Zayıflamanın En Kolay 30 Yolu

İnce Belli, Göbeksiz Düz Bir Karına Sahip Olmanın En İyi 30 Yolu

Göbek Eritme gibi çetin bir yolda aşama kaydetmeniz için bazı ipuçları !

Zayıflamanın En Kolay 30 Yolu’nu sizlerle paylaşıyoruz.Karın, bel ve özellikle orta kısımda bulunan göbek bölgesindeki yağları eritmek zordur ve gerçekten sağlam bir mücadele gerektirir. Hatta diyet ve egzersiz konusunda deneyimli hanımlar arasında göbek eritme denilince özel bir çaba gerektiği her zaman sohbet konusudur.

zayıflama yolları

Karın ve göbek yağları özellikle alt göbek eritme ciddi bir sorundur, kalın bir bel; birkaç hastalık için risk faktörü taşımanın yanısıra şişman ve göbekli bir görüntü, kişilerde özgüven kaybı ve  psikolojik açıdan moral bozucu olabilir.

İnce belli, göbeksiz ve düz bir karın bölgesine sahip olmak isteyenlerin, hedeflerine ulaşmalarında yardımcı olması için, bilimsel destekli 30 yöntemi sizlerle de paylaşalım istedik.

İşte Göbek Eritme denilince akla gelen 30 temel alışkanlık ve  Düz Bir Karına Sahip Olmanın En İyi 30 Yolu başlığında sizler için derlediklerimiz:

 

 • Günlük aldığınız kalori miktarını azaltın ama çok fazla değil.

Kilo vermenin en temel yollarından biri de, kalori miktarını düşürmektir. Bu konuda en popüler yöntem ise, yemeklerden günlük aldığınız kalori miktarını 500-750 kalori arasında kesmektir, bu sizin haftada ortalama yarım kilo vermenizi sağlar. Yani ayda, ideal kilo verme miktarı olan 2 kiloyu vermiş olursunuz. Bundan fazla kalori kısıtlaması, sağlık açısından riskli olabilir ve bir uzman doktora danışılmadan uygulanması tavsiye edilmez. Ayrıca çok az kalori tüketmek, metabolizma hızınızı düşürür ve kalorilerin yakılmasını yavaşlatır.

göbek eritme

4 gün boyunca yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre; günlük 1100 kalori alanların metabolizma hızının, günlük 1500 kalori alanlardan 4 kat daha fazla oranda düştüğü gözlemlenmiştir. Daha kötüsü ise, çalışma bittikten sonra bile, düşük kalori alanların metabolizma hızındaki yavaşlama uzun bir süre daha devam etmiştir, bu yüzden diyet yaparken, kalori alımını çok fazla miktarda veya çok uzun süre kısıtlamamanız gerekir.

 • Daha fazla lifli gıdalarla, özellikle çözünür diyet lifli yiyeceklerle beslenin.

Çözünür diyet lifleri, yüksek miktarda suyu emer ve yiyeceklerin midede uzun süre kalmasına neden olarak, sindirim kanalına geçme sürelerini yavaşlatırlar. Bu esnada, mide hem genişler hem de şişer ve normalden daha uzun süre tokluk hisseder. Böylece hem daha az kalori almış, hem sağlıklı beslenmiş hem de daha uzun süre acıkmazsınız. Ayrıca çözünür diyet lifli gıdalarla beslenildiğinde, organların etrafında yağ birikmesi düşer, bel ve çevresindeki yağlardan kaynaklı hastalık risklerini azalır.

Çözünür lifli gıdalar nelerdir, hangi besinlerde bulunur?: Yulaf, keten tohumu, avokado, baklagiller, brüksel lahanası, böğürtlen.

