Vücutta Et Beni Neden Çıkar, Nasıl Düşer ve Yok Edilir?

Neden Çıkar Et Beni Neden Olur?

Yüzde veya vücuttaki bir bölümde (kırmızı, kahverengi) kimi zaman et beni çıkar, neden çıkar et benleri nasıl yok edilir, kendiliğinden düşer mi ve tıbbi, bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir? Doğal bitkiler ile et beni nasıl giderilir konusu sayfanın en altındadır.

vücutta et beni neden çıkar

Et Beni Neden Olur ve Çıkar?

 Et beni cilt katmanlarında meydana gelen deformasyonla birlikte bölgedeki gelişmeden kaynaklanır. Daha çok fazla terleyen bölgeler et beni çıkmasına neden olabilir. Bunlar papilloma, polip, nevüs gibi isimlerle de anılır. Vücuttaki cilde renk veren melanin maddesinin eşit şekilde dağılmaması halinde, tek bir noktayı etkileyerek vücutta et beni çıkmasına neden olur.

Bazı kişilerde doğuştan olan et benleri, bazılarında ergenlik döneminde ya da yaşlılıkla birlikte ortaya çıkabilir. Ergenlik döneminde insanlarda hormon salınımının fazla olması, vücutta metabolizmada düzensizlik yaratabilir. Yaşlılık döneminde ise, hormonlar daha etkisiz kalacağından et beni bir sorun haline gelebilir. Bunun dışında güneş ışınları da et beni oluşumunda önemli bir yere sahiptir.

et beni

Et Beni Neden Çıkar ve Nasıl Oluşur?

 • Boyunda boğazlı kazak, kravat gibi giysilerin neden olduğu sürtünmeyle et beni çıkabilir.
 • Hamilelik döneminde hormonların etkisi nedenleri arasında olabiliyor.
 • Genetik etkenlerden dolayı et beni riski ortaya çıkabilir.
 • Sebebi tam olarak bilinmese de, şeker hastalarında sıkça et beni oluşur.
 • Eğer yeni et beni çıkma aşamasındaysa güneş ışınlarına direk maruz kalmayın. Bu daha çok büyümesine neden olur.

Vücutta Çıkan Et Beni Tedavi İle Nasıl Düşer ve Yok Edilir?

 • Et beni tedavisinde kullanılan bazı tıbbi tedaviler bulunmaktadır. Et beni koparmak veya evde bilinçsizce tedavi edilmesi oldukça sakıncalıdır. Özellikle enfeksiyon gibi risklere girmemek için, et beni sapının sıkıca bağlanarak dökülmesini beklemek gibi uygulamalar ile et benleri yok edilir. Bunun yerine uygulanabilecek tıbbi ve bitkisel tedaviler tercih edilmelidir. Zaten tedavilerin sonucunda kendiliğinden et beni düşer.
 • Enjekte İle Kesme Yöntemi: Resimde gördüğünüz gibi et beni altına bir sıvı entegre ediliyor. Sonrasında jilete benzer bir tıbbi bir alet ile kökünden kesiliyor. Ardından o bölgeye bir takım tedavi sıvıları sürülüp çok kısa sürede işlem bitiriliyor.
 • Ameliyatla Et Beni Alma: Bu tedavide et beni büyüklüğünden daha geniş bir alanda işlem yapılır. Et beni alınarak, bulunduğu yerde dikiş yapılır. Ancak uygulama dikiş izi bıraktığından, estetik olarak pek tercih edilmemektedir. Yeni yöntemlerle iz kalma riski düşük olsa da daha iyi yöntemler vardır.
 • Buharlaştırma Yöntemi ( Koterizasyon ): Vücutta et benlerini gidermek için % 95 oranında başarı sağlar. Her türlü vücutta ve yüzde çıkan et beni tedavisinde kullanılabilir. İşlemden sonra belli belirsiz bir iz kalır. Ancak kişiyi fazla rahatsız etmez.
 • Radyo Frekans Yöntemi: Bu tedavi yönteminde radyo dalgalarının ısıya çevrilmesiyle et beni tedavisi yapılır. Buharlaştırma yöntemi olarak ta bilinen bu tedavi, et beni nasıl düşer sorusunun cevabı.
 • Kriyoterapi ( Dondurma yöntemi ): Bu yöntemde -60 dereceye kadar dondurularak, et benlerini koparma suretiyle yapılır. Ancak bu yöntemde dondurulacak bölgenin sınırları belirlenemediğinden, diğer sağlam dokularda hasar olabilir. Bu bölgelerde tedavi sonrasında çukurluk ve morluk oluşabilir.
 • Lazer tedavisi: Vücutta çıkan küçük et benleri tedavisinde kullanılan bu yöntem günümüzde fazla tercih edilmemektedir.

Et Beni Oluşumu Bitkisel Yöntem İle Engellenebilir mi?

