Tanzanya Asgari Ücret – 2023

Tanzanya Asgari Ücret konusunu ele alacağımız bu içeriğimizde Tanzanya para birimi, Tanzanya’da yaşam ve ülkenin ekonomik durumunu da sizler için inceleyeceğiz. Tanzanya yani resmi adıyla Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti, Afrika kıtasının doğusunda bulunan bir ülkedir. Afrika Büyük Gölleri adı verilen bir bölgede yer alır.

Tanzanya’da genel olarak gelir tarım üzerinden elde edilir. Tanzanya’nın gayri safi yurt içi hasılasının yüzde elli beşi, ülkede iç ve dış taşımacılığın yüzde seksen beşi, çalışan kesimin de yüzde sekseni tarım üzerine kuruludur.

), resmî adıyla Tanzanya Birleşik CumhuriyetiDoğu Afrika‘da bir ülkedir. Afrika Büyük Gölleri bölgesinde yer alır. 

Tanzanya para birimi Tanzanya şilinidir. Ocak 2023 itibariyle 1 TL 129,94 Tanzanya şilini etmektedir. Tanzanya para biriminin kısaltması TZN olarak geçer.

Tanzanya Asgari Ücret
Tanzanya Asgari Ücret

Tanzanya’da devlet tarafından zorunlu kılınan bir asgari ücret vardır ve Tanzanya’da hiçbir işçiye bu zorunlu asgari ücret oranından daha az ücret ödenemez. Tanzanya’da Asgari Ücreti ödemeyen işverenler Tanzanya hükümeti tarafından cezalandırılabilir.

Tanzanya’nın asgari ücreti, çeşitli istihdam sektörlerini kapsayan kategorilere göre belirlenir. Asgari ücret, haftalık 10.000 Tanzanya şilini yani 4,29 dolar ile ile haftada 100.000 Tanzanya şilini yani 42,91 dolar arasında değişmektedir. Tanzanya’nın asgari ücreti en son 1 Ocak 2013’te değiştirilmiştir.

Tanzanya’da minimum asgari ücretle yaşam oldukça zordur ve asgari şartlarda çalışan bir vatandaş oldukça zor şartlar altında yaşamaktadır. Fakat asgari ücretle çalışan sayısını oranladığımız ülkenin %44’ü asgari ücretle çalışmaktadır.

13.08.2022 İtibariyle 1 Tanzanya Şilini 0.12 TL etmektedir. Yani Tanzanya’da ücret TL cinsinden haftalık minimum 76,96 TL’dir.

Wikipedia’nın verilerine göre Tanzanya doğal kaynaklardan da beslenir ve doğalgaz bu beslenilen kaynaklardan biridir. Çıkartılan doğalgaz’ın büyük bir kısmı Darüsselam kentine taşınır. Gelişmişliğin düşük olmasından kaynaklı maden çıkarma konusunda başarısız bir ülkedir. Ülke uzun süredir ne bir adım ileri ne bir adım geri gitmektedir.

Tanzanya Asgari Ücret – 2023

Tanzanya asgari ücret 2023 ocak itibariyle saatlik olarak yaklaşık 222 Tanzanya Şilini yani 0,095 dolar civarındadır.Tanzanya’da asgari ücret günlük minimum 5715 Tanzanya Şilini yani 0,86 dolardır. Aylık bazda incelediğimizde Tanzanya’da asgari ücretliler 2023 itibariyle aylık 40 bin Tanzanya Şilini yani 17,16 dolar kazanmaktadır.

Tanzanya’da resmi çalışma saati günlük 9 saat olmakla birlikte ülkenin asgari ücretle çalışan oranı yaklaşık %44’tür. İnsanların çoğu asgari ücret kazanır ve asgari ücretle yaşamlarını geçirir. Tanzanya’nın bir iki şehri dışında diğer şehirleri sefalet içindedir. Tanzanya’da güvenlik problemi yaşayabilirsiniz.

Tanzanya’da Yaşam Maliyeti

Tanzanya’da yaşam maliyeti oldukça pahalıdır. Ocak 2023 itibariyle Tanzanya’da dört kişilik ailenin tahmini aylık maliyeti kirasız 2006,94 TL yani 260.772,10 Tanzanya Şilini’dir. Yani dört kişilik bir aile Tanzanya’da minimum 2 asgari ücret maaş alarak geçinebilir.

Dört kişilik ailenin tahmini aylık maliyeti kira olmadan 1.537$ (3.585.305TSh)’dir. Tek bir kişinin tahmini aylık maliyeti kira olmadan 440$ (1.026.179TSh)’dir. Tanzanya’da yaşam maliyeti ortalama olarak Türkiye ile başa baştır diyebiliriz.

Tanzanya Vize İstiyor mu?

Tanzanya vize istememektedir. Türkiye ile Tanzaya arasındaki anlaşmada Türk vatandaşları 90 gün boyunca vize muafiyetinden uzak Tanzanya’ya pasaportlarıyla birlikte giriş yapabilirler. Dışişleri bakanlığının resmi websitesinde yayınlanan resmi duyuruya göre pasaport farketmeksizin tüm resmi pasaport sahibi vatandaşlar 90 gün süreyle vizesiz bir şekilde ülkeye giriş yapabilirler.

Tanzanya Pahalı mı?

Tanzanya’da yaşam oldukça pahalıdır.  Tanzanya asgari ücretli için yaşaması oldukça zor bilr ülkedir.

Tanzanya Tehlikeli mi?

Tanzanya çok tehlikeli bir ülkedir. Yollar çok tehlikelidir, çok demokratik değildir, kadınlar için güvenli değildir ve LGBT üyelerine karşı düşmanca bir tutum söz konusudur. Dışarıda gezerken dikkatli olmalısınız.

Bu yazımızda Tanzanya asgari ücret konusunu incelemiş olduk. Dilerseniz sitemizde bulunan Jamaika Asgari Ücret – 2022 yazımızı da okuyabilir, ayrıca Felsefenin Alt Dalları Nelerdir?, Banyo Yapmak İstemiyorum Neden Olabilir? ve Global Satış Ne Demek? – Dolandırıcılık Yöntemi bilgi sahibi olabilirsiniz.

5/5 - (1 vote)
Tugaycan

Tugaycan

Tugaycan, Aferin.NET'i 2022 yılının haziran ayında yıllardır biriktirdiği SEO tecrübesiyle birlikte kullanıcıların aradığı sorulara cevap vermek için kurdu. Normalde bir ajansta PPC Technical Lead olarak çalışan Tugaycan, bu işi hobi amaçlı yürütüyor.

“Tanzanya Asgari Ücret – 2023” üzerine bir yorum

Yorum yapın