 • Probiyotik alın.
  zayıflama

Probiyotikler, sindirim sistemimizde yaşayan yararlı mikroorganizmalardır. Kilo vermemizde önemli rol oynayan bakterilerdir. Fazla kilolu, şişman veya obeziteden muzdarip insanların bağırsak florasında yaşayan bakterilerle, normal kiloda veya çabuk kilo veren insanların bağırsak florasındaki bakterilerin farklı bileşenlerde olduğu saptanmıştır. Probiyotiklerin alınması, sindiriminizi dengeleyerek karın boşluğunuzda yağ birikmesini ve kilo alımını azaltır, bağırsak florasını dengeler, hatta bazı prebiyotik türlerinin göbek bölgesindeki yağların azalmasında etkili olduğu görülmüştür. Bu probiyotiklere örnek olarak; Lactobacillus fermentum, Lactobacillus amylovorus, Lactobacillus gasseri verilebilir.

Probiyotik içeren gıdalar arasında; bazı yoğurt ve turşu türleri, kefir, tempeh (Asya kökenli mayalanmış soya fasülyesi) ve kimchi (mayalanmış kırmızı biber ve Çin lahanasından yapılan bir Kore yemeği) sayılabilir.

Bunun dışında, çok çeşitli probiyotik takviyeleri de vardır ama bu takviyeler birden fazla suşu (probiyotik mikroorganizma) içerir, bu yüzden aldığınız takviye gıdanın, yukarıda örnek verdiğimiz probiyotik türlerinden en az birini içermesine dikkat edin.

 • Kardiyo veya aerobik yapın.

Kardiyo veya aerobik egzersizleri, hem sağlıklı olmanız hem de kalori ve yağ yakımı için mükemmel bir yöntemdir. Yapılan araştırmalar, bu egzersizlerin hem bel incelmesinde faydalı olduğunu hem de karın bölgesinin güçlendirilmesinde etkili olduğunu göstermiştir.

sıfır beden

Kardiyo egzersizlerine örnek olarak; tempolu yürüyüş, koşmak, bisiklet, kürek çekmek sayılabilir.

Uzmanlar, hem kilo vermek ve karın yağlarını ve göbek eritme konusunda aşama kaydetmek ve hem de sağlıklı bir vücuda sahip olmak için; günlük 20-40 dakika, haftada toplam 150-300 dakika arası orta-yüksek yoğunluklu kardiyo veya aerobik egzersizleri yapmayı öneriyorlar.

 • Protein karışımları için.

Protein karışımları, diyetinize fazladan protein eklemek için en kolay yoldur. Diyetinizde yeterli proteini almanız ve karbonhidratı azaltmanız, metabolizmanızı yükseltir, iştahınızı azaltır, bel ve karın bölgesindeki yağların yakılmasında etkili olur ve daha hızlı ve fazla kalori yakmanıza yardımcı olur.

 • Doymamış yağ asitleri bakımından zengin gıdaları tüketin.
  nasıl zayıflarım

Tekli doymamış yağ asitleri, oda sıcaklığında sıvı halde bulunur ve faydalı yağlar arasında gösterilir. Yapılan araştırmalar, diyetinizde tekli doymamış yağ asitleri açısından zengin yiyeceklerin miktarını artırmanın, özellikle en tehlikeli yağ çeşidi olan karın bölgesi yağlarının birikmesini önleyebileceğini ve obezite riskini azaltabileceğini göstermiştir.

Bu beslenme türüne en uygun olan diyet biçimi, “Akdeniz diyeti”dir. Tekli doymamış yağ asidi açısından zengin gıdalara örnek olarak zeytinyağı, avokado, fıstık ve tohumları sayılabilir.

 • Karbonhidrat içeren gıdaları, özellikle rafine edilmemiş karbonhidratları azaltın.

Karbonhidrat içeren yiyeceklerin kısıtlanmasının, hem kilo vermek isteyenlerde hem de sağlık açısından faydalı olduğu gözlenmiştir. Düşük miktarda karbonhidrat içeren diyetler, organların etrafındaki yağ oluşumunun azalmasında etkilidir, ayrıca göbek yağlarının azalmasında ve bel incelmesinde etkili diyetlerdir.

Rafine edilmiş karbonhidratları, rafine edilmiş karbonhidratlı yiyeceklerle değiştirildiğinde bile, metabolik sağlığınızı güçlendirebilir, göbeğinizi nispeten daha kolay eritebilir ve belinizi inceltebilirsiniz. Çünkü rafine edilmiş karbonhidrat içeren gıdalar, rafine edilmemiş, tam tahıllı gıdalara göre %17 daha fazla karın bölgesi şişkinliğine, göbekte yağlanmaya ve belde kalınlaşmaya sebep olurlar.

