Serum Şişliği Nasıl Geçer?

Serum şişliği nasıl geçer sorusuna cevap vereceğimiz bu içeriğimizde aynı zamanda serum şişliğine ne iyi gelir, serum şişkinlik yapar mı gibi sorularada cevap veriyor olacağız.

Serum Şişliği Nasıl Geçer
Serum Şişliği Nasıl Geçer

Serumdan sonra vücutta şişlik yaşanması olağan bir durumdur, bazen damarın kapanmaması ile birlikte kan o bölgede dağılır morluk ve şişlik oluşturarak can sıkıcı bir hal alır. Serum şişliği nasıl geçer sorusunun cevabı basittir gelin hep birlikte bakalım.

Ekstravazasyon sızıntı mı intravenöz olarak (IV) infüzyon bölgesi etrafındaki ekstravasküler dokuya infüze edilen ve potansiyel olarak zarar veren ilaçlardır.

Serum Şişkinlik Yapar mı?

Serum insanı şişirir mi, serum sonrası kolda ve vücutta şişkinlik yaratır mı sorusunun cevabı evettir, serum damardan alındığı için damarda yaşanan zedelenme sonrası morluk ve şişkinlik yaşanması gayet normaldir. Eğer serum kilo aldırır mı diye soracak olursanız da bu bir şehir efsanesi olduğu gibi cevabı da hayırdır

Serum Şişliği Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Serum şişliği nasıl geçer sorusunun cevabı oldukça basittir, serum şişliğini geçirecek tedavi yöntemleri şunlardır:

 

Eğer kolda bir serum şişliği oluştuysa,

  • Serum şişliği yaşayan bölgeye sıcak işlem yapılması.
  • Şişliğin olduğu bölgeye sıcak havlu konulması.
  • Çok kaynar olmayan sıcak su torbası kullanılması,
koldaki serum şişliği ve serum morluğunu geçirecektir.

Kilo olarak serum şişliği nasıl geçer?

  • Serum kilo aldırmaz, serum sadece ödem yaratır, ödemi de ter ve bol su yoluyla atabilir, serumdan sonra kilo zannettiğiniz ödemlerden kurtulabilirsiniz. 

Serum Deri Altına Giderse Ne Olur?

Serum deri altına toplardamar aracılığıyla verilir. Verilen serumun damarlardan dışarı taşması ve çevresine sızmasına ekstravazyon denir.Serum deri altına gitmesi karşılaşabilecek nadir durumlardan biridir, bu durum hızlı bir müdahale il tedavi edilebilir.

Serum takılan kol neden morarır?

Serum bittikten sonra serum iğnesinin çıkarılmasıyla birlikte delinen damarın üzerine pamuk ile bir süre basınç uygulamazsanız kan damardan taşar ve deri altına yayılır. Deri altına yayılan kan morluk yaratır.

Ekstravazasyon durumunda ne yapılır?

Ekstravazasyon durumunda IV çıkartılmadan damardan taşan ilaç aspire edilerek infüzyon durdurulmalı ve miktarı belirlenmelidir. Bölgeye basınç uygulamadan kalemle işaretleme yapılır ve uzman hekime haber verilir.

Serum sonrası kolda morarma nasıl geçer?

Serum sonrası moraran kolunuza 15 dakikada bir soğuk buz uygulaması yapabilirsiniz. Bunun yanısıra ılık suyla duş almak ve sıcak su torbası da serum sonrası koldaki morarmaya iyi gelir.

Bu içeriğimizde serum şişliği nasıl geçer sorusuna cevap verdik. Ayrıca KYK Kredisi Saat Kaçta Yatar?, Elektrikli Scooter Nasıl Şarj Edilir? ve Buruna Sarımsak Koymak Ne İşe Yarar? gibi içeriklerimizi de okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

4/5 - (1 vote)
Tugaycan

Tugaycan

Tugaycan, Aferin.NET'i 2022 yılının haziran ayında yıllardır biriktirdiği SEO tecrübesiyle birlikte kullanıcıların aradığı sorulara cevap vermek için kurdu. Normalde bir ajansta PPC Technical Lead olarak çalışan Tugaycan, bu işi hobi amaçlı yürütüyor.

Yorum yapın