavisi yapılmalıdır.

Reflü tanısı, tedavisi ve kesin çözümü oldukça kolaydır. Salt Endoskopi ile kısa zamanda anlaşılır ve tedavi sürecine başlanır.

Salt endoskopi nedir: Ağız yoluyla yutturulan bir hortum olmakla bereber doktorların görüntü almasını sağlayan tıbbi bir alettir. Bu tedavi yapılırken hasta uyutulur anestezi yapılır.

reflü tedavi ile nasıl geçer

Reflüye İyi Gelen Yiyecekler Nedir?

Aşağıdaki tabloda verilen öneriler reflüye iyi gelen yiyecekler sınıfındadır. Umarız bir an önce sağlığa kavuşur bu hastalığı yenersiniz. Ayrıca gastrit şikayetlerini bağlı mide yanmasına iyi gelir.

  • Bitkisel Proteinler: Columbia Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada, bitkilerden elde edilen proteinlerin sindirim sisteminin daha iyi bir şekilde çalışmasına ve önemli rüflü belirtilerine yardımcı olduğu saptamıştır. Hayvansal proteinlerden ziyade, kuru siyah fasulye ve mercimek gibi besinler ile alınan proteinler, reflü belirtilerinin yok edilmesi açısından önemli etkilere sahiptirler. Antioksidan ve folat içeren siyah kuru fasulye, reflüye iyi gelen besinler arasındadır.
  • Lifli Besinler: Lif açısından zengin olan yiyecekler, mide salgılanmasının gereğinden fazla olmasının önüne geçerler. Özellikle reflüye bağlı olarak gözlemlenecek ağrıların azaltılması için çok önemli olan bu besinler, öncelikli olarak tam tahıllı gıdalar, lifli sebze ve meyveler olarak öne çıkmaktadırlar. Elma, armut, şeftali, muz, çilek ve kavun, en çok tavsiye edilen lifli meyve sebzeler arasında gösterilmektedir. Bunların yanı sıra, lifli olsalar da aynı zamanda asitli oldukları için portakal, mandalina ve domates gibi yiyecekler tavsiye edilmemektedir.
  • Reflüye iyi gelen sebzeler: Genellikle tüm sebzeler reflüye iyi gelmektedir. Ancak domates ve buna benzer asitli sebzeler, reflü için yararlı değildirler. Hatta domates ve içerdiği asit, reflü ağrılarını arttıran sebze arasındadır. Sebzeler salata şeklinde çiğ tüketilebileceği gibi, yemek şeklinde de hazırlanarakta yenebilir. Ancak salataların sossuz olmasına özen göstermek gerekir. Lahana ise reflüye iyi gelen sebzeler arasında önemli yer tutar. Lahana bol ve kaliteli omega 3 yağ asitleri ihtiva etmektedir.
  • Muz, balık, ekmek, yulaf, beyaz peynir, yağsız kıyma, lahana, havuç, elma, patates, brokoli, fasulye, kepek, esmer ve beyaz pirinç, mısır ekmeği, soya peyniri tarzında yiyecekler rüflüye iyi gelir, fazla mide asidi üretmeyip reflü rahatsızlığı bulanların rahatlıkla tüketebilecekleri gıdalar arasındadırlar.
  • Reflüye dokunan yiyecekler: Portakal ve portakal suyu, muzlu süt, likör, şarap, kahve, bira, çikolata, koruyucu ihtiva eden konserve yiyecekler, limon dondurma, çiğ soğan, domates, limon suyu, greyfurt, kızılcık suyu, patates cipsi, gazlı içecekler belirtileri gibi dokunan yiyeceklerdir, mide asidinin artmasına sebep olur buna bağlı olarak reflü hastalığı ağrılarının artmasına neden olur.
  • Nane, yağlı gıdalar, baharatlar, sarımsak, soğan ve domates gibi bitki ve besinler ise, reflüyü tetikleyen besinlerin başında gelmektedirler.

Unutmayalım reflü, gastirit ve mide kanserine davetiye çıkarabilir.

Reflüye İyi Gelen Bitkiler ve Diğer Yöntemler

  • Maden suyu: Maden suyu reflü sancılarını kesici etkiye sahiptir. Ancak aşırı tüketimi asitli olduğu için Gastro Özofageal hastalığında bir takım zararların görülmesini de beraberinde getirebilir.
  • Kantaron Yağı: Reflüye iyi gelen bitkiler yöntemler içinde en bilinenler arasındadır. Her sabah aç karnınıza bir çay kaşığı kantaron yağının, reflüye faydası olduğu bilinmektedir.
  • Kudret Narı: Kudret narının özellikle zeytin yağına yatırılmış olanı, reflüye ne iyi gelir belirtiler arasındadır. Aktarlardan temin edebileceğiniz bitkisel kudret narını, reflü hastalığı için rahatlıkla tüketebilirsiniz. 1 tatlı kaşığı balla kudret narı karıştırılmalı ve içerisine 10 damla kadar propolis extratı yağı damlatılıp yenmelidir. Ancak Hipoglisemi hastaları, kudret narı kullanımı için doktor tavsiyesine uymalıdırlar.
Mide gribi nedir ve mide bulantısı nasıl geçer yazılarımızı da okuyabilirsiniz.
Bu Paylaşıma Oy Ver

Performans pazarlama alanında hizmet veren Tugaycan, Aferin.NET'i SEO uyumlu içerekler oluşturarak hem faydalı içerikler oluşturmak hem de trafik çekmek amacıyla kurdu.

Tugaycan aslan

Yorum yapın