 • Dayanıklılık (Direnç) antremanları yapın.

Diyet yaparken, kilo vermenin yan etkisi olarak kas kütlesinin bir kısmı kaybedilir. Güçlü kaslara sahip kişilerin metabolizma hızları daha yüksek olur ve daha fazla kalori yakarlar. Kas kaybı ise; daha az kalori yakılmasına ve metabolizma hızının düşmesine neden olur.

Düzenli olarak dayanıklılık/direnç egzersizleri yapmak, kas kütlesinin kaybını önlemeye, metabolizma hızınızı korumanıza yardımcı olabilir. Ayrıca bu antremanlar, karın bölgenizi gerip sıkıştırdığından karın-göbek eritmede ve bel inceltmede faydalıdır. Direnç eğitimi, Aerobik egzersizleriyle birleştirilirse daha etkili olur.

 • Oturma egzersizleri yerine ayağa kalkıp egzersiz yapın.

Otururken daha çabuk kilo alır ve daha az kalori harcarsınız. Ayaktayken ise; denge sağlamak için, otururken olduğundan daha fazla kasınız çalıştığından daha çok kalori harcarsınız. Ayaktayken yapılan egzersizler, oturarak yapılan zayıflama egzersizlerine göre vücudunuzu %7-25 oranında daha fazla çalıştırmakta, karın-göbek-bel bölgenizde daha fazla yağ yakmakta, böylece daha çok kalori harcamanıza ve kilo vermenize yardımcı olmaktadır. Ayrıca ayaktayken, solunum düzeniniz güçlenir.

 • Diyetinize elma sirkesi ekleyin.

Elma sirkesinin, içerdiği asetik asit sayesinde sağlığa ve kilo vermeye faydalı olabileceği düşünülüyor. Hayvanlarla yapılan bazı çalışmalarda, asetik asidin vücuttaki yağ birikimini azalttığı gözlenmiş. Elma sirkesi göbek eritme konusunda ayrı efsanevi bir etkiye sahiptir. Sadece düzenli elma sirkesi tüketerek göbek eritme konusunda başarılı olan çevrenizde bile birkaç kişi bulabilirsiniz.

Elma sirkesi ile ilgili çalışmalar, insanlar üzerinde çok fazla sayıda yapılmamış olsa da, obez erkeklerle ilgili yapılan bir araştırmada; 12 hafta boyunca her gün bir çorba kaşığı elma sirkesi içen erkeklerin bel çevresinde 1,4 cm.(0,5 inç) incelme gözlenmiştir.

 • Her gün en az 30 dakika yürüyün.

Kilo vermek ve sağlıklı yaşamak için en ideal formül: “Diyet / sağlıklı beslenme + spor/egzersiz”dir.

Yapılan çalışmalar, sağlık için spor yapmayı düşünüyorsanız ağır ve yoğun egzersizlere ihtiyacınız olmadığını göstermiştir. Düzenli, tempolu yürüyüşler yapmak da, vücuttaki yağların yanında, karın, göbek ve bel bölgesindeki yağların etkili bir şekilde azaltabilmektedir.

Günde ortalama 30-40 dakika (7500 adım) bir yere yetişecekmiş gibi hızlıca şekilde yürümek, hem kilo vermenizi, göbek ve bel bölgesinin zayıflamasını ve karnın sıkılaşmasını sağlar hem de tehlikeli mide yağlanmasının birikmesini önleyebilir .

 • Farketmeden aldığınız sıvı kalorileri önleyin.

Meyveli şekerli sodalar, kola, gazozlar ve şekerli gazlı içecekler, içine şeker eklediğiniz her sıcak ve soğuk içecek, alkollü içecekler, meyve suları (%100 sıkılmış katkısız meyve suyu olmayanların tümü), enerji içecekleri, kahve mekanlarında içtiğiniz aromalı şekerli kremalı kahve türleri (her biri genellikle minimum 450-500 kalori içermektedir) vücudunuza giren, çok zaman farketmediğiniz ve kilo almanıza, göbek yapmanıza neden olan yüksek miktardaki sıvı kalorilerdir.

