Yüksek Tansiyona Ne İyi Gelir, Tansiyon Nasıl Düşürülür?

(Hiper)Yüksek Tansiyona Ne İyi Gelir?

Yapılan araştırma ve tahminlere dayanarak Türkiye nüfusunun 3/1 lik kısmı yüksek tansiyon hastası olarak görülüyor ve bu hipertansiyon hastaları içerisinden sadece %40-45 lik bir bölümü hastalığının farkında. Aşağıda yüksek tansiyona iyi gelen bitkisel tedavi yöntemleri ile tansiyon nasıl düşürülür inceleyelim;

yüksek tanisyon

Yüksek Tansiyon Nedir ve Kaçtır?

Hipertansiyon vücut için çok tehlikeli bir durum olmakla beraber kalp krizi veya felç sorununa yol açabilir. Kalbin damarlara pompaladığı kanın damara yaptığı basınca tansiyon denir. Normal kişinin tansiyon değeri büyük tansiyon;120 Küçük tansiyon; 80 mmHg. olması gerekirken (sistolik) yüksek tansiyonlu birinde bu değerler 140/90 mmHg. üzerine çıktığında hiper tansiyon olur.

Yüksek Tansiyon Nasıl Düşürülür: Aşağıda tansiyonu düşürmek için doğal tedavi yöntemleri bulunuyor. Ayrıca Saraçoğlu ipuçları ve yüksek tansiyona iyi gelen yiyecekler listesi vardır.

İbrahim Saraçoğlu Yüksek Tansiyonu Dengelemek İçin Kür:

Doktorunun verdiği ilaçların asla bırakılmamasını söyleyen İbrahim Saraçoğlu’nun hipertansiyon hastaları için önerdiği bitkisel tedavi şu şekilde;
Bu bitkisel tedavi yöntemi uygulanırken tansiyon ilaçları bırakılmamalıdır. Fakat o kadar etkilidir ki, zamanla tansiyonunuzun normale döndüğünü gören doktor, ilaçlarda azaltma yapacaktır.

Nar Suyu Marul Kürü: 10 adet düz marul yaprağı (kıvırcık veya göbekli marul değil) ve 1 bardak sıkma nar suyu. 1 adet maruldan her ısırık aldığınızdan sonra bir yudum nar suyu içilir. Öğleden önce (kahvaltıdan 1-2 saat sonra) ve akşam güneş batmasına yakın aynı işlem yapılır. Güneş batmasına yakın tansiyon yükselir.

Yüksek Tansiyon İçin İyi Gelen Bitkisel Tedavi Yöntemleri 

 • Pancar Suyu: Yüksek tansiyonu dengelemek için içilen 1 bardak pancar suyu vücuda iyi gelecek.
 • Yabanmersini: Günde 50 gram yaban mersini kan basıncını düşürerek bitkisel olarak tansiyonu dengeler.
 • Tansiyon Limonlu Suyla Düşürülür: Tansiyonunuz çıktığında düşürmek için yarım limonu 1 bardak suyun içine sıkıp içmek tansiyona iyi gelir.
 • Sarımsak: Doğal antioksidan olan sarımsak hiper tansiyona iyi gelir. Araştırmalar sonucu hiper tansiyona faydası olduğu ıspatlanan sarımsak yüksek tansiyonun bitkisel tedavisinde kullanılabilir.
 • Koyu Yeşil Yapraklı Sebzeler: Bu kategorideki sebzeler tansiyon tedavisi için dengede tutarak, düzenli yenildiğinde tansiyon tedavisinde bitkisel olarak kullanılır. Çiğ olarak yemek daha doğru olacaktır.
 • Brokoli: Tansiyona iyi gelen sebzeler arasında en meşhur sebzelerdendir brokoli. Hem hafif olması hemde içerdiği tansiyon düşürücü etkileri hastalara iyi gelecek.
 • Patates: Genel beslenme diyetinde patates de tansiyon dengeleyi olarak biliniyor. Fırında yapacağınız tuzsuz patatesin faydalarını görebilirsiniz.
 • Muz: Her ne kadar kalorisi yüksek bir meyve olarak bilinse de, muz yüksek tansiyon tedavisinde kullanılmakta. Aniden tansiyonu düşürmese bile, sağlıklı beslenme listenizde olması gerekiyor.
 • Balık: İçerdiği omega-3 etkileriyle tansiyon düşürücü faydaları vardır. Ayrıca vücut sağlığı için vazgeçilmez bir besindir.
 • Kuru Kayısı: Yüksek tansiyonu düşüren ve hastalara iyi gelen meyveler arasında olan kuru kayısı, diyet listesi içinde bulunmalıdır.
 • Kavrulmamış badem, ceviz, kabak çekirdeği: Bu kuruyemişlerin tuzsuz olanları yüksek tansiyon hastaları için faydalı yiyecekler arasındadır.

Yüksek Tansiyona İyi Gelen Meyveler:

Muz, ananas, şeftali, mango, çilek, kavun tansiyon düşürücü ve dengeleyici olarak kullanılabilir.

Tam Tahıllı Ürünler: Beyaz emek yerine tam tahıllı ekmekler tercih edin. Bunun yanında tam tahıllı gıdalar tüketmek hiper tansiyon nasıl düşürülür sorusunun cevabı.

Yüksek Tansiyona İyi Gelmeyen, Zararlı Besinler Nelerdir:
 • Tuz: Yüksek tansiyon hastaları için tuz çok sakıncalıdır. Tansiyonu çıkarır ve daha büyük sorunlara yol açabilir.
 • Meyan kökü: Meyan kökü bitkisi hipertansiyona zararlıdır.
 • Şalgam Suyu: Doktor tarafından kullanılması önerilmeyen şalgam suyu içinde bolca tuz oranı bulunuyor.
 • Turşu: Aynı şekilde tuz ile yapılan turşular yüksek tansiyona zararlı besinler arasında.
 • Yağlı ve Tuzlu Yapılan Yiyecekler: Kolesterol de yapan bu gibi yemekler ve yiyeceklerden uzak durmak tansiyonunun yükselmesini engellemektedir.
 • Aşırı Karbonhidrat Tüketimi: Vücuda alınan fazla karbonhidrat oranı tansiyonu yükseltebilir.
 • Sigara: Sigara ve dumanı tansiyon hastaları için zararlıdır.
 • Kafein ve alkol: Bu ikiliyi olabildiğinde az almaya hatta bırakmaya çalışabilirsiniz.
 • Obezite: Fazla kilolu olan kişiler için egzersiz şart oluyor. Kısa yürüyüşler yapabilir ve daha sağlıklı beslenebilirsiniz.

Yüksek tansiyon hastalığının tek bir tedavisi yoktur. Doktorun verdiği tansiyon ilaçlarını kullanırken, sizde günlük yaşantınızda vücudunuza yardımcı olmalısınız. Beslenme alışkanlıklarını değiştirmeli, hafif spor, yürüyüş yapmalı ve tansiyona zararlı yiyecekler listesinden uzak durmalısınız.

Yorum yapın