Şeker Hastalığına İyi Gelen Bitkiler ve Yiyecekler

 Şeker Hastalarına Hangi Bitkiler ve Meyveler İyi Gelir?

Şeker hastalığına iyi gelen bitkiler ve yiyecekler sorusunun cevaplarını gelin hep birlikte inceleyelim. Kronik hastalıklar arasında yer alan şeker hastalığı, kandaki şeker oranının anormal derecelerde yükselmesine neden olur. Kan şekerini normal seyirlere çekmek için, modern tıp tedavisinden ziyade beslenmeye çok dikkat edilmesi gerekir. Şeker hastalığında beslenme, en önemli unsurların başında gelmekte olup, hastalığın belirtilerini ve ciddi boyutlara ulaşmasını engelleyen önemli bir unsurdur. Bu yüzden bu yazımızda sizlere, “Şeker hastalığına iyi gelen bitkiler ve meyveler” hakkında geniş bilgilere yer vereceğiz.

Şeker Hastaları Faydalı Ne Yemeli?

  • Bakliyatlar: Yüksek miktarlarda suda çözümlenen lifler ihtiva eden fasulye, mercimek ve bezelye benzeri baklagillerin, aynı zamanda glisemik indeksleri son derece azdır. Bu tarz baklagiller, besinlerde bulunan şekerin kana karışımını rolantiye alarak, kan şekerini kontrol etmek açısından çok yararlıdır. İsveç’te yapılan bilimsel bir araştırmanın sonucunda, her gün yaklaşık olarak 25 gram baklagiller tüketenlerin kan şekerlerinin ve kolesterol düzeylerinin, bu besinleri tüketmeyen diyabet hastalarına nazaran ciddi oranlarda iyileşme görülmüştür. Bu hastalık sürecinde bakliyat gerekli düzeyde yemeli.
  • Tahıllar: Glisemik indeksi oldukça düşük olan işlenmemiş tahıllar, şeker hastalığına iyi gelen yiyecekler arasındadır. Tahıl ürünü besinler sindirim sistemi tarafından bir anda işlenmediği için, kan şekerindeki ani değişikliklere neden olmadan enerjiye dönüşebilmektedir. Ancak yüksek glisemik indeks özelliği bulunan rafine edilmiş tahılların,  şeker düzeyini ani olarak değiştirdiği bilinmektedir. Kan şekerini orantıda tutmak için, tam tahıllı çavdar ekmeği, kepekli makarna ve kepekli tahılların çok faydalı olduğu için yenmeli.
  • Omega 3 Yağ Asitleri: Şeker hastalığının sebebiyet vereceği damar ve kalp hastalıklarına iyi gelen Omega 3 yağ asitleri, vücudun tüketmediği asitlerden birisidir. Bu nedenle omega 3 yağ asitleri ihtiyacı,  besinler tarafından karşılanmalıdır. Özellikle tuzlu su balıkları, ceviz ve keten tohumu ile rahatlıkla karşılanabilir.
  • Tarçın: Yapılan araştırmalar, tarçının diyabet hastaları üzerinde olumlu etkileri olduğunu göstermiştir. Yağ oranını ve kolesterolu düşermesinin yanı sıra, kan şekerini de orantılamak için oldukça etkili yiyecektir.
  • Limon: Özellikle yemeklerle tüketildiği zaman, glisemik indeksleri düşürmeye yardımcı bir meyve. Yemekleriniz arasında glisemik indeksi yüksek olanlar var ise, o yemeklerle birlikte limon tüketilmesi de şeker hastalığına iyi gelir.
  • Muz: Muz özellikle karbonhidratlı besinler ile yenildiğinde, karbonhidratlı yiyeceğinin kan şekeri üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak için faydaları olan meyveler arasındadır.

Yukarıda saydığımız Şeker hastalığına iyi gelen bitki ve meyveler dışında,  Ahududu, ayrıkotu, Nane, Ayı üzümü, karnabahar, soya fasulyesi gibi besin ve bitkilerinde şeker hastalarına iyi geldikleri bilinmektedir. Diyabete iyi gelen bitki ve meyveler, hastalığın ilerlememesi ve hastanın sağlık problemleri yaşamaması için tedavi sürecinde oldukça önemlidir. Şeker hastası olan bireylerin, her şeyden önce beslenme listesine itina ile dikkat etmeleri gerekmektedir.

Yorum yapın