Diyet sırasında beynimiz kalori hesaplarken genelde katı kalorileri hesaplar, sıvı kalorileri kaydetmeye değer bulmazlar, oysa sıvı kaloriler doğrudan yediklerimizin üzerine fazladan kilo alma sebebidir.

Bu alanda yapılan bir çalışma, çocuklarda her gün yemek yanında veya arada alınan bir bardak şekerli içeceğin obezite riskini %60 oranında artırdığını göstermiştir. Bu şekerli içecekler fruktoz yüklüdür ve fruktozlar doğrudan göbek yağlarına bağlanırlar.

 • Tek bileşenli gıdalar yiyin.

En uygun diyet listeleri, genellikle tek bileşenli gıdalardan oluşan yiyeceklerden oluşanlardır. Bu gıdalar aynı zamanda besin, lif, mineral, vitamin ve su yüklüdür, kilo alımını önler veya yavaşlatırlar. İşlenmemiş tahıllar, bakliyat ürünleri, meyve, sebze, süt, balık ve işlenmemiş, ısıl işlem görmemiş et yemeye çalışın.

 • Bol su için.

Göbek eritmek, karın düzleştirmek ve bel inceltmek için suyun yardımcı olabileceği en az 3 yol mevcuttur. Günde 8-10 bardak su içmek aynı zamanda sağlıklı beslenme için de gereklidir.

 1. Su içmek, geçici metabolizma hızınızı artırarak kilo vermenize yardımcı olabilir. İçme suyu, günlük harcadığınız enerji miktarını 100 kaloriye kadar yükseltebilir.
 2.  Yemeklerden yarım saat önce içtiğiniz büyük bir bardak su, yemekle birleşip midenizi şişirecek ve dolgun tutacaktır. Bu da, doymuş hissetmenizi ve uzun süre acıkmamanızı, gereksiz kalori almamanızı sağlar.
 3.  Su, eğer varsa kabızlığınızı hafifletir, sindirim ve boşaltım sistemlerinin dengelenmesine, gçbek şişkinliğinizin zamanla azalmasına yardımcı olur.

  Dikkatli yemek yeme tekniğini uygulayın.

Dikkatli yemek yeme tekniği; yiyeceklere karşı ve açlıkla ilgili duygularınızı, bunlara karşı verdiğiniz fiziksel ve ruhsal tepkilerinizi tanımanızı ve bunlarla baş etmenizi sağlayan bir tekniktir.

Yavaş hareketlerle ve dikkatinizi dağıtmadan yemek yeme, fiziksel açlık belirtilerinize odaklanma, yalnız doyduğunuzu hissedene kadar yeme ve sonrasında yemeyi bırakma faaliyetlerini içerir.

Bu alanda yapılan birçok araştırma, dikkatli yeme tekniğinin, yemek yeme davranışlarınızı değiştirerek, özellikle stres nedeniyle aşırı yemek yeme davranışlarınızı azaltarak kilo vermenize yardımcı olduğunu göstermiştir. Ayrıca yeme alışkanlıklarınız da bu teknikle birlikte zaman içerisinde değiştiği için, uzun vadede kilolarınızı verdikten sonra almamanızı da sağlar.

 • Hava ve gaz yutmanızı engelleyin.

Diyet sırasında oluşan en büyük gaz kaynakları, soda, maden suyu ve karbonatlı içeceklerdir. Bunların içinde bulunan kabarcıklar, midenizde şişkinliğe sebep olabilir. Ayrıca, yemek sırasında konuşurken, sigara içerken veya sakız çiğnerken de yuttuğunuz hava sebebiyle midenizde şişkinlik meydana gelir. Bunun yerine sessizce yemek yemek ve karbonatlı / gazlı içecekler yerine su içmek düz bir karın için daha faydalı olacaktır.

 • Yüksek yoğunluklu sporlar yapın.