Bu konuda denenmiş olan bitkisel bir karışım bulunmaktadır. Bunu hazırlamak için, çakal eriği çiçeği ve kantaron çiçeğinden birer yemek kaşığı alarak, bunu 1 bardak sıcak suda 10-15 dakika demleyin. Bu karışımdan sabah akşam 1 bardak içerek, et beni oluşmasına engel olabilirsiniz. Bu konuda sizlere bayır turpuda yardımcı olabilir. Bayır turpunun suyunu çıkararak, yarım bardak bayır turpu suyunun içine 1 yemek kaşığı elma sirkesi koyun. Bunu 2-3 saat kadar güneşte bırakın. Daha sonra et beni bulunan bölgelere sürebilirsiniz.

Et Beni İçin Bitkisel Tedavi Önerileri İle Et Benleri Nasıl Geçer;

 • Kişniş: Öğütülmüş olan kişnişi et beni üzerine masajla sürün. Bunu 5 dakika süreyle yapın. Daha sonra cildinizi ılık suyla yıkayın. Uygulamayı birer gün arayla yaparsanız, özellikle kahverengi et benleri için faydasını görürsünüz.
 • Keten Tohumu: Kahverengi et benleri için keten tohumu ile keten tohumu yağını karıştırarak hazırlayacağınız karışımla, et benleri üzerine maske yapın. Bunu 15 dakika kadar bekleterek cildinizi yıkayın. Et benleri için bitkisel tedavi niteliğindedir.
 • Elma Sirkesi: Et beni tedavisinde oldukça etkili olan elma sirkesini eşit miktarda su ile karıştırarak kaynatın. Bu karışımla et beni üzerine buhar banyosu yapın. Bunu et beni üzerine pamukla da sürebilirsiniz. Koyu renkli ve kırmızı et beni tedavisi için doğal yollar arasındadır.
 • Anason Tohumu: Bir tencerenin içine koyduğunuz anason tohumlarının üzerine çıkacak kadar su ilave edin. Bunu ocakta kaynatarak, süzgeçten süzün. Bu suyla et beni bölgesine masaj yapın. Aynı zamanda cilt lekeleri içinde yararlı bir karışımdır.
 • Arpa unu: Arpa unuyla hazırladığınız hamur ile cildinizdeki et benlerini örtün. Bu hamuru et beni üzerinde 1,5-2 saat kadar bekletin. Daha sonra cildinizi yıkayabilirsiniz. Et beni yanında cildinizde bulunan lekelere de iyi gelecek bir uygulamadır.
 • Aşık otu: Bir miktar aşık otunu cezvede kaynatın. Daha sonra karışımı süzerek et beni üzerine sürmek yok etmek için faydalıdır.
 • Biberiye: Cilde oldukça yararlı olan biberiye bitkisi et beni tedavisi içinde kullanılabilir. Bunun için biberiyeyi ezin ve krem kıvamına gelmesini sağlayın. Bunu et beni üzerine sürdüğünüzde, etkisini sizlerde göreceksiniz. Biberiye çiçeği ve yaprağı suyun içinde kaynatılarak ta, bu tedaviyi uygulayabilirsiniz. Et benlerine iyi gelen doğal tedavi yöntemleri arasındadır.
 • Yoğurt Maskesi: Et beni tedavisinde yapacağınız yoğurt maskesinin de yararını görebilirsiniz. Bunun için 1 tatlı kaşığı süzme yoğurt ile 1 çay kaşığı karbonatı kasenin içinde iyice karıştırın. Bunu et beni üzerine uygulayın. Yaklaşık 45 dakika karışımı cildinizde beklettikten sonra, ovalayarak karışımı temizleyin.
 • Mısır Unu Maskesi: Et benlerini düşürmek için 1 yemek kaşığı mısır unu, 1 yemek kaşığı su, 1 yemek kaşığı kil ve 1 yemek kaşığı el kremine ihtiyacınız var. Bunları karıştırarak cildinizde et beni olan yerlere sürün. 4-5 dakika sonra ovalayarak cildinizden temizleyin.

Vücutta ve yüzde çıkan rengi ister kahverengi veya kırmızı olursa olsun et benlerini koparmak, sıkmak kimi zaman çok tehlikeli olabilir. Doktor kontrolünde yapılan kurutma tedavileri sayesinde kendi kendine kurur ve et beni düşer, zamanla o bölgedeki izler de geçer.

Et beni genellikle zararlı etkilere neden olmaz, ancak estetik olarak hoş olmayan bir görünüme sebep olarak kişinin rahatsız olmasına neden olur. Çok nadiren et beninin rengi koyulaşırsa, kanserleşme etkisi görülebilir. Ebatları 1 mm den, 5-10 cm ye kadar et benleri çıkar. Pek ağrıya da neden olmaz. Et beninin yüzeyi pütürlü olmaz, genellikle düzgün bir yüzeye sahiptirler. Bulaşıcı özellikleri de yoktur. Vücudun her yerinde görülebilir, bir tane ya da daha fazla sayıda et benleri bir arada olabilir. Vücuda ince bir sapla bağlı olurlar. Et beni tedavisi resmi kurumlarda ve özel sağlık kuruluşlarında uygulanmaktadır. Kişiler için ağrıya neden olmayan tedavilerdir. Ayrıca et benlerinin tedavisi için yukarıdaki faydalı bitkilere bakınız.

Yorum yapın