Telefonun Dinlendiğini Nasıl Anlarız?

Telefonun dinlendiğini nasıl anlarız konusunu ele aldığımız bu içeriğimizde aynı zamanda telefonun dinlendiğini kod ile anlayabilir miyiz, telefon dinlenmesi nasıl engellenir, telefonun dinlendiği nasıl anlaşılır gibi konuları da ele alacağız. Eğer telefonunuzun dinlendiğinden şüphe ediyorsanız ve telefonum dinleniyor mu nasıl anlarım diye merak ediyorsanız bu yazımız tam size göre.

  • Telefonum dinleniyor mu diye merak ediyorsanız, öncelikle fatura dökümünüzü almalı ve casus yazılımla bilinmeyen bir numarayla sms veya arama bağlantısı yapılmış mı kontrol etmelisiniz.Telefonunuzun ahizesinde bir sorun olmamasına rağmen bir cızırtı geliyorsa ve sesiniz size veya karşınızdaki insana derinden ve yankılı geliyorsa bir yerlerden dinleniyor olabilirsiniz.
telefonun dinlendiğini nasıl anlarız
telefonun dinlendiğini nasıl anlarız

Devlet tarafından yapılan dinlenmeler doğrudan telekomünasyon şebekesi ile yapıldığından, dinlendiğinizi bilemez sadece tahmin edebilirsiniz.

Telefonum Dinleniyor mu Nasıl Anlarım?

  • Casus Yazılımlara Dikkat Edin

Cihazınıza uygulama marketi dışında uygulamalar yüklüyorsanız ve bilmediğiniz linklere tıklıyorsanız kesinlikle dikkat etmelisiniz. Telefonum dinleniyor mu nasıl anlarım sorusunun ilk cevabı casus yazılımların kontrolünü yapmaktır. Casus yazılımlar sayesinde telefonlarınız rahatça dinlenmeye açık hale gelir. Bu yüzden bilmediğiniz linklere tıklamamalı ve bilmediğiniz uygulamaları yüklememelisiniz.

  • Cızırtı Olup Olmadığını Kontrol Edin

Cep telefonunuzla konuşurken sizin veya karşınızdaki insanın cızırtılı bir ses alıp almadığını kontrol edin. Genelde uzaktan frekansla telefon dinlenmeleri konuşmalarda cızırtı oluşturur. Eğer bu cızırtılar telefondan ahizesinden kaynaklanmıyorsa muhtemelen telefonunuz dinleniyordur.

  • Sesiniz Derinden ve Yankılı Geliyorsa Dikkat Etmelisiniz

Telefonunuzla konuşma halindeyken sizin veya telefonla konuştuğunuz kişinin sesi derinden ve yankılı geliyorsa, sizin veya karşınızdaki kişinin cep telefonunun hoparlörü açık değilse ve herhangi bir arıza yoksa telefonunuz dinleniyor demektir. Bu durum gün içerisinde birden çok karşılaştığınız bir durum ise telefonum dinleniyor mu sorunuzun cevabı evettir.


Telefonun Dinlendiğini Kod İle Anlayabilir miyiz?

Malumatfaruş adlı teyit sitesinin blog yazısından da kanıtlı bir şekilde göreceğiniz gibi *#62# gibi çeşitli kodlarla telefonunuzun dinlendiğini anlamanız mümkün değildir. Kodları kullanmak yerine yukarıda bahsettiğimiz telefonun dinlendiğini nasıl anlarız başlığındaki yöntemlerden yola çıkarak telefonunuzun dinlenip dinlenmediğini anlayabilirsiniz.


Telefon Dinlenmesi Nasıl Engellenir
?

  • Telefonunuzu yüksek sesli ortamlarda kullanarak dinlenmesinin önüne geçebilirsiniz.
  • Casus yazılımlara karşı telefonunuzu ara ara formatlayıp sıfırlayın.
  • Akıllı telefonları kullanmaktan kaçınarak tuşlu telefonlar kullanabilirsiniz.

Cep Telefonu Dinleme Nasıl Engellenir?

Telefon konuşmalarını yüksek sesli ortamda yaparak, telefonu sizin olmadığın yerde tutarak, sık sık telefonunuzu sıfırlayarak ve en son çare akıllı telefon kullanmayarak cep telefonunuzun dinlenmesini engelleyecektir.

Cep Telefonlarımız Dinleniyor mu?

Eğer dışarıdan uygulamalar yüklüyor ve bilmediğiniz linklere tıklıyorsanız cep telefonunuza bulaşan casus yazılımlar ile hem ortam hem arama dinlenmesi yapılabilir. Devlet tarafından dinlenmeler şebeke aracalığıyla yapıldığından cep telefonunuzun dinlendiğinden kesin emin olamaz, sadece tahmin yürütebilirsiniz.

Telefon Dinlenmesi Yasal mı?

CMK m. 135/9 ‘a göre devlet ve istihbarat haricinde hiç kimse, bir başkasının telekomünikasyon yoluyla iletişimini dinleyemez ve kayda alamaz.

Ayrıca en iyi klima markası, tırnaklar neden morarır gibi içeriklerimizi de okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bu posta oy ver!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Tugaycan

Tugaycan

Tugaycan, Aferin.NET'i 2022 yılının haziran ayında yıllardır biriktirdiği SEO tecrübesiyle birlikte kullanıcıların aradığı sorulara cevap vermek için kurdu. Normalde bir ajansta PPC Technical Lead olarak çalışan Tugaycan, bu işi hobi amaçlı yürütüyor.

Yorum yapın