Kürek çekme, atlama, sprint koşuları, yüksek yoğunluklu sporlardır ve metabolizma hızınızın yükselmesine, daha fazla yağ yakmanıza ve yüksek miktarda kalori harcamanıza, vücudunuzun biçimlenmesine, kas kütlenizin artmasına, böylece kilo vermenize ayrıca göbek,bel ve karın yağlarınızı eritmenize yardımcı olurlar.

Ayrıca yüksek yoğunluklu sporların egzersizleri, normal antremanlara göre daha az zaman alır. Bu egzersizleri yapmadan önce, bünyenizin uygun olup olmadığını anlamak için mutlaka bir uzman doktora danışılmalıdır.

 • Stres seviyenizi düşürün.

Stres, kaygı, anksiyete ve panik atak hastalığı günümüzde en çok görülen, ve insanların hayatlarının bir noktasında genellikle yaşadıkları psikolojik sıkıntılardır. Stres, bir çok hastalığın etkisi olarak ortaya çıkabilir veya kendisi birçok hastalığa neden olabilir. Her durumda stres, çoğunlukla acıkmadan yemek yeme ya da aşırı yemek yeme eğiliminin sebebi olarak karşımıza çıkar.

Stres, vücudumuzu, stres hormonu olan kortizol üretmeye zorlar. Kortizol ise, iştah artışında ve göbekte yağ depolanmasında etkilidir. Bu da özellikle kadınlarda göbeklenmeye, belin kalınlaşmasına ve tehlikeli karın yağlarının oluşmasında artışa neden olur.

 • Daha fazla protein alın.

Protein, kilo vermek isteyenler için en etkili gıda bileşenlerinden birisidir. Vücudumuz, proteinleri sindirirken yağlar veya karbonhidratlara göre daha fazla kalori harcamaktadır. Bu yüzden, yüksek yoğunluklu bir protein diyeti, sizi uzun süre tok tutmasının yanında,sindirilirken günlük ortalama 80-100 kalori daha fazladan kalori harcamanıza sebep olacaktır.

Yüksek proteinli diyetler, iştahınızı azaltır ve kilo verme sırasında kas kütlesini korumanıza, obezite riskini düşürmeye yardım eder.

Ayrıca yapılan bir araştırmaya göre, daha fazla protein tüketen insanların, az protein tüketen insanlara göre bel çevrelerinin daha ince olduğu gözlenmiştir.

Günlük protein ihtiyacınız, yaşınıza, cinsiyetinize, işinize ve günlük aktivitenize bağlı olsa da, genelde günlük kalori ihtiyacınızın minimum %20-30’unu proteinlerden almalısınız.

Diyet yaparken; her öğüne, yüksek protein içeren bir besin ekleyerek, günlük protein ihtiyacınızı kolayca karşılayabilirsiniz.

 • Yemeklerinizi kayıt altına alın.

Kilo verirken, diyet için aldığınız kalorileri ve yediğiniz yiyecekleri takip etmek yararlı olabilir. Bunun en popüler yolu, bir yiyecek günlüğü tutmak, hepsinin kalorilerini yanlarına yazmak ve günlük aldığınız kalorilerileri sayıp toplamak, ayrıca yediklerinizin fotoğrafını çekmektir.

Yemeklerinizi kayıt yöntemi, yediklerinizi, yeme alışkanlıklarınızı, kalorilerle ilgili bilinçlenmenizi, vücudunuza ne alıp almadığınızın farkına varmanızı sağlar ve duruma göre diyetinizi ayarlamanıza imkan tanır. Yapılan araştırmalar, yemeklerini kayıt altına alıp takip eden kişilerin, hedefledikleri kilo verme oranında başarılı olmaya daha fazla yaklaştıklarını göstermiştir.

 • Yumurta yiyin.

Yumurta, hem sağlık açısından hem yüksek protein içermeleri sebebiyle faydalıdır ve kilo vermek isteyenlerin diyetlerinde çok önerilen bir yiyecektir. Büyük bir yumurta oldukça besleyicidir ve sadece 77 kalori içerir. Yapılan çalışmalar, 8 hafta boyunca diyetinde kahvaltısında yumurtaya yer verenlerin, yumurtasız kahvaltı yapanlara göre %65 daha fazla kilo verdiğini göstermiştir. Yumurtalı bir kahvaltı yapanların, gün içerisinde gereksiz kalori alımı da daha azdır, ayrıca göbek eritme ve bel inceltme oranları daha yüksektir.

