Vajinal Fitil Nedir? Nasıl Kullanılır?

Vajinal fitil ile ilgili tüm sorularınızı yanıtladığımız bu içeriğimizde, vajinal fitil nedir, vajinal fitil nasıl kullanılır ve vajinal fitil kullandıktan sonra tuvalete gidilir mi gibi soruların cevaplarını veriyor olacağız.

Vajinal Fitil Nedir?
Vajinal Fitil Nedir?

Vajinal fitil, çeşitli kadın hastalıklarında ve riskli hamilelik durumlarında kullanılan bir ilaç çeşididir. Vajina özelinde oluşan çoğu hastalığa müdahale edilmesini sağlar. Vajinal fitil şurup ve tabletlerden daha hızlı etki eder.

Cleveland Clinic’in yaptığı araştırmaya göre nadirende olsa vajinal fitillerin deri döküntüsü, kaşıntı, vajinal tahriş,kızarıklık veya yanma gibi yan etkileri olabilir.

Vajinal fitiller sıklıkla hamile kalmak için plan yapan veya hamile olan kadınlarca kullanılır. Farklı yollarla alınan inançlardan ziyade direkt sorun olan yere müdahale ederek daha az yan etki yaşamanıza neden olurlar.

Vajinal Fitil Nedir?

Vajinal fitil özellikle vajinal mantar ve vajinal enfeksiyon tedavisinde tercih edilen bir ilaç türüdür. Vücut ısısıyla birlikte eriyen bu sert kapsüller, vücut ısısıyla erimesiyle birlikte kapsül içerisinde yer alan ilaç ile birlikte vajinal dokuya temas eder. Böylece mantar ve enfeksiyon problemlerine doğrudan müdahale eder.

Vajinal fitil, doğrudan dokuya temas etmesinden dolayı farklı yan etkilere sebep olur. Doktor tavsiyesi olmadan Vajinal Fitil kullanılması tavsiye edilmez. Daha önce vajinal fitil kullanmışsanız bile bir doktora danışmadan yeniden kullanmamanız gerekir.

Vajinal Fitil Nasıl Kullanılır? – Resimli Anlatım

Vajinal fitili kullanmadan önce ellerinizi iyice dezenfekte etmeniz önerilir. Fitil kullanmak için doktorunuzun tavsiye ettiği doz kadar fitili vajina ağzından içeri doğru ittirmeniz yeterlidir. Daha rahat fitil kullanmak için fitili uygularken kalçanızın altına yastık koyabilir veya sırt üstü uzanarak uygulayabilirsiniz.

Adım adım vajinal fitil nasıl kullanılır:

  • Sırt üstü uzanın dilerseniz daha rahat etmek için kalçanızın altına bir adet yastık koyun.
  • Doktorunuzun tavsiye ettiği dozajı ayarlayın.
  • Fitili vajina ağzından içeri doğru ittirin.

Vajinal Fitil Nasıl Kullanılır Resimli Anlatım:

vajinal fitil nasıl kullanılır
Birinci adım: Doktorunuzun önerdiği fitil dozunu ayarlayın.
İkinci adım: Fitili vajina ağzından içeri doğru ittirin.

Bu şekilde vajinal fitili rahatça kullanabilirsiniz.

Vajinal Fitil İsimleri

Piyasada bir çok Vajinal Fitil markası vardır. Bu noktada karar verirken mutlaka doktorunuzdan tavsiye istemelisiniz. İşte piyasadaki en popüler vajinal fitil isimleri:

  • Gyno Lomexin
  • Gyno Max
  • Mixovul
  • Limenda

Tekrardan uyarmakta fayda var. Vajinal fitil kullanmadan önce mutlaka hekiminize danışmanızı tavsiye ederiz.

Vajinal Fitil Kullandıktan Sonra Tuvalete Gidilir mi?

İdrar kanalı ile fitili kullandığınız vajinal kanallar farklıdır. Vajinal fitil kullandıktan sonra rahatça tuvalete gidebilirsiniz. Vajinal fitil kullandıktan sonra akıntı olabilir fakat bu yine de tuvalete gitmeniz için engel değildir.

Vajinal Fitil kullandıktan sonra oluşan akıntı fitil içerisindeki kapsülün erimesinden kaynaklanır. Korkulacak bir durum yoktur.

Vajinal fitil ne işe yarar?

Vajinal fitil, vajinal mantar ve vajinal enfeksiyon hastalıkları için oldukça etkili bir çözümdür.

Vajinaya Fitil koyunca ne olur?

Fitil içerisindeki kapsül erir ve kapsül içerisindeki ilaç, vajina mantarı veya enfeksiyonu rahatsızlıklarını tedavi etmeye yarar.

Vajinal Fitil ne zaman kullanılır?

Vajinal Fitil vajina mantarı veya vajina enfeksiyonu gibi rahatsızlıklarınız varsa kullanılır. Doktor tavsiyesi olmadan kullanılmaz.

Vajinal Fitil kullandıktan sonra ne zaman ilişkiye girilir?

Eğer vajinal fitili tek seferlik kullanıyorsanız cinsel ilişkiye 1-2 hafta sonra girebilirsiniz. Sürekli kullanımlarda cinsel ilişkiye girmeden önce doktorunuzdan bu konuda bilgi almalısınız.

Vajinal Fitil Erime Süresi Ne Kadar?

Vajinal Fitil içerisindeki kapsül kullanımdan yarım saat sonra erimeye başlar. Kapsül eridikten sonra içerisinde bulunan ilaç probleminize direkt etki eder.

Dilerseniz sitemizde bulunan Gerica Nedir? ve VPN Kurmadan Yasaklı Sitelere Giriş yazılarımızı okuyabilir, aynı zamanda En İyi IPTV Uygulaması, Sugar Daddy Ne Demek? ve Burun Ucu Kaldırma Egzersizleri yazılarımızı da okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bu posta oy ver!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Tugaycan

Tugaycan

Tugaycan, Aferin.NET'i 2022 yılının haziran ayında yıllardır biriktirdiği SEO tecrübesiyle birlikte kullanıcıların aradığı sorulara cevap vermek için kurdu. Normalde bir ajansta PPC Technical Lead olarak çalışan Tugaycan, bu işi hobi amaçlı yürütüyor.

Yorum yapın