Tırnaklar Neden Morarır?

tırnaklar neden morarır
tırnaklar neden morarır

Bu yazımızda tırnaklar neden morarır sorusuna cevap verirken el ve ayak tırnakları neden morarır, tırnak morarması nasıl geçer gibi sorulara da cevap vereceğiz. Sağlıklı bir insanın tırnak rengi pembemsidir ve herhangi bir yamukluk bulunmaz. Tırnağınız morardıysa veya tırnağınızın yapısında bir değişiklik varsa bu düzensiz beslenmediğinize, tırnağınızın darbe almasına bağlı olabilir veya başka bir hastalığınızın olduğunu işaret edebilir. İşte tırnak neden morarır sorusunun cevapları:

El Tırnakları Neden Morarır?

 • Tırnağınızın Darbe Alması

Eğer tırnağınız morardıysa hemen telaş etmeden gününüzü gözden geçirmelisiniz. Parmağınızı bilmeden bir yere çarparak morarmasına sebep olmuş olabilirsiniz. Tırnağınıza bir bilmeden bir baskı yaptıysanız veya tırnağınızı bir yere vurduysanız tırnağınız morarır.

 • Tırnakta Oluşan Enfeksiyon

Tırnaklar neden morarır sorusunun cevaplarından biri de tırnağınızın enfeksiyon kapmasıdır. Genellikle birden fazla kişiye kullanılan tırnak bakım ürünlerinden ortaya çıkmasıyla bilinir. Bundan dolayı kuaförde manikür pedikür yaparken dikkat etmeli, tırnak enfeksiyonu kaptığınızdan şüpheleniyorsanız mutlaka bir dahiliye doktorundan randevu almalısınız. Tırnak enfeksiyonu belirtileri tırnakta şişlik ve tırnaktan iltihap çıkmasıdır.

 • Anksiyete Bozukluğu

Eğer ciddi bir anksiyete bozukluğunuz varsa kalbinizin kan pompalaması değişir ve haliyle kan akışınız etkilenir. Yüksek seviyede stres ve kaygıya kapılırsanız vücutta bulunan kan beyin, kalp ve bacak kaslarına giderken parmak tırnaklarına giden kan oranı azalır ve bu durum sizde tırnak morarması oluşturur.

 • Soğuk Hava

Tırnak morarmasının en bilindik nedenlerinden biri soğuk havadır. Eğer yaşadığınız yerde hava soğuksa tırnaklara kan gitmesi zorlaşı ve tırnak morarması yaşanır. Eğer hava soğuksa tırnaklar neden morarır sorusunu sormanıza gerek yoktur.

 • Raynaud

Raynaud hastalığı diğer bir adıyla raynaud syndrome tırnak morarması yaşatan hastalıklardan biridir. Vücutta el ve ayakta bulunan kan damarları spazm yaşar ve bu durumda raynaud hastalığı ortaya çıkar. Eğer parmaklarınızda bir karıncalanma ve parmaklarınızda da bir morarma varsa, derhal bir dahiliye doktoruna gidip raynaud olup olmadığınız hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

 • Tırnak Mantarı

Tırnak morarmasının nadir nedenlerinden biri olan tırnak mantarı tırnak üzerinden sarı ve kahverengi çıkan mantarlar çıkarır. Tırnak mantarında nadir de olsa tırnak morarması yaşanır.

 • Kalp ve Akciğer Problemleri

Genellikle uzun süredir sigara içen insanlarda ortaya çıkan kalp ve akciğer problemleriyle birlikte tırnaklarınız morarabilir. Vücudunuzda baş dönmesi, çarpıntı vs. gibi durumlar varsa ve tırnaklarınızda mor ise akciğer ve kalp rahatsızlığınız var mı kontrol etmek için doktora kontrole gitmelisiniz.

 • Sigara İçmek

Sigara içen kişinin kan dolaşımı yavaşlar. Kan dolaşımının yavaşlaması sonucunda vücut parmakları en son önceliklendirdiği için tırnaklarda morarma görünür.

 • Kansızlık

Tırnak morarmasının en çok karşılaşılan nedeni kansızlıktır. Kişi kansızlık yaşarsa vücudundaki oksijen miktarı düşer ve bu tırnak morarması yaşatır.

El ve ayak tırnakları neden morarır diye toparlamak istersek, el tırnağının bir çok nedeni vardır. Bu nedenler kansızlık, sigara içmek, kalp ve akciğer problemleri, tırnak mantarı, soğuk hava, anksiyete bozukluğu, tırnak enfeksiyonu ve tırnak mantarı olabilir diyebiliriz.

