Yorgunluk Nasıl Geçer Halsizliğe Ne İyi Gelir?

Yorgunluk Nasıl Geçer Halsizliğe Ne İyi Gelir?

Çoğunlukla yanlış beslenme ve kısmi hastalıklar nedenleri ile ortaya çıkan yorgunluk nasıl geçer, yorgunluğa ne iyi gelir ve halsizlik nasıl geçer sorularının cevaplarını bulabilirsiniz.

Yorgunluk Nasıl Geçer

Halsizlik vücutta sürekli olarak devam ediyorsa kronik yorgunluğa çevirmeden önce bir takım şeyler yapmalı. Bunları beraber inceleyelim;

Halsizliğe Ne İyi Gelir Diyorsanız Buyrun Yiyecekler, Kür ve Öneriler;

yorgunluk için kur

İbrahim Saraçoğlu halsizlik kürü tarifi: 15 adet (çekirdekli daha iyi) kadar beyaz üzüm robot içerisine atılır ve suyu içilir. Ayrıca avakado halsizliğe iyi gelen meyveler içinde bağışıklık sistemini düzene sokar.

Mide bulantısı için kür: Taze kök zencefili baş parmak büyüklüğünde kesin yarım bardak suda 5-6 dakika kaynatın sonrasında ara vererek yudum yudum içebilirsiniz. Tamamen hepsini içmeyin.

Kronik yorgunluk için Saraçoğlu kürü nasıl yapılır: 2 adet taze iri havucu boyuna kesin. 2 bardak suda 20 dakika kanatın. Ayrı bir kapta 5-7 adet kuru incir yine aynı oranda su ile 15 dakika kaynatılır. Bu iki içecek ağzı kapalı kaynatılmalı ve sonrasında karıştırılıp öğleden önce ve sonra bir bardak içilmeli. Halsizlik için 15 gün boyunca tekrar edilmeli ve İbrahim Saraçoğlu yorgunluğa iyi gelen kürler arasındadır.

Halsizlik Neden Olur?

Halsizlik nedenleri: Genellikle soğuk havalar ve bahar yorgunluğu olarak adlandırılan mevsimler nedenleri olabilir. Bunun haricince, beslenme etkeni çok önemlidir. Vücut çeşitli mineraller ve vitaminleri orantılamadığı ve karşılayamadığı zaman halsizliğe neden olur. Çok fazla karbonhidrat tüketmek halsizliğe davetiye çıkartabilir. Protein halsizliğe iyi gelir fakat bunu da kararında tüketmek gereklidir. Üst solunum yolları nedenleri arasında olmakla beraber burun eti, bademcikte oluşan enfeksiyon, lenf bezleri şişmesi de neden olabilir.

Romatizma, kansızlık sağlıksız beslenme, kişisel psikolojik sorunlar halsizliğin nedenleri arasındadır. Özellikler kış aylarında vücudun alamadığı güneş enerjisi ile D vitaminine daha fazla ihtiyaç artmaktadır. Bu eksiklik kişiyi depresyona sokabilen önemli bir etkendir. Halsizliğe iyi gelen D, B ve C vitaminli yiyecekleri bol miktarda tüketmek gereklidir.

B ve C vitamini için: Kuruyemiş, meyveler ve kuru meyve bu eksikliği gidermek için destek olacaktır. Bu besinlerde bolca bulunur.

Halsizliğe Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

Halsizlik Tedavisi: Eğer bu problem 1 hafta veya 2 hafta sürüyorsa normal görülebilen, herkes de olan halsizlik nedenleri arasındadır. Fakat yorgunlukla beraber kas, mide ve baş ağrıları 1 ay kadar devam ediyor ise kliniğe uğramanızda fayda görüyoruz. Çünkü bu uzun süren belirtiler herhangi bir hastalık belirtileri arasında da olabilir. Önlemimizi alalım. Başka bir hastalık bulunmadıysa bu durumun kronik olması için minimum 6 ay sürmesi gereklidir.

Halsizlik nasıl geçer: Vücudun salgıladığı endorfin hormonunu, zinde ve formda kalmak için üst düzeyde tutmalıyız. Güneş ışığı ve bol oksijeni yakaladığınız yerde durun. Derince nefes almak faydalı olacaktır. Eğer kapalı alanda çalışıyor veya uzun süre evin içindeyseniz bir mola verin ve kısa aralıklarda dışarıya çıkın. Özellikle gece uyurken aldığınız oksijen oranına dikkat edin, ortamda oksijen olmalı ve herhangi bir solunum yolu rahatsızlı olmamalı. Bu öneriler gibi etkenlere dikkat ettiğiniz sürece halsizlik geçer.

Beslenme ve egzersiz: Halsizlik nasıl geçer diyorsanız en baş etken olarak bu iki kriteri sayabiliriz. Günde minimum 15’er dakikalık egzersiz yapmak iyi gelir. Kan dolaşımını arttırmak yorgunluk için önemlidir, yapabileceğiniz bir akşam yürüyüşünün faydası çok olacaktır.

Halsizliğe İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Kahvaltı çok önemlidir ve mutlaka protein ağırlıklı peynir, yumurta, süt gibi yiyecekler kararında olmalı. Karbonhidrat için ise tam buğday ekmeği çok faydalıdır. Artı olarak yeşil sebze yemeklerinden faydalanabilirsiniz, oldukça protein barındırır ve yorgunluğa iyi gelir.

Ara öğün: Sabah kahvaltısı 2 saat ardından badem, fıstık, kuru üzüm, ceviz, kuru incir ile geçirebilirsiniz. Veya probiyotik yoğurt tercih debilirsiniz. Ayrıca demir eksikliğinin de önüne geçmelisiniz.

Öğle, ikindi ve akşam yemek düzeniniz için bir yiyecek programı oluşturun, tüm vitamin ve mineralleri gün içerisine dağıtmaya çalışın. Izgara balık, et veya tavuk yiyebilirsiniz proten ve diğer vitaminler açısından zengindir. Bu iyi gelen yiecekler ile vücutta dopamin seviyesi ve norepinefrin artacaktır. Sıvı ve su tüketimi kan basıncı ve halsizlik için gerekli olan durumların başında gelir. Vücudu uyarıcı nitelikli asitli içecekler tüketilmemeli. Bunların yerine kefir ve kafein içermeyen kahveler iyi gelir. Uyku düzenini yakalamak için çok fazla kahve içmemeye özen göstermelisiniz bu dönemde.

Yorum yapın