Romatizma Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

 Romatizma Hakkında Herşey

Romatizma nedir diye merak ediyorsanız romatizma vücudumuzun hareketinde rol oynayan kas ve iskelet sistemimizde meydana gelen şişlik, ağrı gibi nedenlerden ötürü oluşan rahatsızlığa romatizma denir. Romatizma bunların yanı sıra iç organların hasar görmesi sonucu da ortaya çıkabilir. Romatizmayı tek bir hastalık olarak görmemeliyiz çünkü romatizmanın 200’den fazla çeşidi olduğu bilinmektedir.

romatizma nedir

 

Yaş ilerlemesi romatizmanın ortaya çıkma olasılığını fazlalaştırmaktadır. Çocuklarda da görülebilen romatizmal hastalıklar daha çok 1-3 ve 9-12 yaş aralıklarında kendini belli eder. Türkiye’de erkek çocuklarında daha fazla görünmesine karşın dünyada daha çok kız çocuklarında görünmektedir. Aniden ortaya çıkabileceği gibi kendini yavaş yavaş gösterebilir. Ağrı, eklemlerde meydana gelen tutulmalar ve zayıflık romatizmanın belirtileri arasında yer almaktadır.

Romatizmanın Belirtileri Nelerdir?

Romatizmanın başlıca belirtileri arasında; ağrı, vücutta meydana gelen şişlikler, günlük yapılabilen hareketlerde sınırlanmaların ortaya çıkması, kalp rahatsızlıkları yer almaktadır. Tüm bunların yanı sıra romatizma kendisini deride ve iç organlarda gösterebilir. Romatizmanın meydana getirmiş olduğu hareket kısıtlamaları kendini daha çok diz ve kalçalarda gösterir. Bu tür romatizma hastalarını rahatsız eden unsurlar arasında nemli ve sıcak hava bulunmaktadır.

Romatizma Nasıl Tedavi Edilir?

romatizma nasıl tedavi edilir

Öncelikle çoğu hastalıklarda olduğu gibi romatizma hastalığından da korunmanın en etken yöntemi sağlıklı ve düzenli bir hayattan geçmektedir. Olaya daha somut tanımlar getirmek gerekirse şişmanlık eklem inflamasyon hastalığının en yakın dostları arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra bazı virüsler de romatizmal hastalığını tetiklemektedir. Örneğin cinsel ilişki yolu ile bulaşan bazı mikroplar romatizmanın ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.

Eğer çoktan romatizmal bir hastalığına yakalandıysanız dikkat etmeniz gereken hususlar bulunmaktadır. Bu unsurlar sizin daha ağrısız bir yaşam sürmenize destek olacaktır. İlk olarak beslenmenize dikkat etmenizde fayda var aksi takdirde kilolarınızın artması eklemlerdeki baskıyı arttıracaktır ve bunun sonucunda ağrılarınız artacaktır. Sıcaklık dengesi de dikkat etmeniz gereken hususlar arasında bulunmaktadır. Ne çok sıcak ne de çok soğu ortamlarda bulunmaktan kaçınmanız gerekmektedir. Kas ve eklemleri rahatlamak için vücudunuzu çok fazla zorlamayacak egzersizleri yapmanız faydalı olacaktır.

Egzersiz olarak temel gerim egzersizleri, sıcak ve soğuk kompresyon tedavisi fizik tedavi klinikleri kontrolünde planlanmalı ve anti inflamatuvar tedavi ile eş zamanlı olarak eklemin dejeneratif bozukluğunun geri dönüşümü, kıkırdak rejenerasyonu ve hareket kısıtlılığına yönelik bu egzersiz programına zorlanmaksızın düzenli yapılmalıdır.

 

Bu Paylaşıma Oy Ver

Performans pazarlama alanında hizmet veren Tugaycan, Aferin.NET'i SEO uyumlu içerekler oluşturarak hem faydalı içerikler oluşturmak hem de trafik çekmek amacıyla kurdu.

Tugaycan aslan

Yorum yapın