Tırnak Morarması Nasıl Geçer?

Tırnak morarması nasıl geçer sorusu tırnak morarması yaşayan kişilerin aklına gelen ilk sorudur. Tırnak morarmasından kurtulmak gayet doğal bir durumdur. Yukarıda cevapladığımız tırnaklar neden morarır sorunlarından kaynaklı tırnak morarması nasıl geçer:

 • Limon

Limon içinde bulunduğu astringenden dolayı vücudunuzda doğal bir renk açıcı görevi görür.

Limon İle Tırnak Morarması Nasıl Geçer?

 1. Yarım limonu alıp bir kaseye sıkarak moraran tırnağı sıkılan limonun suyunda 15 dakika bekletip, yumuşak bir diş fırçası ile tırnağı fırçalayabilirsiniz.
 2. Limonla fırçaladığınız tırnağınızın olduğu eli iyice yıkayın.
 3. El ve tırnaklarınız için nemlendirici bir krem kullanın.
 4. Bu yöntemi tırnak morarmanız geçene kadar 2 günde bir tekrarlayın.
 • Karbonat

Diş beyazlatma, elbise beyazlatma gibi görevlerde kullanılan karbonat, tırnak morarmasının da beyazlamasına yardımcı olur.

Karbonat İle Tırnak Morarması Nasıl Geçer?

 1. 2 tatlı kaşığı karbonat ile 2 tatlı kaşığı oksijenli suyu bir kasede karıştırın.
 2. Ufak bir parça pamuğu karışıma bandırarak tırnaklarınıza sürün.
 3. Sürdüğünüz karışım 4 dakika tırnağınızda bekledikten sonra ellerinizi yıkayın.
 4. Bu yöntemi ayda bir kez uygulayabilirsiniz.

 • Oksijenli Su

Oksijenli su bir çok alanda renk açıcı görevinde kullanılır. %3 oranında olan oksijenli su kullanarak tırnak morarmasının önüne geçebilirsiniz.

Oksijenli Su İle Tırnak Morarması Nasıl Geçer?

 1. Bir bardak suyun içerisine üç tatlı kaşığı oksijenli su döküp karıştırın.
 2. Moraran tırnağınızı bu karışımın içerisinde 5 dakika bekletip tıpkı limonda olduğu gibi diş fırçasıyla fırçalayın.
 3. Ellerinizi iyice yıkayın.
 4. Bu yöntemi ayda en az bir kere uygulayın.

Mor Tırnaklar Ne Anlama Gelir?

Tırnağınız herhangi bir darbe veya baskı sonucunda morarmadıysa ve ellerinizde karıncalanma varsa tırnağınızın morarması raynaud hastası olabileceğiniz anlamına gelebilir. Herhangi bir nedenden dolayı oluşmayan tırnak morarmaları için mutlaka bir dahiliye doktoruna gitmelisiniz.

Tırnakta Oluşan Morluk Nasıl Geçer?

Tırnak morarmasının oluştuğu bölgeye tuzlu veya limonlu su uygulaması oldukça etki eder. 15-20 dakika aralığında moraran tırnaklarınızı tuzlu suda tutmak tırnak morarmasına iyi gelecektir. Hergün bu yöntemi tekrarlayarak tırnağınızda oluşan morarmanın önüne geçebilirsiniz.

Tırnağım Morardı Ne Yapmalıyım?

Eğer darbe, stress, kaygı bozukluğu vb. durumların dışında bir durumdan dolayı durup dururken tırnağınız morardıysa mutlaka bir dahiliye veya cildiye doktoruna gidip randevu almalı, sağlık kontrolünden geçmelisiniz.

Yukarıdaki yazımızda tırnak morarması neden olur ve tırnak morarması nasıl geçer gibi soruların cevabını verdik. Ayrıca kızgınlık döneminde dişi kedi ve en iyi klima markası yazılarımızı da okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bu posta oy ver!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Tugaycan

Tugaycan

Tugaycan, Aferin.NET'i 2022 yılının haziran ayında yıllardır biriktirdiği SEO tecrübesiyle birlikte kullanıcıların aradığı sorulara cevap vermek için kurdu. Normalde bir ajansta PPC Technical Lead olarak çalışan Tugaycan, bu işi hobi amaçlı yürütüyor.

Yorum yapın