 • Uykunuzu iyi alın.

İhtiyacınız kadar, yeterli sürede uykunuzu almanız, hem sağlığınız hem de kilo vermede başarılı olmanız için önemlidir.

Uyku ile ilgili yapılan araştırmalar; yetişkinlerde minimum 5 saat, çocuklarda ise minimum 10 saatten az uyuyanların kilo alma ve kadınlarda bel kalınlaşması riski taşıdıklarını, obez olma ihtimallerinin ise %55 arttığını göstermiştir. Uyku süresi yeterli alınıp düzene girilmesiyle, bu risklerin azaldığı görülmüştür.

 • Aralıklı oruç tutmayı deneyin.

Kesintili, aralıklarla oruç tutma, yemek yeme ve açlık arasında dönen bir yeme yöntemidir. En popüler aralıklı oruç şekli, haftada 2-4 defa, 8 saat yemeksiz süre geçirilmesi yani bir öğünün atlanmasına denk gelmektedir, etkili olması için genelde akşam yemeğinin alınmamasına denk getirilir.

Aralıklı oruç yöntemi, daha az çabayla günlük daha az kalori almanıza ve karın yağının azalmasına neden olur.

 • Her hafta yağlı balık yiyin veya balık yağı alın.

Haftada bir veya iki defa yağlı balık yemeniz, uzun zincirli Omega-3 yağ asitleri içermesi ve kaliteli protein bakımından zengin olması sebebiyle, hem sağlığınız açısından faydalıdır hem de kilo vermenizde etkilidir.

Proteinlerle ilgili yapılan çalışmalar, protein alımının kilo vermeye yardımcı olduğunu ve Omega-3 yağ asitlerinin karaciğer ve karın boşluğundaki yağ birikimini azaltmaya, belin incelmesine yardımcı olabileceğini göstermiştir. Eğer yağlı balık yemeyi sevmiyorsanız, balık yağı veya takviyeleri alarak da, vücudunuzun uzun zincirli Omega-3 yağ asitlerinden faydalanmasını sağlayabilirsiniz.

 • Eklenmiş şeker miktarını sınırlayın.

Yediklerimize eklenen şekerler; kalp ve damar hastalıkları, Tip 2 Diyabet, karaciğer yağlanması dahil toplumda yaygın olan hastalıkların çoğuyla bağlantılıdır. Birçok toplumda yiyeceklerimize ve içeceklerimize şeker eklemek çok görülen yemek davranışlarıdır ama aslında bu eklediğimiz şekerler, sağlıklı yaşam ve zayıflama açısından baktığımızda bizlere fazla kilolar, bel kalınlaşması, göbek, karın yağlanması ve obezite riski olarak geri dönmektedir.

Bir de bilmeden vücudumuza aldığımız eklenen şekerler mevcuttur, bunlar çeşitli işlenmiş gıdalarda gizli olarak bulunurlar, bu yüzden alışveriş yaptığınızı ürünlerin içerik diyet  listesi okuyup ona göre seçim yapmak önemlidir.

 • Kullandığınız yağları arada bir “Hindistan Cevizi Yağı” ile değiştirin.

Hindistan cevizi yağı, kendine has, eşsiz bir yağ asidi kombinasyonu içerir, orta zincir trigliseridler açısından zengin sayılı birkaç gıdadan birisidir.

Hindistan cevizi yağı kullanımı, diğer diyet yağlarına göre daha tok hissetmenizi ve daha fazla enerji tüketmenizi sağlar, ayrıca bel çevresi kalınlığını azalttığı ve göbek yağlarının yakımını artırdığı da gözlenmiştir.

Hindistan cevizi yağının 1 gramı: 8,7 kaloridir. Sonuçta yağ yağdır ve kalorisi yüksektir. Bu yüzden, diyetinize Hindistan cevizi yağı eklemekten çok onu kullandığınız diğer yağlarla arada bir değiştirin ama doymuş yağ olduğu için sürekli kullanmayın.

 • Çekirdek (Core) bölgenizi güçlendirin.

Gövdenin merkezi olan karın ve bel bölgesi, omurgamızı saran kas bölgesi vücudumuzun çekirdek (Core) bölgesidir, bu bölge aynı zamanda alt beden ve üst bedene güç ve denge sağlayan merkezdir.

Çekirdek egzersizleri (mekik, çakı, plank,crunch vb.), tüm genel kaslarınızı etkiler. Metabolizma hızınızı ve dayanıklılığınızı yükseltir, karın bölgenizi sıkılaştırır, göbeğinizi eritir, belinizi inceltir, vücudunuzu şekle sokar, duruşunuzu düzeltir ve daha kendinden emin ve dik durmanızı sağlar, omurga kaynaklı sırt ağrılarını azaltır ve kilo vermenizde yardımcı olur. Ayrıca diyet kaynaklı kas kütlenizin kaybını önler, üstelik artırır. Tahta, ABS veya Pilates Roll-Up’lar ile de çekirdek egzersizleri yapabilirsiniz.

 • Şekersiz kahve, çay veya yeşil çay için.

Şekersiz kahve veya çay içebilirsiniz. Bunun dışında içebileceğiniz yeşil çay, zayıflamak ve kilo vermek için diyetinize ekleyebileceğiniz dünyanın en sağlıklı içeceklerdendir.

Kahve içtiğinizde, yaktığınız kalori miktarının %3-11 arasında arttığı gözlenmiştir. Benzer biçimde çay içmek veya yeşil çay içmek, vücuttaki yağ yakımını %17’ye kadar, kalori harcanmasını ise %4 oranına kadar artırabilir.

En önemlisi de, insanlarda ve hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda, kahve ve çay içmenin, bel bölgesinde kalınlaşmayı, yağlanmayı azalttığı ve incelmeye neden olduğu saptanmıştır.

 • Alkollü içecekleri azaltın veya hiç içmeyin.

1 gr. Alkol : 7 kaloridir (Ortalama değer). Kırmızı şarabın kalorisi daha yüksektir, aynı miktardaki biranın iki katı kaloriye sahiptir. Alkollü içecekler, alınan yüksek orandaki sıvı kalorilerdendir.

Sık alınmayan ve sınırlı içki miktarı kilo almayı pek etkilemez ama düzenli, sık ve fazla içki içme, ağır alkol tüketimi, karın bölgesinde yağlanmaya, bel bölgesinin kalınlaşmasına ve göbeklenmeyle doğrudan bağlantılıdır. Eğer göbeksiz düz bir karın ve ince bir bel istiyorsanız, içkiyi azaltmalı hatta tümden kesmelisiniz.

 • Gün içine ekstra aktiviteler ekleyin.

Yaptığınız düzenli spor egzersizleri dışında; gün içine fazladan hareket etmenizi sağlayacak faaliyetler ekleyerek daha fazla kalori harcayabilir ve kilo verebilirsiniz.

Otururken boyun,el, kol ile egzersizler yapmak, oturmak yerine ayakta durmak veya ortalıkta dolaşmak, telefon geldiğinde ayakta dolaşarak konuşmak, merdivenleri inip çıkmak gibi hareketler, yoğunluklarına göre 150-2000 kalori arasında fazladan kalori harcamanıza, ayrıca ayaktayken ve hareket halindeyken daha fazla kas grubu çalıştığından, karın, bel ve göbek bölgesinde de daha fazla yağ yakımına ve kilo verip incelmenize neden olur.

Gördüğünüz gibi göbek eritmek, düz bir karına ve ince bir bele sahip olmak için yapılabilecek bir sürü yöntem var, önemli olan bunlardan en az birkaçını ve

mümkünse hepsini düzenli olarak ve sabırla uyguladığınız takdirde kilo vermeniz ve incelmeniz ulaşılabilir bir hedef olacaktır.

Bu Paylaşıma Oy Ver

Performans pazarlama alanında hizmet veren Tugaycan, Aferin.NET'i SEO uyumlu içerekler oluşturarak hem faydalı içerikler oluşturmak hem de trafik çekmek amacıyla kurdu.

Tugaycan aslan

Yorum yapın